"فلور ورک"، باغ شهری در قلب اداری شهر ژنو است که با ارائه ترکیبی متعادل از عناصر مصنوع و طبیعی نشان داد می‌توان طبیعت را با موفقیت با اشیاء صنعتی ترکیب کرد.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

ژنو دومین شهر پرجمعیت در سوئیس است که اغلب به‌ عنوان یک جنگل بتنی مدرن توصیف می‌شود. در این مرکز شهری پرجمعیت، نیاز به فضای سبز بیشتر احساس شده است. پروژه‌ای که توسط شرکت معماران منظر TER توسعه‌ یافت، فینالیست جایزه “European Garden Award” در سال 2013 بود. اسم پروژه “فلور ورک” (Floor Works) و تمرکز آن بر روی توسعه یک باغ شهری بود. این پروژه نشان داد که فضای سبز  می‌تواند با بتن و دیگر عناصر شهری ادغام و یکپارچه شود.

فلور ورک؛ همگام با آینده باغسازی شهری

به عبارت ساده، “فلور ورک” یک باغ شهری است. این باغ شهری با وجود اینکه در اطراف دفاتر اصلی یک شرکت ایجاد شده اما کاربری عمومی دارد، به‌ طوری‌ که هر کس می‌ تواند از آن لذت ببرد. ساختمان این شرکت نیز منحصربفرد است و با برخی از زیباترین آثار نقاشان امروزی آراسته‌ شده است. این باغ شهری یک فضای واقعاً معجزه‌آسا و حاصل استعداد، تخیل و پشتکار است. این فضا بر اساس تکنیکهای ساده باغسازی به یک تغییر کامل رسیده و ترکیب خوبی بین اشیاء زنده و غیرزنده برقرار کرده است. حتی اگر این پروژه از لحاظ عملکردی به‌ خوبی پاسخگوی نیازها باشد، این بخش زنده باغ است که در کانون توجه قرار دارد.

باغ شهری در قلب اداری شهر ژنو

عجین شدن فولاد با عناصر زنده

ممکن است دور از انتظار باشد که ماده‌ای مانند فولاد کورتن بتواند با عناصر زنده ترکیب شود، اما حقیقت این است که فولاد در این پروژه آنچنان به شکلی استادانه به کار گرفته‌ شده که احساس می‌ شود این هنر ترکیبی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. فولاد قرمزی که در تمام سطح باغ استفاده‌ شده در نوارهای متوالی برای داشتن تأثیری فزاینده مرتب‌ شده‌اند. نکته جالب این است که خم کردن و پیچاندن فولاد اشکال جذابی را به وجود آورده که در نوع خود در یک باغ شهری بدیع و تازه است. حاشیه هر نوار فولادی به شکلی اصلاح‌ شده است. این فلزها به‌ عنوان سازه‌های نگهبان برای گیاهان و همچنین به‌ عنوان اجزای نشستن برای بازدیدکنندگان استفاده‌ شده است.
این پروژه ترکیبی متعادل از عناصر مصنوع و طبیعی را ارائه می‌دهد. بخش زنده منظر که با مصالح صنعتی ادغام‌ شده، شامل طیف گسترده‌ای از گیاهان است. چمن، سرخسهای موزون و گیاهان چندساله زیبایی در این بخش وجود دارند. حاشیه این باغ با درختان بلند آراسته‌ شده و تصوری از یک جنگل را تداعی می‌کند که برای تکمیل منظری سبز دلپذیر و پربرگ قرار داده‌ شده‌اند.
باوجود یک تیم با استعداد از معماران منظر در پشت این پروژه جای تعجب نیست که عناصر طبیعی و مصنوع با انتخابی هوشمندانه، ترکیبی منحصربفرد و یگانه را شکل بدهند. ترکیب بین گیاهان زنده و فولاد قرمز رنگ، تخته‌ سنگهای زیبا و اینستالیشن های هنری از آب و نور یکی از زیباترین باغهای شهری را پدید آورده است. با وجود اینکه این باغ شهر در اطراف دفاتر اداری ایجاد شده اما زیبایی آن باعث جذب بازدیدکنندگان بسیاری شده است. همه آنها از راه رفتن در مسیر کفپوش نوارهای فولادی و استشمام هوای تازه لذت می‌برند. مهم نیست که یک فرد کجا گشت می‌زند، سبزی در همه‌ جا دیده، حس و تجربه می‌شود. شاید آنچه باعث می‌شود این باغ بیش‌ از پیش منحصربفرد شود، نصب اسپری بخار است که تداعی‌ کننده حس و حال جنگل است. “فلور ورک” اثبات کرد، می‌توان طبیعت را با موفقیت با اشیاء صنعتی ترکیب کرد و در واقع رنگ قرمز فولاد کورتن منظر سبز طبیعی را غنی‌تر می‌کند.
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر این پروژه به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *