معماری منظر معاصر تایلند ثابت می کند که چگونه معماری منظر در جوامع معاصر و شهرهایی که با رشد سریع شهرنشینی و حوادث طبیعی روبرو هستند، نیازی مهم است.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

یکی از فقیرترین و پرمشکل ترین کشورهای دنیا را تصور کنید که در آن تعدادی از بهترین مثالهای معماری منظر وجود دارد. جایی که یکی از بدترین فاجعه های طبیعی در آن اتفاق افتاد؛ جایی که مشکلات شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی بسیار پررنگ هستند. فاجعه سونامی در سال 2004 تاثیری عمیق بر روی فرهنگ مردم کشور تایلند گذاشت و شعار “دوباره بهتر بساز” در مدت زمانی کوتاه به واقعیتی قوی و خارق العاده تبدیل شد. در ادامه برخی از پروژه های مطرح معماری منظر در کشور تایلند ذکر شده اند:

باغ مشترک Ladpro، بانکوک، 2011

این باغ 3200 متری، در حالی که در یکی از آلوده ترین و پرتراکم ترین جاده ها بنا شده است و با وجود فضای محدودی که دارد، بیشترین استفاده را از زمین و فضا می کند. گروه Shma یک جنگل شهری کوچک و پرتراکم را با توجه به فراهم آوردن بیشترین تنوع در گیاهان برای تمیز نمودن و کاهش آلودگی هوا و به وجود آوردن تنوع در گونه های حیات وحش طراحی کرد؛ به علاوه برای گونه های جانوری فضایی جداگانه ایجاد کرد و در نهایت کیفیت زندگی در شهر را بالا برد.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

پلازای مرکزی، چیانگ رای، 2011

این طرح که در سال 2014 کامل شد، این احساس را به مخاطب می دهد که در فضایی گرم و صمیمانه قرار گرفته است. شرکت Shma فضای بیرونی یک مرکز تجاری را طراحی کرد، آنها یک طبیعت انعطاف پذیر را با استفاده از گیاهان بومی رنگارنگ، مبلمان شهری و آبنماها، با تاکید بر مراقبت از گیاهان منطقه ای در کشور تایلند برای بهبود تجربه خرید پیشنهاد دادند. حالا این فضا تنها یک مرکز خرید در چیانگ رای در تایلند نیست؛ بلکه یک فضا جذاب برای افراد محلی با تعادلی خوب بین محیط طبیعی و مصنوع است.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

پارک آموزشی طبیعت، Siree Ruckachat، 2014

طراحی منظر این پارک بعد دیگری از فرآیند توسعه را بنا نهاد که از کلاسها و آتلیه ها به طبیعت و مشارکت با جوامع محلی گسترش یافت. سایت آلوده پارک به آزمایشگاهی زنده برای دانشجویان داروسازی، محققان، متخصصان سلامت، دانش آموزان و مردم عادی که در منطقه زندگی می کنند، تغییر وضعیت داد. پارک آموزشی طبیعت Siree Ruckachat فضای سبز بازی است که مردم می توانند در آن با گیاهان دارویی تایلندی آشنا شوند و بهترین راه حل را برای یادگرفتن دانش داروهای گیاهی از طریق یک فرآیند طبیعی بیابند.
پارک همچنین نمونه ای خوب در زمینه مدیریت آب است. گیاهان موجود در سایت ناسالم، با ریشه های ضعیف و برگهای زردی هستند که به دلیل خاک شور و میزان آبهای زیرزمینی زیاد ایجاد شده بودند. معماران تصمیم گرفتند که خاک را عوض و آنرا محکم کرده، ظرفیت آنرا برای رشد گیاه زیاد کنند و آنرا ترمیم کنند. همه اینها به غنی شدن خاک و عمیق شدن ریشه گیاهان کمک می کند. یک نهر آب در بیرون از پارک برای کنترل سطحهای مختلف آب ایجاد شد. این پروژه یک مثال خوب برای پایداری است که می توان از آن لذت برد.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

موسسه علوم و تکنولوژی Vidyasirimedli، آکادمی علوم Kamnoetvidya، وانگ چان، 2015

این طرح جامع که در سال 2015 کامل شد، با ایده “محافظت از جنگلها” بیش از 50 درصد جنگلهای موجود را در سایت حفظ کرد. منبع آب نقش مهمی در جمع آوری و گردش آب در کمپ دارد و تعادل محیطی پایدار برای حال و آینده را به وجود می آورد. با داشتن ایده نگهداری انرژی به عنوان هدف اصلی، فاصله کوتاه بین ساختمانها در کمپ مردم را به پیاده روی به جای استفاده از وسایل حمل و نقل تشویق می کند که فضای بهتری برای زندگی و امنیت درست می کند. به علاوه تمامی ساختمانها با نگرانی برای جهت گیری و محافظت محیط زیست به گونه ای طراحی شده اند که رو به مسیرهای باد طبیعی برای تهویه هوا و دوری از نور مستقیم خورشید باشند. کمپ سبز یک ارتباط غیرقابل شکست از علاقه به طبیعت در میان شهروندانش به وجود آورده است.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

پروژه مرکز آموزش و محافظت فیزیکی Bang Sue ، بانکوک، 2011

این مرکز برای ایجاد هماهنگی با محیط موجود طراحی شده و باید به عنوان یک گونه از پروژه های طراحی در نظر گرفته شود که در آن نیازهای جوامع انسانی شهری را با اکولوژی محیطی ترکیب می کند. با قدم زدن در پیاده روها و در میان ساختمانهای آن می توان آگاهی رو به رشد را نسبت به اهمیت منابع محیطی نه تنها از جهت محافظت از آنها بلکه در رشد سرزندگی محیط شهری مشاهده کرد. ساختمان اصلی آن دو طبقه با یک دستگاه تصفیه آب در زیرزمین است که تصفیه آب ساختمان را بر عهده دارد.
منظر اصلی آن یک مرکز آموزشی گیاهان دریایی است که به عنوان یک باغ باز آبی که گیاهان دریایی را بر اساس نوع زیستگاه و گروه بندیهای زیستی به نمایش می گذارد.

پارک Ming Mongkol، ساربوری، 2014

پارک Ming Mongkol در سال گذشته بهترین جایزه را در دسته بندی فضای عمومی در مراسم جایزه معماری منظر تایلند برده است. تیم طراحی، زمین متروکه ای را در کنار بزرگراه گرفته و آنرا به منظری تبدیل کردند که با توجه به تجهیزات و گیاهانش به سنتهای بومی پاسخگو بود. انتخابهای پایدار بر روی ساختمانها اجرا شد؛ جداره بیرونی ساختمان به گونه ای ساخته شده است که آب به راحتی روی آن جریان پیدا کند، همچنین طرح به دلیل اتصال انرژی بادی و خورشیدی انتخاب شده است.
پارک Ming Mongkol برای کسی که از بانکوک مسافرت می کند و به دنبال محیطی مصنوع است، یکی از بهترین مکانها برای فرار از زندگی روزانه است و در بین مردم بومی و خارجیها به یک اندازه محبوب است. این پارک در عین حال مردم را به طبیعت باز می گرداند و آگاهی به نیاز برای حفظ آن را افزایش می دهد.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

قرارگاه تایلندی PBS، بانکوک، 2011

“دفتر کاری در پارک” ایده اصلی استودیو XSite برای طراحی منظر قرارگاه جدید سرویس پخش رادیویی عمومی تایلند بود. TPBS اولین سازمان ملی پخش رادیویی بود و این پروژه فلسفه آنرا به خوبی بیان می کند؛ تعامل با عموم مردم. طراحی فضای بیرونی به شدت عموم محور است و بر تعامل بین این موسسه دولتی و مردمی که به آن سرویس می دهد، تاکید دارد. تمامی فضاها به وسیله مجموعه ای از محورهای دینامک و پر انرژی به هم متصل شده اند که از طراحی و مسیریابی آنها کاملاً مشخص است. تمامی فضاهای بیرونی برای یادآوری یک خوش آمدگویی گرم خلق شده اند. یک مدل سنتی از باغبانی تایلندی به روشی جدید استفاده شده است تا ظاهر سرد و صنعتی ساختمانهای شرکت را تعدیل کند.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

Baan San Karaam، پتچابوری، 2011

با این پروژه، استودیوSanitas ، نشان داد چگونه می توان گوشه ای از اقیانوس را در زمین مجسم کرد. تنها 10 درصد از فضا در مرز ساحل قرار دارد و این به این معنی است که تنها 2 ساختمان از 13 ساختمان مسکونی دید مستقیم به دریا دارند. معماران با استفاده از عناصر مختلفی که یادآور تم دریایی محدوده هستند شامل جزیره، منظره دریا، جنگل، روستا و خانه های شناور، طراحی منظری را فراهم می آورند که به تمامی ساکنین اجازه می دهد که نزدیکی به ساحل را حس کنند.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

جنگل اکولوژیک و مرکز آموزشی Ryaong Wanarom، منطقه ریانگ، 2015

این مرکز که در سال 2015  تاسیس شد، یک کلاس طبیعی برای کسانی که به تنوع زیستی گیاهان بومی علاقه دارند، برگزار می کند. این مرکز شاخه ای از یک جنگل اکولوژیکی است، یک باریکه طبیعی حفاظت شده که به عنوان یک جنگل دوستدار محیط زیست عمل می کند. این محدوده سبز بزرگ می تواند دو برابر یک جنگل معمولی مونواکسید کربن جذب کند و در سال 700 تن اکسیژن بیشتر به اتمسفر برگرداند. همچنین موجب به وجود آمدن تنوع زیستی 172 گونه از ارگانیسم های موجود شامل پرندگان، حشرات، پستانداران، دوزیستان و خزندگان شود.
جنگل اکولوژیک بخشی از یک پهنه توسعه صنعتی اکولوژیکی به نام “پهنه صنایع اکولوژیکی PTT Wanarom” است که در سال 2012 در ایالت صنعتی آسیا شروع شد. این پروژه در تلاش بود تا به عنوان گونه ای از پهنه صنایع اکولوژیک تایلندی توسعه یابد و نقشی مهم در بالا بردن سطح پایداری زیست محیطی صنایع منطقه ریانگ بازی کند. هدف این است که صنایع، جوامع و محیط زیست بتوانند به صورت پایدار وجود داشته باشند.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلند

آب معدنی و استراحتگاه رنسانس Phuket، Phuket، 2014

با استفاده از طرح پویا سایت، گیاهان بومی همه جا هستند و شما را به ساختمانهایی که در طول محدوده پراکنده شده اند، هدایت می کنند. مجموعه هتل در سطح زمین قرار دارد و به دو تپه شنی بین ساحل Mia Khao و دریاچه در داخل محدوده تکیه زده است. نقش برکه در بخش پایینی سایت تنها تزئینی نبوده، بلکه بسیار کاربردی است و نقش تاثیرگذاری دارد. این برکه بسیار زیبا و مصنوع کارکرد زهکشی داشته و علاوه بر آن یک تزئین لوکس برای اتاقهای اطراف نیز هست. این پروژه نمونه ای دیگر از معماری منظر مهم و با کیفیت تایلندی است.

استعدادهای برتر معماری منظر تایلنداین مثالها از معماری منظر معاصر تایلند ثابت می کند که چگونه معماری منظر، نیازی مهم در جوامع معاصر است، به خصوص در شهرهایی که با رشد سریع شهرنشینی و آسیب پذیری شدید در برابر حوادث طبیعی رو به رو هستند. معماری تایلندی با پشت سر گذاشتن یک فاجعه طبیعی، به ما می آموزد چگونه با طبیعت کار کنیم و از آن آموزش ببینیم.

منبع: +

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *