معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

آرشیو پرونده

خوزستان که در جنوب غربی ایران قرار گرفته، سرزمینی باستانی است که گنج ها و رازهای بسیاری از افتخار و عظمت تمدن چند هزار ساله تا شهادت و رشادت را در بردارد.
سفری پژوهشی به سرپرستی دکتر محمدرضا مهربانی گلزار به منظور شناخت منظرهای گوناگون سرزمین هند برگزار شد که مقالات این پرونده حاصل فعالیتهای پژوهشی آن سفر است.
سیستان و بلوچستان گنجینه ای است از نیایش های باستانی، افسانه ها و داستانهای بومی و حماسه های شاهنامه تا اقلیم منحصربفرد آن که کویر را به دریا پیوند می زند.
دو سفر این پرونده به منظور بازدید و پژوهش میدانی از بناها و سایتهای تاریخی برای شناخت منظر سرزمین فارس توسط دانشجویان معماری و معماری منظر صورت گرفت.
پرونده منظر ترکمن صحرا به بررسی استان گلستان به عنوان نمونه ای از منظر که مجموعه ای از همنشینی لایه های منظرین طبیعی، فرهنگی، آیینی و شهری است، می پردازد.
در این سفر که به منظور شناخت منظر روسیه صورت گرفت و با پرسش و پاسخ و تعامل دانشجویان در بازدیدهای میدانی همراه بود، از شهرهای مسکو و سن پترزبورگ بازدید شد.
هورامانات به علت اعتقادات خاص مردمانش، سرزمین اهورایی خوانده می شود، در این پرونده مطالبی در مورد منظر اماکن مذهبی و سایتهای طبیعی روستاهای منطقه آمده است.
پرونده حاضر، حاصل بازدید دانشجویان از قلعه رودخان، ماسوله، تالاب انزلی و سواحل جنگلی گیلان و برداشت آنها از منظر فرهنگی گیلان است که در قالب گزارش منتشر می شود.
منظر طبیعی جزایر هرمز و قشم همراه با منظر فرهنگی خاص مردمان این منطقه، آمیزه ای از شگفتی و زیبایی خلق کرده و هرگوشه از آن سرشار از نکات آموزنده است.
پرونده اکسپوی میلان شامل معرفی و نقد نمایشگاه جهانی ۲۱۰۵ میلان و غرفه برخی کشورهای حاضر در آن به همراه آموزه هایی است که می تواند در تجربیات آتی سودمند باشد.
در این سفر از شهرهایی همچون یزد ،‌ فهرج، مهریز، تفت و میبد بازدید شد. پرونده حاضر محصول دریافت های اعضای حاضر در این سفر است.