پلها معمولاً به عنوان شاهکارهای بزرگ مهندسی مطرح هستند. این مطلب، پلهایی که این مفهوم را تغییر داده و نشان می دهند که می توان متفاوت بود را معرفی می کند.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

پلها معمولاً به عنوان شاهکارهای بزرگ و عملکردی مهندسی دیده می شوند. در این مطلب نگاهی به پلهایی می اندازیم که این مفهوم را تغییر داده و نشان می دهند که پلها می توانند بسیار فراتر از این باشند.
“پلها از باستانی ترین و قابل احترام ترین بخشهای جامعه هستند که پیش زمینه ای غنی در فرهنگ و سنتها دارند. پلها نسلهای پی در پی، بار جهان را به دوش کشیده اند و بسیاری از آنها شاهکارهای بزرگ هنری بوده اند.” (چارلز ویتنی، پلها؛ پژوهشی بر هنر، علم و تکامل آنها، 1929)
در این عصر تکنولوژی مدرن، هر روز توسط نوآوریهای جدید شگفت زده می شویم. پلها به عنوان بخشی تلفیق شده از منظر طبیعی نیز میان این نوآوریها قرار می گیرند. در پلها، مسائل زیست محیطی و ساختار تکنولوژیک با تکثیر مفاهیم طراحی یکپارچه شده اند. در این مطلب 10 پل فوق العاده که معنای پلهای مدرن را تغییر داده اند، معرفی شده اند.

پل زمینی ونکوور، ونکوور، کانادا

پل زمینی ونکوور به روی یک بزرگراه شش بانده در ونکوور قرار دارد. ظریفترین ویژگی آن شکل مارپیچ و تاثیر اکولوژیک آن بر یکپارچه سازی گیاهان بومی است. وجه منظرین هر پلی، از بوته ها، گیاهان، علفها و درختان گوناگونی تشکیل شده است. این زیرساخت با ادغام هنر و معماری، کیفیت یکپارچه کردن خاطره یک تاریخ فرهنگی و محیطی طبیعی را نشان می دهد.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل پروانه، کپنهاگ، دانمارک

برای ارتقای دوچرخه سواری در کپنهاگ، معماران Dietmar Feichtinger پلی را ساخته اند که از سه محدوده جدا تشکیل شده است. این پل با سه عرشه سواحل مختلف را به هم متصل می کند. دو عدد از این عرشه ها می توانند برای گذشتن قایقها باز شوند. زمانی که این قسمتها بالا بروند، شکل یک پروانه تماشایی را به خود می گیرند که به همین دلیل این پل، “پل پروانه” نامگذاری شده است.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل شیشه ای، ژانگ جیاجی، چین

پل خیره کننده پارک جنگلی ملی ژانگ جیاجی، پلی با کف شیشه ای است که علاوه بر بالا و اطراف، دید به پایین را هم فراهم می کند. معمار آن این چالش را پذیرفته است که پل را به صورتی طراحی کند که تا جای ممکن نامرئی باشد، به صورتی که انگار درون ابرها ناپدید می شود. چنین ساختاری به ما یاد می دهد که قابلیتهای باورنکردنی محدودیتهای خود را بیان کنیم.

پل RheinRing، آلمان

پل RheinRing، فرم جدیدی از یک فضای شهری برای سیاحت و اکتشاف فرهنگی را فراهم می کند. هندسه آن از مدل ریاضی فرا بیضوی گرفته شده است، شکلی تخت که به پس زمینه فرمهای اطراف خود می پیوندد. این پل بدون حتی یک پایه بنا شده تا ترافیک دریایی زیر آن تحت تاثیر قرار نگیرد. کمان بدون مانع این پل، پیاده ها و دوچرخه سواران را به سوی خود دعوت می کند.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل مونت سنت میشل، فرانسه

پل مونت سنت میشل با منظر مسحور کننده خود، به عنوان بخشی از لیست سایتهای میراث جهانی یونسکو، تایید کننده هویتی تاریخی است. داستان چالش برانگیز این پل، بازگرداندن جذابیت منطقه توسط جایگزین کردن یک جاده عظیم با یک بارانداز طویل بدون دستکاری کردن محیط طبیعی بوده است. معمار پل اعتقاد دارد که ساختار پل در سیمای خود به صورت حداقلی، اما در عملکرد و طراحی خود، بلند پروازانه عمل نموده است.

پل Vlotwatering، هلند

هیچ پلی به اندازه پل Vlotwatering که با نام “پل خفاشها” هم شناخته می شود، مستقیماً به زیستگاه خفاشها  کمک نمی کند. Marcel Schillemans، متخصص علوم مربوط به خفاشها، به عنوان یکی از اعضای تیم طراحی می گوید این پل یک نمونه از این است که چگونه یک شیء عملکردی می تواند در خدمت محیط زیست هم قرار گیرد.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل – باغ خیابان یازدهم، واشنگتن، آمریکا

پل – باغ خیابان یازدهم یک تلاش دست جمعی است که پل سازی بر رودخانه در THEARC نام دارد. ویژگیهای پویای درونی این ساختار با فراهم کردن برنامه هایی چند لایه برای جوامع، محیطی عمومی ایجاد می کند.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل دو سطحی، پاریس، فرانسه

این پل که کاری از Feichtinger است، یک شاهکار از طراحی کلاسیک زیرساختها است. چشمگیرترین ویژگی این پل، گستره 340 متری بدون پایه آن است که طولش با ارتفاع برج ایفل برابری می کند. همپوشانی دو قوس که فضایی لنز شکل در مرکز پل ایجاد کرده است یک مکان عمومی منحصربفرد که بر بالای آب معلق است را فراهم می کند.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل پیاده پارک Yanweizhou، جین هووا، چین

پارک Yanweizhou که در مرکز شهر جین هووا قرار گرفته است، پاتوقی برای فعالیتهای فرهنگی و تنوعی زیستی از فضاهای سبز شده است. روزگاری این پارک به خاطر فقدان دسترسی عمومی، استفاده نشده و توسعه نیافته بود. تمرکز عمده این پارک بر پل شاعرانه پیاده است. طراح این پل به صورت عامدانه این ساختار مرتفع را طراحی کرده تا رسوم بومی را تقویت کند.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند

پل بی نهایت، دانمارک

با این که تمامی پلها یک نقطه مبداء و یک نقطه مقصد دارند، پل بی نهایت هرگز به انتها نمی رسد. ممکن است فکر کنیم که چنین چیزی غیرممکن است، اما این پل نه تنها به خاطر شکل دایره ای خود، بلکه به خاطر چشم اندازهای پایان ناپذیری که به سوی دریا فراهم می کند، بی نهایت است؛ این پل حلقه ای شکل با هدف بازگرداندن توریستها به ساحل، پیاده رویی پایان ناپذیر را با چشم اندازهایی گسترده و بدون مانع فراهم می کند.

پلهای فوق العاده ای که درک ما از پلها را به چالش می کشند
همانطور که در این مثالها می توان دید، با بهره گیری از تکنولوژیهای مدرن طراحی هیچ عملکردی برای یک پل غیرممکن به نظر نمی رسد. این پلها میان مردم ارتباط ایجاد می کنند، ساختار فیزیکی را به مکانهای تجمع تبدیل می کنند و ارتباطی قوی میان تکنولوژی و فعالیت اجتماعی مردم ایجاد می نمایند.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *