معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

موسسه ون آلن و سازمان نوسازی نیواورلئان استراتژیهایی کلیدی مناسب برای تولید، طراحی و استفاده مجدد از زمینهای خالی در شهرهای آینده منتشر کرده اند.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

موسسه ون آلن و سازمان نوسازی نیواورلئان (NORA) استراتژیهایی کلیدی برای توسعه زمینهای آینده منتشر کرده اند؛ رقابتی برای تولید طراحی و استراتژیهای سیاسی که برای استفاده مجدد زمینهای خالی مناسب هستند.
در طول یک دوره شش ماهه در سال 2015 سه برنده که همگی از تیمهای طراحی چند رشته ای تشکیل شده بودند، از عهده سوالاتی بنیادین برآمدند؛ سوالاتی که نه تنها در مورد زمین خالی مطرح شده بودند بلکه در راستای خلق شهرهای عادلانه تر نیز مطرح بودند. چگونه می توان با ایجاد یک مشارکت نامتعارف، موجب بهبود کیفیت زندگی در جوامع محروم شد؟
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده زمین چگونه می تواند از کسب و کارهایی که برای ساکنان بی سواد (بدون مدرک دانشگاهی)، درآمدی برای گذران زندگی محیا می کنند، حمایت کند؟ چه فرصتهایی در آینده برای محله هایی با نیاز و تقاضای محدود به کالا (بازار) وجود خواهد داشت؟ تیمها در حال حاضر اطلاعاتی مبنی ایجاد شهرهایی عادلانه تر و منعطف با رویکردهایی از قبیل ایجاد شغل، تعاملات اجتماعی و برنامه ریزی برای محله های کم تراکم را در اختیار  NORA و شهر  نیواورلئان قرار دادند.

استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آیندهبه گفته جف هربرت (Jeff Hebert)، مدیر اجرایی نورا و مدیر ارشد ارتقای شهری، زمینهای آینده تبدیل به یک فرصت برایNORA  و شهر نیواورلئان شده اند تا برخی از راههای بنیادین را که ما از طریق آنها از داراییهای زمینهای خود استفاده می کنیم، دچار بازنگری کنند. وی همچنین اضافه می کند که طرحهای ارائه شده، روشهای قانع کننده ای را جهت ادغام زمینهای خالی و پیوستن به استراتژی بزرگتر ارتقاء داده و طرز فکر خلاقانه ای در رابطه با آینده منابعی که ما امروزه در اختیار داریم، ارائه می دهند.

استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آیندهبنا به گفته دیوید ون دیر لیر (David van deer Leer)، مدیر اجرایی موسسه ون آلن، مسابقات فرصتهای منحصربفردی را محیا می کنند تا به تحقیق در رابطه با چالشهای شهری بپردازیم، مانند نگاهی جامع تر به زمینهای خالی از طریق طراحی ازدواج، سیاست و دورنمای اقتصادی. او همچنین عقیده دارد چارچوب برنامه های اشتراکی که توسط تیم زمینهای آینده ارائه شده است، پتانسیل آن را دارد که طی دهه های آینده تاثیری دامنه دار بر برنامه ریزی شهری نیواورلئان و دیگر شهرها بگذارد.

شش استراتژی برای زمینهای خالی

موسسه ون آلن (Van Alen Institute) شش اصل بسیار قانع کننده از پیشنهادات تیمها را در هم آمیخته است. این پیشنهادات در جهت بهینه سازی زمینهای خالی در جهت استفاده مجدد در نیواورلئان و دیگر شهرهای آمریکا که با مشکلی مشابه دست و پنجه نرم می کنند، بوده است.

استفاده از زمینهای خالی برای ایجاد شغل

تیمSTOSS  متوجه کمبودی در قسمت بندی قطعات شد؛ آنقدر بزرگ که برطرف کردن آن برای حمایت از فرصتهای اقتصادی گسترده در نیواورلئان کافی بود. برای تقویت تولید اقتصادی و خلق شغل؛ تیم، شهرها را مجبور به بازنگری در سیاستهای استفاده مجدد از زمین نمود تا به قطعات کوچکتر زمین اجازه دهند که به قطعات بزرگتر تبدیل شوند یا زمینهای شخصی را به گونه ای برنامه ریزی کنند تا به عنوان قطعه ای بزرگتر عمل کنند.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

بدانیم چه موقع باید زمینها را نگه داشت

هر سه تیم پیشنهاد کردند که شهرها می بایست به روش استراتژیکی، برخی قطعات زمین را حفظ کنند و با مالکیت آنها را به منظور دستیابی به مزایای بیشتر اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی حفظ و به نوعی در آن سرمایه گذاری کنند. اثرات بزرگ مقیاس بر مسکن، حفاظت در برابر سیل و بهداشت عمومی، تنها در قطعات بزرگتر زمین امکانپذیر هستند.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

تعامل ذینفعان از طریق منافع متقابل است

تیم NOLEX  ترفندی برای هدایت شرکای غیر محتمل در استفاده مجدد زمین به صورت مشترک ارائه داد که به وسیله شناسایی جنبه های مشترک میان ماموریت اصلی هر گروه امکانپذیر خواهد بود. تیم  PaDنشان داد چگونه تقویت امنیت غذایی و استفاده از برنامه تولید اقتصاد تجاری می تواند از اهداف سکونتی جهت بازگرداندن محله ها به موقعیت اولیه شان حمایت کند.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

اجازه دهیم مردم خلاق شوند

تیم NOLEX اشتغال روزمزد و مذاکره از طریق بکارگیری قطعات زمین را پیشنهاد کرد در حالی تیم STOSS استفاده از تجمعات حزبی و سایر فعالیتهایی که مردم را به سمت فرآیند تصمیم گیری سوق می دهد، از طریق روشهایی که دعوت کننده و سرگرم کننده نیز باشند را پیشنهاد می کند که این پیشنهاد پایه ای را برای تحولات اجتماعی دراز مدت را شکل می دهد.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

به زمینهای خالی نگاهی در مقیاس محله ای داشته باشیم

تیم PaD، شهر نیواورلئان را مجبور کرد تا برای ایجاد امکانهای جدید در زمینهای خالی، نگاهی فرا مرزی داشته باشد. در تصویری بزرگتر، زمینهای خالی که در همسایگی وجود دارند، در جهت سرمایه گذاری و برنامه ریزی در اطراف راهها، مناطق حیات وحش، آبراه ها و توریسم، در مقیاس محله ای قرار می گیرند.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده

ترسیم دورنمایی جدید برای جوامع کم تراکم

تیم PaD دورنمایی برای محله های مسکونی کم تراکم رسم می کند که در میان شبکه ای از مزارع، نهالستان و مسیرهای پیاده قرار گرفته اند، به گونه ای که از تلاشهای اجتماعات محلی موجود در جهت تولید مکانهایی که مردم و طبیعت بتوانند در طول زمان در آنها شکوفا شوند و رونق بگیرند، حمایت می کند.
استراتژیهای کلیدی برای زمینهای خالی در شهرهای آینده NORA  و شهر نیواورلئان تاکنون شروع به بکارگیری چندین استراتژی که از پیشنهادات تیمها برداشت شده است، کرده اند که به شرح زیر است:

  • بازسازی روند مدیریت ذینفعان که شامل فعالیتهای خلاقانه و سرگرم کننده می شود. NORA در پاییز 2015 با میزبانی تور آموزشی آب در محلات شروع به کار کرد. جایی که مسئولان و رهبران محلی کانالهای زهکشی، باغهایی که بر اثر باران در زمینهای خالی شکل می گیرند و مقاوم سازی خانه های مردم در جهت یادگیری روشهای خلاقانه برای مقابله با سیل را کشف کردند.
  • توسعه یک برنامه استراتژیک برای گسترش که از گسترش قطعه زمینهای مشخص شده در جهت پیوستن به هم برای تشکیل یک قطعه زمین بزرگتر حمایت می کند.
  • تشکیل یک کمیته محلی منعطف در کمیسیون برنامه ریزی محلی که در جهت بهبود مدیریت آب، کیفیت هوا، توسعه اقتصادی و مسائل دیگر در مقیاسهای فراوانی کار خواهد کرد. این مقیاسها از محله تا منطقه، بلوکهای مسکونی، خیابان و داراییهای شخصی خواهد بود.
  • خلق دورنمایی برای مناطق منعطف که تغییر زمینهای خالی و زمینهای در حال استفاده به پارک و خیابانهای سبز را شامل می شود که خطر ایجاد سیل را کاهش داده و آرامشی جدید برای جامعه و شغل نیز برای ساکنان محلی فراهم می کند. نیواورلئان در جریان مسابقه ملی مبارزه با حوادث، برنده یک کمک هزینه 141 میلیون دلاری از طرف دولت فدرال شد تا با بکارگیری روشهای جامع و خلاقانه تبدیل به مدلی ملی برای مقاوم سازی محلات حومه شهر بعد از جنگ و تبدیل آنها به مناطقی منعطف، امن و عادلانه برای بهره بردن از فرصتها شود.

علاوه بر اتخاذ فرآیندها و سیاستهای جدید، NORA در جهت بهبود سازه های موجود در قطعات انتخاب شده توسط خود، در طول یک سال آتی،  پیشرو خواهد بود که تمامی آنها از استراتژیهای کلیدی که در مسابقات پیشنهاد شد، استخراج شده اند.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *