معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

داستان عشق معماری منظر با آب در پارک دایانا

آب منبع الهام بخش در معماری منظر است و پروژه پارک دایانا که بخشی از بندر سابق غرب وبخش صنعتی واقع در خط ساحلی مالمو بوده، نیز از این قاعده مستثنی نیست.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

آب منبع عالی و الهام بخش در زمینه معماری منظر است و پروژه پارک دایانا از این قاعده مستثنی نیست. این پارک در کنار ساحل در سال 2001 افتتاح شد و موقعیت کاملاً مناسب در لبه تنگه اورسند، محل تقسیم کشورهای سوئد و دانمارک دارد. هر زمان که در مورد یک پروژه معماری منظر مطالعه کنید، امکان پذیر نیست که تحت تاثیر تغییرات شگفت انگیز آن قرار نگیرید. این وضعیت در مور پارک دایانا نیز معتبر است، زیرا منطقه انتخاب شده برای این پروژه بخشی از بندر سابق غرب بود که بخش صنعتی واقع در خط ساحلی مالمو است.
داستان عشق معماری منظر با آب در پارک دایاناپروژه تبدیل بسیار بلندپروازانه بود. این مکان از محل دفن زباله خشک با گل آلوده به پارک شگفت ‌انگیز ساحلی تبدیل شد که به عنوان منبع الهام برای پروژه‌ های معماری منظر آینده عمل می‌کند. یکی از بزرگترین چالشهایی که این پروژه ارائه می دهد، شناسایی ویژگیهای سایت بود. طراحان با کمال میل این چالش را پذیرفتند و موارد الهام بخش خود در جنبه هایی که واقعاً منحصربفرد بودند، را یافتند. سایت دارای افقهای منحصربفرد و پر زرق و برق با چشم اندازهای طولانی است. در قالب تقریباً شاعرانه، سه عنصر رمانتیک برای ایجاد این پارک ساحلی شگفت انگیز مورد استفاده قرار گرفته است؛ دریا، باد و آسمان.

ادغام غروبهای دیدنی و جذاب

پروژه با توجه به سطح کاملاً جدید، عناصر ویژه ‌ای از طبیعت را به بازدیدکنندگان پارک ارائه کرد. طبیعت در تمام طول مدت فرآیند طراحی، منبع الهام بود و چشم ‌انداز ساحلی به وضوح در ساخت پارک منعکس شده است. تنوع، یکی از اهداف پروژه بود و با موفقیت به دست آمد و هر فصل یک تجربه کاملاً متفاوت برای بازدیدکنندگان پارک به ارمغان می آورد.
داستان عشق معماری منظر با آب در پارک دایانا

عنصر آب نزدیکتر از همیشه به بازدیدکنندگان

در میان ویژگیهای اصلی پارک می ‌توان به دیده بانیها اشاره کرد. اینها در واقع سه سطح بتونی کج هستند که به تخته سنگی ناهمواری نفوذ کرده اند. این عناصر اجازه می‌دهند که بازدیدکنندگان از پارک به دریا برسند و از زیبایی آب و چیزهای دیگر که باید ارائه شود، لذت ببرند.

پذیرش عناصر برای ایجاد مناظر بهتر

طراحان این پروژه با افزودن عناصر نظرگاه مانند، امکان بازدید از پارک در ارتباط با عناصر طبیعت را برای بازدیدکنندگان، فراهم کرده اند. این عناصر یک تخت 40 تا 40 متر هستند که در حدود 6 متر بالاتر از دریا قرار گرفته اند. بازدیدکنندگان می توانند از عناصر طبیعت، از جمله باد و غروب باشکوه خورشید لذت ببرند. این نظرگاه ها، چمنزار را از دید حذف می کنند و ناظر تصویر وسیع دریا را به صورت کامل می بیند.
داستان عشق معماری منظر با آب در پارک دایاناوقتی نوبت به پوشش گیاهی می‌رسد، یک انتخاب الهام بخش دیگر را می بینیم. برای حافظت از زمینه فعالیت در برابر بادهای دریا، یک ردیف دوتایی از درختان و درختچه های مقاوم به نمک کاشته شده است.
این جمله سیلویا ارل که می گوید: “آب نباشد، زندگی نیست، آبی نیست، سبز نیست.”، کاملاً در وصف این پروژه است. با نگاهی به ویژگیهای پارک می بینیم که همه آنها به سوی دریا حرکت می کنند. تمام فعالیتهای پارک به نحوی مستقر شده اند تا آب و چشم انداز ساحلی به شکلی عالی در کل پارک منعکس شوند.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *