سخن سردبیر

اقلیم معتدل و مرطوب در خطه شمالی ایران، با وجود آنکه کم وسعت ترین منطقه اقلیمی ایران است، نمونه ای مثال زدنی از همنشینی منظر طبیعی و فرهنگی را پیش چشم می گذارد که با اقبال قابل توجه گردشگران نیز روبرو شده است. استان گیلان، دارای سایتهای طبیعی منحصر به فرد و تنوع فرهنگی بی نظیری است که بی شک، درسها و نکات بسیاری برای اهل نظر به همراه دارد. به همین جهت، انجمن علمی معماری منظر دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه تهران با همکاری انجمن علمی سرو زرین، سفری پژوهشی به سرپرستی دکتر محمدرضا مهربانی گلزار، دکتر قنبران و دکتر شهبازی، برای آشنایی بیشتر با منظر این منطقه برگزار کردند. در این سفر که با گفتگو، پرسش و پاسخ و ادراک منظر گیلان همراه بود، از سایتهایی چون قلعه رودخان، ماسوله، موزه روستایی گیلان، تالاب انزلی و سواحل جنگلی زیبای گیلان بازدید شد.
پرونده حاضر، حاصل بازدیدها و دریافتهای دانشجویان از این سفر پژوهشی است که در قالب مقاله منتشر شده و به تدریج به آن افزوده خواهد شد. دستاورد دیگر این سفر، فتوکامنت های دانشجویان بوده که در قالب تصویر، نکات سفر را عرضه کرده است.
شایان ذکر است که به ثمر نشستن این پرونده به کمک خانم یاسمن حسینی میسر شد که در پیشنهاد، پیگیری و جمع آوری مطالب همت گماشتند.

پرونده منظر فرهنگی گیلان

در این پرونده مطالب زیر ارائه شده است:

مطلب قبلیاورامانات کردستان، کشفی از طبیعت
مطلب بعدیجایگاه مشارکت مردمی در حفظ هویت و حیات مناطق توریستی گیلان
کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید