معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

آرشیو پرونده سفر خوزستان

خوزستان که در جنوب غربی ایران قرار گرفته، سرزمینی باستانی است که گنج ها و رازهای بسیاری از افتخار و عظمت تمدن چند هزار ساله تا شهادت و رشادت را در بردارد.
شوادان ها به جهت غلبه بر شرایط نامناسب حرارتی در فصلهای گرم سال، در جنوب غربی ایران که اقلیم آن گرم و نیمه مرطوب است، ابداع شده ‌اند.
در انتخاب موقعیت مکانی زیگورات چغازنبیل، عامل بلندی و تراز ارتفاعی بالاتر نسبت به عواملی مانند امنیت و دسترسی به آب، از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.
از مسائل مهم در منظر رودخانه دز که بایستی به آن پرداخته شود، مسئله همنشینی آن با بافت شهری و زندگی در حاشیه این رودخانه است.
بهترین راه برای احیای منظر طبیعی خوزستان یک برنامه ریزی مناسب برای کاشت گیاهان بومی است تا هم منظر بومی احیاء شود و هم از تاثیر کنوکارپوس در این خطه کاسته شود.
شرایط ساختاری زمین در شکل دادن به سازه های آبی شوشتر نقش داشته و ساختار سازه ای آنها در هماهنگی کامل با محیط طبیعی و شرایط آب و هوایی بوده است.
یادمان شهدای شلمچه با بیانی فرمال و استفاده از الگوهای معماری اسلامی، سعی در ارتباط با بیننده دارد. اما فرم آن تداعی کننده مکانهای زیارتی است نه یادمانی.
کامران دیبا در طراحی فضاهای جمعی محله شوشتر نو، دو نوع فضا ایجاد کرده است که فضای کوچک بین خانه ها توسط اهالی تغییر کاربری داده و تصرف شده اند.
احیای نخلستان مرزی شلمچه هم باعث احیای هویت منظر قبل از جنگ شده و هم به جهت موقعیت استراتژیک در بحث پدافند غیرعامل و دفاع نظامی اهمیت دارد.
معماران منظر در قبال منظر جنگ خرمشهر می توانند در احیاء بقایای جنگ و طراحی مناظر جدید با خوانش درست از جنگ با رویکرد عبرت به نسلهای آینده مشارکت کنند.
در محله بوارده واقع شهر آبادان که برای استقرار کارکنان شرکت نفت بنا شده است، توجه ویژه ای به کیفیت زندگی افرادی که دور از خانه خود بوده اند، شده است.
رود کارون محل شکل گیری اولین تمدنهای بشری، بزرگترین و طولانی ترین رودخانه ایران است که تمام آن در خاک ایران قرار جاری بوده و امکان کشتیرانی در آن وجود دارد.