معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

پارک Yanweizhou، باز پس گیرنده اکولوژی و محیط زیست از دست رفته

پارک Yanweizhou ثابت کرده است که هنوز پر کردن شکاف بین نیازهای اجتماعی و محیط زیست مردم و ساختن یک فضای زیبا و عملکردی امکانپذیر است.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

در فرهنگ چینی، آب یکی از پنج عنصر است. – که چهار عنصر دیگر فلز، چوب، آتش و خاک هستند – اما آب یکی از عناصری است که به طور ویژه نگهداری می شود. یک نظریه در مورد توپوگرافی کوهستانی چین وجود دارد که بر این عقیده است که اغلب شهرهای چین در دره های نزدیک که رودهای بسیاری از میان آنها جریان دارند، ساخته شده اند. به همین علت، مردم چین رودهایی که قلب و نیروی حیاتی این فرهنگ هستند را تماشا می کنند.
بنابراین، عجیب نیست که پروژه پارک Yanweizhou در کنار نه فقط یک رودخانه، بلکه سه رودخانه ساخته شده است.

محل پارک Yanweizhou

پارک Yanweizhou در شهر جین هوا، جایی که رود Yiwu، رود Wuy و رود Wujiang به هم می رسند، قرار گرفته است و در زمینی با مساحت بیش از 250 هزار مترمربع و با صرف هزینه ای بیش از 300 میلیون یوآن ساخته شده است. این پروژه اهمیت موضوعات اجتماعی و زیست محیطی در معماری منظر چین اشاره می کند.

پارک Yanweizhou، باز پس گیرنده اکولوژی و محیط زیست از دست رفتهپروفسور یوکونگ جان و تیم او در گروه Turenscape ، طراحی این پارک را بر عهده داشتند. کونگ جان علاقه ویژه ای به پارک ساخته شده در نزدیکی رودخانه شهری که در آن بزرگ شده، دارد و به این دلیل او به دنبال طراحی یک فضای حساس زیست محیطی در آن زمین بود.

پارک Yanweizhou، باز پس گیرنده اکولوژی و محیط زیست از دست رفتهپروفسور یوکونگ جان اعتقاد دارد که رودخانه مادر اوست؛ نهر بی شاکسی (یک شاخه بزرگ از رودخانه Wujiang)، یک نهر ساده نیست بلکه یک زیرساخت زیست محیطی است. این رود تدارکات ضروری را فراهم می کند. او زندگی، فرهنگ، زیبایی شناسی و روشنگری را برای مردم سراسر این منطقه حمل می کند. این یک زیرساخت اجتماعی، یک شبکه با تجربه و حامل خاطرات بی پایان است. همه آنها الهام بخش وی در ارائه راه حلی برای بازسازی آن بودند؛ احیاء جامعه، مثل احیاء محیط زیست است و باید این احیاء و ساخت و ساز از زیرساختهای زیست محیطی ضروری شروع شود.

محور پارک

محور این پارک، یک پل مخصوص پیاده روی تفریحی دارد که در جهت شمالی – جنوبی به طول 764 متر کشیده شده است. پل در نزدیکی پارک Jinlongwan شروع می شود از روی رودخانه Wuyi و پارک Yanweizhou عبور می کند. در انتها نیز از روی رودخانه Yiwu عبور می کند. این پل نه تنها سه پارک را به هم متصل می کند، بلکه به وسیله این رودخانه ها، مردم جدا از هم در شهر را به هم وصل می شوند. پل عابر پیاده با میانگین روزانه 40 هزار بازدیدکننده که در ماه می 2014 افتتاح شده، بسیار مورد پسند واقع شده است.

پارک Yanweizhou، باز پس گیرنده اکولوژی و محیط زیست از دست رفته

تالاب و تراسی به شکل لنگرگاه

این پارک بیش از یک مکان برای مردم است؛ در واقع پارکی ساخته شده برای محیط زیست نیز هست. دو ویژگی دیگر تالاب زیست محیطی Yanweizhou این است که تالابهای موجود را حفظ می کند و تراسهایی به شکل لنگرگاه دارد که اجازه می دهد در زمان طغیان رودخانه فضایی به آن اضافه شود و همچنین در زمان طغیان، پارک در رودخانه غوطه ور شود.

پارک Yanweizhou، باز پس گیرنده اکولوژی و محیط زیست از دست رفتهاین پروژه نه تنها به عنوان یک زیر ساخت زیست محیطی عمل می کند بلکه یک زیر ساخت اجتماعی نیز هست که شیوه زندگی هماهنگ با مردم بومی را ترویج می دهد.

افزایش نشانه های یک تغییر در معماری منظر

پروژه هایی مانند این، نه تنها محیط زیست موجود را حفظ می کند بلکه به دنبال احیای محیط زیست دور افتاده و تغییر بیشتر در معماری منظر جهان هستند. واقعاً نباید از نقش اصلی معماری منظر که به عنوان جانشین محیط زیست خدمت می کند، تعجب کرد. متاسفانه در جهان رو به رشد که فضا در آن به سرعت محدود می شود، حفظ مناطق محیط زیست حیاتی، همیشه در اولویت اول قرار ندارند، اما پارک Yanweizhou ثابت کرد که هنوز پر کردن شکاف بین نیازهای اجتماعی و زیست محیطی مردم و ساختن یک فضای زیبا و عملکردی امکانپذیر است.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *