استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت در پروژه می تواند با مبلمان یا توپوگرافی یا حتی روی سقف صورت بگیرد تا علاوه بر دید مطلوب تجربه فضایی برای کاربر به وجود آورد.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

طراحی سطوح متفاوت یک چالش برای کاربر و معمار منظر است. بازی با سطوح متفاوت یک منظر، از کاربر دعوت می کند تا هر نقطه ای که سایت پیشنهاد می دهد را تجربه و کشف کند. این سبک طراحی، مشاهده هوشنمدانه تری از مکانهایی نظیر چشم اندازها، موقعیتها و البته منظره کلی سایت ارائه می دهد. با این حال برای طراحان و معماران منظر، این یک چالش بزرگ است که چه زمانی و چگونه با سطوح می توان بازی کرد؟ به این دلیل که هر پروژه منحصربفرد است و به شرایط مختلفی پاسخ می دهد.

در ادامه به بررسی ده پروژه ای که به ما سبک های شگفت انگیز در طراحی با سطوح متفاوت را نشان می دهند، می پردازیم:

پروژه “جایی که رود جاریست” (Where the River Runs)، طراحی شده توسط penda در دهمین نمایشگاه بین المللی باغ در ووهان چین

این پروژه مفهومی و زیبا دارای معانی زیادی است. طراحان، مسیر یک رودخانه را ایجاد کردند تا مردم را نسبت به اهمیت آب سالم، آگاه سازند. این مسیر توسط گلهای وحشی و چمن ایجاد شده، اما ارتفاع متفاوت فضاهای سبز نظیر تپه های نرم و هموار و دره ها، به صورت باورنکردنی آنها را در کنار هم متناسب ساخته است. مردم می توانند این فضای سبز را در مسیرهای متنوعی که شامل مسیر طبقاتی یا چمنزاری که در بالای دره است، تجربه کنند. این پروژه مکانی جالب برای ملاقات و آرامش گرفتن است.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

پروژه موج صدا (The Soundwave) طراحی شده توسطpeneda  در هوبئی چین

یوهان ولفانگ ون گوته می گوید: «موسیقی همان معماری مایع است و معماری همان موسیقی منجمد». این بخش دیگری از هنر است که توسط penda طراحی شده است. معماران penda ذات موسیقی، رقص و ریتم را گرفته اند و با ترکیب آنها به ما نشان می دهند که چگونه می شود آنها را در چشم انداز موجود در هم آمیخت. سطوح متفاوتی در زمین شکل گرفته اند، اما مجسمه های امواج صوتی که نامشان در پروژه آورده شده است، شکوهی از وزن و ضرباهنگ موسیقی دارند و منظره را باورنکردنی می کنند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

طراحی منظر دانشگاه Kyusha توسط DESIGN NETWORK + ASSOCIATES, Fukuoka, Japa

پروژه دانشگاه Kyusha Sangyo سه منطقه بزرگ را درگیر می کند. یکی از آنها آمفی تئاتری است که با سطوح متنوع سبز شکل گرفته و ترکیبی از خطوط نامرتبی است که یادآور کرت بندی سنتی زمینهای برنج است. این فضا به مخاطب اجازه می دهد، زمانی را که در حال انتظار یا استراحت است، در اینجا سپری کند. ترکیب مناظر این مکان با انواع درختان، حیرت آور است. این طراحی باعث می شود که کاربران تمایل به تجربه کردن خطوط نامنظم و بی قاعده داشته باشند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

مجتمع مسکونی 8 و طراحی فضای سبز آن، طراحی شده توسط گروه BIG در کپنهاگ دانمارک

پروژه مجتمع مسکونی 8، یک مثالی عالی از چگونگی ترکیب و تجربه فضایی با هدف و کاربردی سطوح متفاوت است. در این پروژه، برای اینکه کاربر از سطوح و ارتفاعات بیشتری لذت ببرد، سطوح در دو جهت عمودی و افقی با هم اختلاف دارند. یک حیاط با توپوگرافی طبیعی و دیگری با تپه هایی کم ارتفاع ولی هندسی طراحی شده اند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

موزه ملی ژئوپارک فانگشان طراحی شده توسط دفتر HASSELL در تانگشان چین

یک ژئوپارک باید از پایداری و کارایی برخوردار باشد و در این مورد، یک طراحی ادراکی و هوشمندانه نیز هست. موزه ملی ژئوپارک فانگشان  که توسط دفتر HASSELL ساخته شده است، شامل باغهای متنوعی است که هر کدام ویژگیهای یک دوره خاص از پالئوزوئیک را دارند. نحوه بازی طراحان با سطوح، نه فقط در باغ بلکه در تمام پروژه، قابل توجه است. یک مثال باشکوه، روزنه و پنجره ای است به آسمان که در مرکز ساختمان قرار دارد.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.
انحنای طراحی منظر برای هماهنگی با زمین و لایه بندی آن برای دلپذیری کاربر

مرکز خدمات برکه زمینی نمایشگاه بین المللی باغبانی 2014، طراحی شده توسط HHD-FUN در شاندونگ چین

برای رسیدن به نتیجه های شگفت انگیز در طراحی با سطوح، باید در مورد اشکال فکر کنید. این پروژه ثابت می کند که تمام علوم ریاضی و جغرافیای پشت طراحی، آرامش و سکوت فضا را فراهم کرده و شیب و ارتفاع به خوبی برای تجربه زیباشناختی عمل می کنند. فضاهای اصلی پایین تر از سطح خیابان قرار دارند و مکانهای دیگر مثل پشت بام و سکوی رصد، برای ترکیب کامل با منظره ای که تمام درختان را حفظ کرده و همچنین برای ارتباط افراد با دریاچه، در نظر گرفته شده اند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

جزیره شرقی (One Island East)، طراحی شده توسط گروه هارگریوز در هنگ کنگ

جزیره شرقی ثابت می کند که میدانهای شهری می توانند مکانی صمیمی باشند و در عین حال هدف خودشان که میزبانی از رویدادهای عمومی است را دنبال کنند. طراح این میدان را برای عبور طراحی کرده است. تراسها، فضای سبز و فواره ها لطافت فضا را تامین کرده و بازی ساده و در عین حال موثر با ارتفاع را می سازند. این میدان دارای نورپردازی مناسبی است که لذت بازدید از آن را چند برابر می کند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

محدوده مرکزی شهر ولنجی، طراحی شده توسط  ENOTAدر اسلوونی

صحبت در مورد رودخانه ها، صحبت در مورد سطوح متفاوت حاشیه آنهاست. معماران منظر می توانند از مزیت چالش طراحی چنین مکانهایی استفاده کنند. شهر ولنجی در سال 1950 براساس ایده آل های دوره مدرن ساخته شد و منطقه Promenada، آن ایده آلها را با طرحی که از فضاهای باز به سمت نقاطی سبز در ارتفاعات مختلف می رود، اجرا کرده است. این رودخانه در نقطه مرکزی شهر، در حقیقت به عنوان آمفی تئاتری است که وقتی که رودخانه طغیان نمی کند، به فعالیتهای فرهنگی اختصاص می یابد.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

قطب علمی و فناوری، طراحی شده توسط جین فیلیپ، در مارن لاوالی فرانسه

این سکو و بام سبز ترکیبی جالب از معماری پایدار است. این سکو یک محیط طبیعی عالی است که توسط بقیه مکانها احاطه شده و با چمن پوشیده شده است. پارک بزرگی را برای تفریح فراهم می کند که همه دوستداران بام سبز و افرادی که علاقه مند به طراحی منظر متناسب با اقلیم آن منطقه هستند، باید آنرا ببینند. این پروژه مثال بزرگ دیگری از پایداری و منظر برای کاربران است.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

گاو سیاه، طراحی شده توسط گروه TER در آرکایل فرانسه

پروژه گاو سیاه ثابت می کند اگر در طراحی قصد دارید از همه فضاها استفاده مطلوب داشته باشید، یکی از راه حلها، استفاده از سطوح متفاوت است. در این پروژه، هدف ایجاد 2000 مترمربع فضای سبز برای شهر بود. طراحان این فضا را که قبلاً برای خودروها استفاده میشد را به یک پارک عمومی با مجسمه هایی سرزنده و جاودان در آن تبدیل کردند. این پروژه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که به وسیله توپوگرافی زمین از هم جدا می شوند.

پروژه هایی که روشهای استفاده از سطوح ارتفاعی متفاوت را نشان می دهند.

طراحی با سطوح متفاوت

در نمونه های ذکر شده از پارکها، بخشی از شهر، رودخانه ها و میدانها، مشاهده کردیم که چگونه از سطوح متفاوت در هر پروژه می توان استفاده کرد. این کار می تواند توسط مبلمان یا توپوگرافی آن مکان یا حتی روی سقف صورت بگیرد. معماران منظر این ایده های جالب را برای ایجاد سرگرمی و همچنین برای مقرون به صرفه کردن پروژه، در طراحی خود استفاده می کنند.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *