معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

کار یک طراح منظر بر کار سایر طراحان تاثیر می گذارد. در این مطلب برخی از جالب ترین و الهام بخش ترین طراحی های منظری که در حال حاضر وجود دارد، معرفی شده اند.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

کار یک طراح بر کار سایر طراحان تاثیر می گذارد و این امر مانند هر جای دیگری در جامعه معماران منظر نیز به درستی صدق می کند. از آنجا که توجه به پروژه های خلاقانه بخش کلیدی از پیدا کردن الهامات تازه است، دیدن برخی از تاثیرگذارترین آثار اخیر طرحهای منظر در بازار و اینکه طراحان دیگر چه چیزهایی را می بینند، مفید خواهد بود؛ طرحهای خلاقانه ای که ایده های جدید را ابداع می کنند و راههای جدید ایجاد فضاهای باز را به ما معرفی می کنند.
در این مطلب برخی از جالب ترین و الهام بخش ترین طراحی های منظری که در حال حاضر وجود دارد، همراه با توجه به اینکه چرا این پروژه ها برای معماری منظر و طراحی مهم هستند؛ ارائه شده اند.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

منظر صوتی پارک لینکلن در پردیس سمفونی دنیای جدید (New World Symphony) ، ساحل میامی، فلوریدا

منظر صوتی پارک لینکلن، از طریق آلاچیق ذوزنقه ای و نخلهای توری شکل آن، یک سنت جدید برای پارکها در منطقه جنوب فلوریدا ایجاد می کند. با وجود کوچک بودن اندازه این پارک (کمی بزرگتر از یک هکتار)، این سایت همچنان موفق به داشتن احساس یک پارک سبز است؛ از طرفی همچنان به واسطه برخی ویژگیها از قبیل آلاچیق هایی که شکل خود را از ابرهای متراکم موجود در منظقه الهام گرفته، ساختارهای آلومینیومی دست ساز و نقاشی شده که جهت ایجاد سایه و محافظت از گیاهان ساخته شده و یک دیوار در مجاورت ساختمان سمفونی هال برای نمایش آثار ویدئویی هنرمندان نقش فرهنگی خود را نیز ایفاء می کند.
شرکت طراحی شهری و معماری منظر West 8 به عنوان طراح پروژه اعتقاد دارد که پارک منظر صوتی ساحل میامی یک بیان واحد از اوقات فراغت، لذت و فرهنگ است که با بهره گیری از سالن سمفونی و معماری برجسته آن، پردیس New World Symphony را تبدیل به مقصدی جهانی کرده که موسیقی، طراحی و تجربه را پیوند می دهد.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

باغ Crown Sky، شیکاگو، ایلینویز

باغ Crown Sky واقع در بیمارستان کودکان شیکاگو، یک منطقه 500 مترمربعی در طبقه یازدهم ساختمان، به نام پناهگاهی برای بیماران، خانواده ها، پزشکان و مدیران است؛ یک باغ گیاهی شفابخش همراه با نور، که همراه با آب و رنگهای پرطراوت است. طبقه دوازدهم، فضای یک خانه درختی را به منظور ارائه شرایط بهداشتی برای بچه ها ارائه می کند که آنها را از بودن در باغ اصلی به واسطه این فضا محافظت می کند. این باغ برنده جایزه افتخاری جامعه معماران منظر آمریکا (ASLA) در سال  2013 شده است.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

باغ گیاهشناسی Shangri La، اورنج، تگزاس

این باغ توسط ASLA به عنوان یک پایانه آگاهی های زیست محیطی و آموزش در مورد مناظر منطقه ای و زیستگاه حیوانات نامیده شده است. باغ گیاهشناسی Shangri La و مرکز طبیعت، اولین پروژه پلاتینیوم NC-LEED در تگزاس است، و هنگامی که در سال 2008 افتتاح شد، یکی از 50 پروژه‌ پلاتینیوم در جهان بشمار می رفت. باغ گیاهشناسی Shangri La با مساحت 252 هکتار در جنوب شرقی تگزاس، دارای طراحی است که باعث می شود فرآیندهای حیات وحش در زمینه طبیعی منظر قابل رویت باشد؛ باغ گیاهشناسی با بیش از 300 گونه گیاهی و مرکز Nature Discovery و شهرت آنها، یکی از اولین پروژه های دوستدار طبیعت در دنیا، به حساب می آید.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

باغ لیکوود درگورستان لیکوود، مینیاپولیس، مینه سوتا

اهمیت تاریخی گورستان لیکوود و زمینهای تزئین شده، آنرا به نقطه عطفی ارزشمند و دارایی جامعه در محله بالای این شهر تبدیل کرده است. گورستان لیک وود با یک مجموعه گورستان غیر فرقه ای خصوصی در 250 هکتار قطعه بندی شده، محلی مورد احترام برای بسیاری از قدیمی ترین شهروندان مینه سوتا است. بنابراین، هنگامی که از معماران HGA درخواست شد تا یک ساختمان 2300 مترمربعی بزرگ بدون لطمه زدن به زیبایی مجموعه را ایجاد کنند، آنها می دانستند که باید مکانی را انتخاب کنند تا ترافیک و زیرساخت را تثبیت کند و تا آنجا که ممکن است زمینه های اطراف را حفظ کنند. نتیجه کار آنها برنده جایزه ASLA در سال 2013 شد.

پروژه هایی که نگاه ما را به معماری منظر تغییر می دهند

Sherbourne Common، تورنتو، انتاریو

اولین پارک کانادا برای ادغام تاسیسات مرکز تصفیه UV که طوفانهای همسایه خود را نیز در طراحی در نظر گرفته است؛ برخی از ویژگیهای Sherbourne Common با تعدادی از اقدامات پایدار سروکار دارند، مانند درصد بالای استفاده از متریال های بومی، استفاده از درختان بومی سازگار با اقلیم منطقه و گیاهان با حداکثر کارایی برای کاهش نیاز به آبیاری. همچنین این پارک یکی از اولین پارکها در کشور کانادا است که به دنبال صدور گواهینامه طلایی LEED است. این پارک جایزه افتخاری از ASLA دریافت کرد و همچنین به عنوان یکی از بهترین پارکهای جدید در جهان توسط وب سایت The Atlantic website The Atlantic Cities نام گرفت.ASLA  اعتقاد دارد که این پارک هم دارای همه امکانات شهری است و هم دارای زیرساختهای مقابله با طوفان است و همچنین یک جزء کلیدی از رنسانس خط ساحلی تورنتو است.
پنج پروژه ای که در بالا ذکر شده؛ برخی از جالبترین و خلاقانه ترین پروژه های حال حاضر در منظر را نشان می دهد. معماری منظر به عنوان یک رشته که هم عملی و هم هنری است، همیشه در حال تولد مفاهیم و راههای اجرای فضای سبز جدید است. فقط زمان می تواند بگوید که آینده چه چیزی برای این صنعت خواهد داشت و چه سبکها و مفاهیم جدیدی پدید خواهند آمد؟

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *