معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

آرشیو منظر طبیعی

از مسائل مهم در منظر رودخانه دز که بایستی به آن پرداخته شود، مسئله همنشینی آن با بافت شهری و زندگی در حاشیه این رودخانه است.
رود کارون محل شکل گیری اولین تمدنهای بشری، بزرگترین و طولانی ترین رودخانه ایران است که تمام آن در خاک ایران قرار جاری بوده و امکان کشتیرانی در آن وجود دارد.
مجموعه آسیاب های آبی شوشتر، از جمله بناهای عهد باستان به شمار می رود که در توسعه‌ و پایداری این شهر به عنوان شهری آبی، نقش کلیدی ایفا می کرده است.
قمش مومنون در جریان جنگ تحمیلی تخریب و در سالهای اخیر به همت سعید قلیان احیاء شده و به همراه سَربطاق چوقابافان به مکانی گردشگری در دزفول تبدیل شده است.
در طرح منظر پروژه مرکز فرهنگی ستاره سپیده دم، اعضای جامعه بومی محلی و دیگر نهادها، گونه های مهاجم گیاهی را جمع آوری و با گیاهان بومی جایگزین کرده اند.
باغها روح ما را تغذیه می کنند، ما را به اجتماعات خود متصل می کنند و مکانهای امن و سالمی را برای فرار از حبس و قرنطینه در طول دوران پاندمی فراهم می کنند.
پردیس سبز دانشگاه موناش فراتر از عملکرد فیزیکی است و افرادی را که در فضا حضور دارند برای یادگیری، تعامل و بحث در مورد رویدادهای جهان ترغیب می­ کند.
پروژه ساماندهی علفزارهای باتلاقی و مظهر رودخانه نورژ (Norges) در فرانسه توانسته ارتباط عمیقی با منابع طبیعی و غنای فرهنگی منطقه برقرار کنند.
زیرساخت سبز یک راه ‌حل کم‌ هزینه و سازگار را برای مدیریت فاضلابهای سطحی ارائه می‌دهد که شامل استراتژیهای طراحی نوآورانه ای برای مدیریت سیلاب است.
زمین بازی طبیعت یک نمایش فوق العاده جدید در باغ وحش آدلاید است که کودکان، والدین و مراقبان را از طریق بازی به طبیعت متصل می کند.
دَرَک جایی است که در چند متری دریا، انواع درختان گرمسیری به ثمر نشسته اند و با حفر چاه دو متری، آب شیرین و زلال وجود دارد. ادراک تمامی این عناصر منظرین در کنار هم، تجربه کردن حسی جدید و لذت بخش است.
انسان با قرارگیری در روستای درک و ساحل بریس با تمامی حواس خود آنها را لمس و درک می کند. همه عوامل و عناصر موجود در این مناطق، حضوری برجسته دارند که بدون دخالت انسان، مکانی ناب به وجود آورده اند.