اِکوبورد محصولی نوآورانه و نوعی تخته جدید و با کیفیت بالا از فیبر پوسته های نارگیل و بدون افزودن چسب های شیمیایی است. استقبال بی نظیر از این محصول در کشور فیلیپین و سراسر دنیا باعث افزایش سودآوری کشت نارگیل و شکوفایی اقتصاد و صادرات در این کشور شده است.

درختان نارگیل به طور معمول در مناطق ساحلی گرمسیری آسیا ، اقیانوسیه ، آفریقا و آمریکای مرکزی قابل کشت هستند. پوسته های نارگیل در این مناطق به عنوان زباله که پس از جدا کردن آن از میوه بدست می آید، به وفور یافت می شوند. طبق ارزیابی فنی و اقتصادی انجام شده بر روی این محصول، اِکوبورد می تواند در بازار های جهانی به عنوان یک محصول جدید با کیفیت، جایگزین مناسبی برای انواع تخته های چوبی باشد و در صنعت های مختلف از جمله ساختمان سازی و مبلمان سازی مورد استفاده قرار گیرد. اِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل)

پوسته نارگیل بیشترین مقدار شناخته شده ماده لیگنین را نسبت به سایر گیاهان دارا می باشد؛ ماده ای که خاصیت چسبندگی بالایی دارد و به پوست نارگیل این امکان را می دهد که بدون اضافه کردن مواد مضر دیگر قابلیت سخت شوندگی بالایی پیدا کند و باعث می شود تخته های ساخته شده از پوست نارگیل استحکام کافی را جهت استفاده به عنوان عنصر سازه ای را پیدا کنند.

علاوه بر این پوست نارگیل دارای خاصیت ضد قارچی به صورت طبیعی است. از دیگر ویژگی های پوست نارگیل مقاومت خوب آن در برابر شعله نسبت به چوب است. پوست نارگیل سه برابر کند گیر تر از چوب می سوزد. از دیگر قابلیت های پوست نارگیل قابل انعطاف بودن آن و قابلیت گسترش آن از طریق فشار، بخار یا خیس کردن آن می باشد. این مواد قابلیت جذب آب بالا بدون هیچ گونه تورمی را دارد و تمام این موارد نشان ده است که پانل های ساخته شده با پوست نارگیل قابلیت رقابت با تخته های چوبی را دارد و چه بسا نسبت به آنها برتری داشته باشد.

از دیگر مزیت های این محصول علاوه بر دوام و مقاومت بالای آن، صرفه اقتصادی و کاهش چشمگیر هزینه های اجرایی می باشد. اِکوون از خواص مکانیکی بسیار خوبی برخوردار می باشند مقاومت و سختی آنها قابل مقایسه با MDF و تخته چند لایه یا نئوپان است. با این تفاوت که ضخامت این صفحات از MDF  و نئوپان کمتر است.

اِکوبورد اولین محصول چوبی بیولوژیکی است که هیچ گونه مواد افزودنی از جمله انواع چسب ها در ساخت آن استفاده نشده است و با هدف ساخت محصولی تجدید پذیر به بازار عرضه شده است. ساختن انواع فرآورده های چوبی موجود در بازار علاوه بر آسیب رسانی به جنگلها و محیط زیست به صورت سامان نیافته، باعث افزایشCO2  موجود در اتمسفر می شود .اِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل)

سرعت اشتعال اِکوبورد به نسبت چوب پایین تر است. پوست نارگیل بعد از 4 دقیقه شروع به اشتعال می کند و پس از 15 دقیقه به مغز صفحه نفوذ می کند در حالی که این نتایج در تخته سه لا برابر است با یک دقیقه مشتعل شدن روی تخته و 2 دقیقه تا نفوذ آتش به مغز تخته چوب! بدیهی است که تخته پوسته نارگیل نسبت به تخته فیبر متوسط، تخته سنگ و تخته سه لا از خواص مهار آتش بهتر برخوردار است. این صفحه ها از ترکیب پوست  نارگیل و نوعی نیشکر ساخته شده است و جایگزین مناسبی برای چوب های بیولوژیکی هستند.اِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل)

پس می توان مزایای این محصول جدید را در موارد زیر به صورت خلاصه بیان نمود:

  • محصولی بیولوژیکی و تجدید پذیر
  • استحکام کافی جهت استفاده به عنوان عنصر سازه ای
  • خاصیت ضدقارچی به صورت طبیعی
  • کُندگیر بودن و مقاومت خوب در برابر شعله به نسب چوب
  • انعطاف پذیری
  • قابلیت جذب آب بدون تورم
  • مقاومت بالا
  • صرفه اقتصادی
  • کاهش هزینه های اجرایی
  • ضخامت کمتر به نسبت چوب

از معایب این محصول می توان به امکان ساخت آن و دسترسی نداشتن آسان به میوه نارگیل اشاره کرد که ماده اولیه جهت ساخت  اِکوبورد است. این میوه بیشتر در مناطق استوایی قابل کشت است و کشورهایی که از این آب و هوا برخوردار نیستند قابلیت ساخت این محصول را نخواهند داشت و ممکن است در بعضی موقعیت ها هزینه های واردات بیشتر از استفاده از چوب در داخل آن کشور باشد.

پوست نارگیل پس از جداسازی از مغز اصلی توسط دستگاه فِرِز و چکش های مخصوص به ذرات کوچک و الیاف های کوتاه تبدیل می شود و با فشار گرم این ذرات، مواد اولیه لازم جهت ساخت صفحه ها بدست می آید. پس از خشک شدن این مواد و رسیدن به رطوبت 12 درصد، مرحله آسیاب آغاز شده و پس از آن مواد در قالب های مخصوص ریخته شده و توسط دستگاه های مخصوص تحت دما و فشار بالا فشرده می شوند.

این مواد بهم فشرده شده و نیازی به استفاده از چسب و یا رزین نمی باشد. این صفحات آب را بدون اینکه دچار تورم شوند جذب می کنند و انعطاف پذیری کافی را بدون شکسته شدن و جدا شدن الیاف دارا می باشند و همین امر سبب مقاومت آنها در برابر آتش سوزی می باشد.اِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل)

پوسته نارگیل از الیاف کوئر و پیت  تشکیل شده است که این الیاف در کارهای دیگر از جمله بافت فرش و طناب، ساخت قلم مو، بُرِس و تُشک مورد استفاده قرار می گیرد. پیت حاوی مقدار زیادی لیگنین است که به عنوان یک رزین اتصال دهنده بافت کوئر به هم عمل می کند.

ساخت اِکوبورد در راستای گسترش فرهنگ استفاده از منابع تجدید پذیر و معماری پایدار به کار می رود و بیان گر این مطلب است که روش بهتری برای ساخت مصالح ساختمانی نسبت به استفاده از انرژی زیاد در صنعت تولید محصولات ساختمانی وجود دارد و می توان در تولید نسل جدیدی از مصالح در راستای معماری پایدار تجدید نظر کرد.

این محصول قابلیت استفاده در صنعت ساخت و ساز مبلمان، بسته بندی، کارهای ساختمانی از جمله کف سازی و پارتیشن های داخلی و حتی صنعت هایی مانند تابوت سازی را دارا می باشد. طبق گزارش های اعلام شده، با کاهش ذخایر جنگلی آینده تولیدات چوبی و انواع تخته ها رو به افول خواهد رفت، در این میان افزایش مصنوعات چوبی که عملکردی مشابه با آن را داشته باشد آینده روشنی خواهد داشت.

استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی و مجاورت با دریای عمان و اقیانوس هند یكي از مستعدترین مناطق كشاورزی كشور بحساب می آید به طوری در تمامی فصول سال امكان كشت انواع محصولات در آن وجود دارد. آب و هوای متنوع سیستان و بلوچستان زمینه را برای كشت انواع محصولات كشاورزی از جمله میوه های گرمسیری و سردسیری فراهم كرده به طوری كه هم اینك از 80 هزار هكتار باغات استان هشت هزار هكتار آن به كشت انواع میوه های گرمسیری اختصاص دارد.

با توجه به شبیه بودن آب و هوای برخی نقاط استان همچون زرآباد به هندوستان نارگیل در آنجا به راحتی كشت می شود و علاوه بر مصرف داخل استان به استان ها و كشورهای دیگر نیز صادر می شوند. پس ما می توانیم با در دست داشتن این ماده اولیه ارزشمند به ساخت اِکوبورد در کشور اقدام کنیم و از تخریب سالانه جنگل ها در ایران جلوگیری کنیماِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل) اِکوبورد ( صفحات چوبی ساخته شده با پوست نارگیل)

در معماری منظر چوب نقش خاصی را ایفا می نماید. چوب در معماری منظر باید مجموعه از ویژگی ها را دارا باشد زیرا در معرض دائمی عوامل محیطی قرار دارند. چوب از گرمای ویژه خوبی برخوردار است به همین دلیل در زمستان یخ نمیزند و در تابستان سوزاننده نیست. دوام و استحکام و همچنین مقاومت در برابر حمله حشرات، قارچ ها و کپک ها در چوب امری بسیار مهم است. چوب به طور معمول در معماری منظر در ساخت آلاچیق ها، داربستها، نرده ها، کف سازی، تجهیزات بازی و مبلمان استفاده می شود و از طرفداران بیشماری برخوردار است.

اما آیا اِکوبورد می تواند جایگزین مناسبی برای چوب باشد؟

با توجه به ویژگی های نام برده شده از اکوبورد این محصول در بسیاری از ویژگی ها قابل رقابت با چوب و فرآورده های چوبی است از جمله مقاومت بالا در برابر حرارت ، قارچ و حشرات ، فشار و همچنین جذب بالای آب بدون تورم که این مزیت بسیار خوبی برای مصالح مورد استفاده در معماری منظر است . از طرفی امکان استفاده از چوب در همه کشورها از جمله ایران به دلیل هزینه بالا فراهم نیست و جایگزین کردن این محصول به جای چوب فکری هوشمندانه می تواند باشد. امید است در آینده ای نه چندان دور از این محصول استفاده های مفیدی در کشورمان به عمل آید.

مطلب قبلیپارک جنگلی فلوید فورک
مطلب بعدیربکا سُلنیت
دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید