موادی که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم، پروژه های تحقیقاتی هستند که در سراسر دنیا به اجرا در می آیند تا دریچه دیگری رو به صنعت ساخت و ساز باز کنند.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

سیمانی که می تواند نور تولید کند؟ بتن برای ساختمان سازی در سیاره مریخ؟ چوب نیمه شفاف؟ مبلمان و اسباب و وسایلی که قابل تجزیه زیستی هستند؟ آجرهای جاذب آلودگی؟ ممکن است در نگاه اول احمقانه به نظر برسد، اما تمام مواردی که به آنها اشاره می کنیم، پروژه های تحقیقاتی هستند که در سراسر دنیا به اجرا در می آیند تا دریچه دیگری رو به صنعت ساخت و ساز باز کنند یا در اصطلاح آن را متحول سازند.
به منظور آگاهی بیشتر از انگیزه هایی که در پشت این پروژه ها وجود دارد و همچنین نحوه اجرا و پیاده سازی این آزمایشات که در ابعاد وسیع و گسترده ای آغاز شده بودند، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

چوب نیمه شفاف

گروهی از محققین موسسه فناوری KTH در استکهلم، به تازگی چوب نیمه شفافی را ایجاد کرده اند که به عنوان یک ماده جدید می تواند تا حد زیادی بر شیوه ایجاد پروژه های معماری تاثیر بگذارد. بر اساس یک مقاله منتشر شده در مجله Biomacromolecules، مجله ای از انجمن شیمی آمریکا، این پروسه ای است که به صورت شیمیایی لیگنین را از چوب حذف می کند و رنگ چوب را بسیار سفید و روشن می سازد. لایه و بستر متخلخل و پر منفذ حاصل شده با یک پلیمر شفاف اشباع می شود و خواص بصری هر دوی آنها تثبیت می شود.
مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

دیوارهایی که می تواند جایگزین کولر شود

گروهی از موسسه معماری پیشرفته کاتالونیا IAAC)) به سرپرستی Areti Markopoulou ماده جدیدی به نام دیوارهای هیدروسرامیک را ساختند. این دیوارها از حبابهای هیدروژل تشکیل شده اند که می توانند تا 400 برابر حجم خود آب جذب کنند. خاصیت تهویه مطبوعی که این دیوارها ایجاد می کند، در نتیجه جذب آب و تبخیر آن در روزهای گرم و متعاقباً کاهش دمای فضا اتفاق می افتد.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

آجر ساخته شده از ته سیگارهای بلا استفاده

زباله ها و نخاله هایی که توسط انسان تولید می شود از جمله موادی هستند که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. محققان در موسسه فناوری سلطنتی ملبورن که تحت عنوان دانشگاه RMIT شناخته می شود، روشی را ایجاد کردند که به واسطه آن از ته سیگارها برای تهیه آجر استفاده می شود. این تیم به سرپرستی دکتر عباس مهاجرانی دریافتند که ساختن آجرهایی که یک درصد از حجم آنها را ته سیگار تشکیل می دهد، می تواند تولید سالانه سیگار در سراسر دنیا را تعدیل کرده و در عین حال آجر سبک تر و کارآمدتری را تولید نماید.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

پلهای شناور

این پلها توسط کریستو و جین کلود ساخته شدند. این مجموعه شامل یک راهروی 3 کیلومتری است که با صد هزار مترمربع پارچه زرد رنگی پوشانده شده و از یک سیستم بارانداز شناور که دارای 220 هزار مکعب پلی اتیلن با چگالی بالا است، تشکیل شده است.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

بتن برای ساخت و ساز در سیاره مریخ

وقتی سرانجام در سیاره مریخ آبادی تشکیل دهیم، آب یکی از با ارزش ترین منابع ما خواهد بود. تیم دانشگاهی شمال غرب آمریکا به دنبال جایگزینی برای ترکیب بتن معمولی و ساخت بتنی جدید بودند. آنها فناوری را به کار بردند که از اوایل دهه 1970 در حال بسط و توسعه بود؛ بتن سولفور.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

بتن نورانی

دکتر خوزه کارلوس روبیو آوالوس از UMSNH مورلیا در پاسخ به مدلهای جدید ساخت و ساز، بتنی را ساخته است که گنجایش جذب و ساطع کردن انرژی را دارد و هدف از ساخت آن ارائه بتنی با قابلیتهای بیشتر و تنوع از دیدگاه بهره وری انرژی است.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

سبکترین تقویت کننده ضد لرزه ای در جهان

شرکت ژاپنی Komatsu Seiren Fabric Laboratory یک فیبر کربن ترموپلاستیک جدید با نامCABKOMA Strand Rod ساخته است. این فیبرکربن با الیاف مصنوعی و غیر عالی پوشانده شده و سپس با یک رزین ترموپلاستیک روکش دار شده است. این فیبر جدید که توسط C Kengo Kuma ساخته شده، در خارج از محل کار شرکت در ژاپن مورد آزمایش قرار گرفته است.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

مبلمان قابل تجزیه زیستی

چه پیش می آمد اگر صندلی شما از کود گیاهی ساخته شده بود؟ این سوال به دنبال یک سری آزمایشاتی مطرح می شود که از نظر زیستی نیمکتهایی را تولید می کنند که به جای این که ساخته شوند، مانند قارچ رشد می کنند. ترفرم وان (Terreform) و جن اسپیس (Genspace) دو نیمکت بیوپلاستیک را از طریق دو پروسه مشابه توسعه داده اند؛ نیمکت اول، نیمکت درازی است که از مجموعه دنده های سفید رنگ در یک شکل پارامتری تشکیل شده است و نیمکت دوم، نیمکت کودکان است که شامل بخشهای متصلی است که می تواند برای چرخاندن صندلی به اشکال مختلف استفاده شود.
مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

آجرهای جاذب آلودگی

این آجرها (Breathe Brick) به عنوان سیستم تهویه ساختمان طراحی شده اند. در این ساختار، یک  سری آجرهای خاص دو لایه نمای ساختمان را تشکیل می دهد که لایه درونی که لایه عایق استاندارد است، تکمیل می شود. مفهوم آجر “برید بریک” از جدا کننده سیکلونی نشات گرفته است. این ایده برگرفته از جاروبرقی های مدرن و امروزی است که ذرات سنگین آلاینده ها را جدا کرده و آن را به داخل یک قیف متحرک در پایین ترین قسمت دیوار انتقال می دهد.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

بتن زیستی

دانشگاه تی یو دلف (TU Delft) اولین نمونه بتن زیستی را ساخته است؛ بتنی که خود را مرمت می کند. فرمول توسعه یافته توسط این دانشگاه صرفاً فراتر از مرمت آسیبهای مربوط به زیبایی است؛ زیرا اگر ترکها در بتن رشد کند و زیاد شود، به آب اجازه نفوذ داده و فولاد آن زنگ می زند. این امر نه تنها کیفیت مکانیکی ساختار را به مخاطره می اندازد، بلکه مهندسان را مجبور می کند که از مقادیر بیشتری فولاد تقویت شده استفاده کرده و هزینه های تولید نهایی افزایش می یابد.

مواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *