معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل و نقل پایدار

رودخانه ­ها یکی از انواع هیجان ­انگیز حمل و نقل هستند که پتانسیل کاربری دارند. آنها می­ توانند بستری برای مسیرهای حمل و نقل مفید در قرن جدید را فراهم کنند.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

با رشد فزاینده­ جمعیت در مناطق شهری، افزایش چشمگیری در تقاضا برای مسکن ارزان، ­حمل ­و­ نقل و فرصتهای شغلی انتظار می­ رود. ما به عنوان معماران منظر، این فرصت را داریم تا به مشارکت در گفتگو درباره­ چگونگی مقابله با این تقاضا و چگونگی حل برخی از این مشکلات بپردازیم.
حمل­ و نقل موضوعی است که به ما فرصت می ­دهد تا به طراحی و تسهیل راههای جدید برای دسترسی به اطراف شهر­ها بپردازیم. رودخانه ­ها یکی از انواع هیجان ­انگیز حمل ­و نقل هستند که پتانسیل کاربری دارند. آنها می­ توانند بستری برای مسیرهای حمل و نقل مفید در قرن جدید را فراهم کنند.

اهمیت آب

اکثر شهرهای بزرگ در سراسر دنیا در کنار آب واقع شده ­اند. آب به ­عنوان مسیر جابجایی کالا­ها و مردم برای شهر­های واقع در اطراف رود­خانه ها، دریاچه ­ها و اقیانوسها اهمیت زیادی دارد. قبل از ساخت زیر­سا­ختهای زمینی که ما امروزه به آن وابسته ایم، آب تنها مسیر ایجاد ارتباط در بین مکانهای مهم و مراکز تجاری بود.
رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل­ و ­نقل پایدار در قرن جدیددر شهر­هایی مانند ونیز در ایتالیا، هنوز هم حمل و نقل آبی از طریق کانالها، روش اصلی عبور و مرور است. می­ توان بخشی از این ایده را برای رود­خانه ­های موجود در شهرها اجرایی کرد.

ظرفیت رودخانه ­ها

رودخانه ­ها یکی از مهمترین عناصری هستند که امروزه در شهرهای مهم  واقع شده ­اند. آنها در کنار جابجایی کالا­ها، می توانند شکلی از حمل و نقل و سرگرمی را فراهم آورند. بنابراین بسیاری از شهرها در اطراف دو یا چند رودخانه واقع شده ­اند به این دلیل که کارآمدترین مکان را برای دسترسی به مکانهای متعدد را فراهم می ­آورند. امروزه، این موضوع فرصتی به ما می­ دهد تا از رودخانه­ ها تنها بخاطر حسی که ایجاد می­ کنند، به عنوان مسیر حمل و نقل استفاده کنیم.
رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل­ و ­نقل پایدار در قرن جدیداستفاده از رودخانه ها به عنوان مسیر حمل و نقل در شهرهایی که در وسط محل تلاقی دو یا چند رودخانه واقع شده ­اند، معمول است، همانطور که در پیتسبرگ، پنسیلوانیا وجود دارد. می توان از رودخانه ­ها برای جابجایی مردم و کاهش ترافیک بهره برد. با توجه به نیاز روز­افزون به مسیرهای حمل­ و ­نقل شهری، با مشکل مقابله با ترافیک نیز روبرو هستیم. افرادی که در شهر­ها یا در نزدیکی شهرها ساکن هستند، برای رفتن به سرکار و اطراف شهر، به حمل و نقل عمومی وابسته هستند.
قطارها و اتوبوسها پرطرفدارترین گزینه برای حمل و نقل زمینی هستند، اما آنها نیازمند زیرساختهای بسیاری هستند. شما باید جاده ­ها و خطوط ریلی را ساخته و در شهر جای دهید که قبلاً هم زیاد ساخته­ شده­ اند. آنها فرسوده می­ شوند، نیاز به تعمیر و نگهداری روزانه دارند و دارای ظرفیتی از حمل و نقل هستند.
حمل و نقل عمومی از طریق رودخانه ­ها و قایقها، برای مسافران درون ­شهری در مسیرشان به سر کار فرصت تجربه هوای تازه و تماشای شهر از منظری جدید را فراهم می­ آورد. این روش بهره ­گیری از منبعی طبیعی و جایگزینی منحصربفرد برای عبور و مرور مسافران درون ­شهری، می تواند ترافیک را کاهش دهد.
رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل­ و ­نقل پایدار در قرن جدیداستفاده از اتوبوسهای آبی در شهرهایی مانند ونکوور در کانادا به دلیل احاطه­ آنها توسط رودخانه­ ها و آبها، حس خوبی ایجاد می­ کنند.

انواع حمل و نقل

راههای زیادی برای استفاده از رودخانه ­های نزدیک یک شهر وجود دارد؛ یکی از گزینه ­های بسیار پرکاربرد کشتیها هستند، اما آنها تنها مردم را در دو نقطه­ای که حمل­ و ­نقل عمومی کلان در آن امکانپذیر نیست، جا به جا می ­کنند. یک اتوبوس یا تاکسی آبی نوعی از حمل و نقل رودخانه ­ای است که معنای بیشتری به حمل و نقل عمومی می ­دهد. آنها می ­توانند توقفگاههای متعددی در امتداد رودخانه داشته باشند و برای مسافران درون ­شهری عبور از رودخانه یا بالا و پایین آمدن از رودخانه بر حسب نیازشان را مطلوب سازند. مسیر چرخشی می ­تواند دسترسی به مقصدهای پرطرفدار متعددی را فراهم آورد.
رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل­ و ­نقل پایدار در قرن جدید

شهرهای اجرا کننده

بهره برداری از رودخانه ­ها به­ عنوان مسیر حمل و نقل ایده جدیدی نیست، فقط هنوز از آن استفاده­ گسترده ­ای نشده است. شهرهای بسیاری وجود دارند که برای حمل و نقل از رودخانه­ ها استفاده می­ کنند. سنت پترزبورگ شهری است که آغازگر پذیرش حمل و نقل رودخانه ­ای است. رود نوا در کنار سفر یا گشت و گذار­ با کشتی، از اتوبوس آبی نیز استفاده می ­کند که مسافران درون ­شهری برای رسیدن به نقاط خاصی در امتداد رود­خانه و برای رفتن روزانه به سرکار و برگشت، از آن استفاده می­ کنند. اتوبوس آبی همچنین ارزانترین نوع حمل و نقل آبی در شهر محسوب می­ شود.
در رودخانه شیکاگو هم از تاکسی آبی استفاده می­­ شود. روزانه هزاران مسافر درون­ شهری در مسیر چرخشی بسته بر روی رود شیکاگو بین پنج ایستگاه عمده جا به ­جا می شوند. این حمل و نقل عمومی منحصربفرد تجربه ­ای بسیار متفاوت­ تر از قطار یا اتوبوس زمینی برای مسافران فراهم می­ آورد.
در منطقه­ واشنگتن دی ­سی هم تاکسیهای آبی وجود دارند که مردم را در امتدا رود Potomac جا به ­جا می ­کنند. داشتن گزینه های متعدد حمل و نقل همیشه بهترین روش برای کاهش ازدحام است. اینها تنها نمونه­ های معدودی از شهرهایی هستند که از حمل و نقل رودخانه ­ای استفاده می­ کنند.
رودخانه­ ها به عنوان مسیرهای حمل­ و ­نقل پایدار در قرن جدید

دغدغه ­ها

حمل و نقل رودخانه ­ای دغدغه ­هایی هم به ­همراه دارد، چرا که به طور گسترده پیشرفته نیستند. قیمت کرایه آن احتمالاً در ابتدا بالا خواهد بود. در ایالات متحده، دولت به حمل و نقل رودخانه ­ای همانند قطارها و اتوبوسها که قیمت کرایه­ آنها افزایش پیدا می ­کند، یارانه نمی ­دهد. قایقها نیز گزینه­ سازگاری با محیط زیست بشمار نمی ­آیند، زیرا آنها در هر مایل میزان بالایی از سوخت دیزلی را مصرف می­ کنند. با این حال با توجه به نیاز روزافزون حمل و نقل عمومی، این نوع از حمل و نقل مقرون به صرفه ­تر از ساخت مسیرهای جدید حمل و نقل زمینی است. سیستم حمل و نقل رودخانه ­ای به منظور جابجایی مردم به شهر و از شهر، نیاز به ایستگاههای متعدد با نقاط پیشرفته دارد. بسیاری از مناطق تجاری در شهرها بطور مستقیم در نزدیکی یک رودخانه یا پهنه آبی نیستند، بنابراین این موضوع نگرانیهایی را به­ وجود می ­آورد.
در شروع جستجوی این نوع از حمل ­و نقل، تعیین این نقاط اهمیت بسیاری دارد. مسیری که بین مقصدهای اصلی با قایقهای متعدد برای حمل مسافران می چرخد، عملی ترین روش است. قابلیت دسترسی آبی به موضوع داغی در معماری­ منظر تبدیل شده است که می تواند بر اساس حمل­ و نقل رودخانه ­­ای ساخته ­شود.  ما از طریق پروژه­ های گردشگاهی و پارکها در تلاشیم تا افزایش دسترسی به رودخانه­ ها و اسکله­ ها را فراهم آوریم و اسکله ­ها را مجدداً احیا کنیم.

ایجاد سازگاری

انطباق الگوی جدید حمل ­و ­نقل کار دشواری است. بهره­ گیری از رودخانه ­ها نفع بسیاری برای شهرها و مسافران دارد، اما تا تغییر ایده­­ فعلی ما و عملی ساختن این ایده مدتی طول خواهد کشید. تغییر یک شبه اتفاق نمی­ افتد. می توان این ایده را در چندین شهر به صورت آزمایشی اجرا کرد.
با در نظر گرفتن مسائل مالی و بودجه، می ­توان به راحتی گفت که بهره ­گیری از رودخانه ­ها مقرون به صرفه­ تر خواهد بود، چرا که شما به ساخت پروژه­ هایی مانند جاده­ ها، تونلها و پلها با سرمایه­­ای هنگفت نیاز ندارید. شما تنها از منبع طبیعی رودخانه ­ای بهره می­ برید، قایقهایی خریداری می­ کنید و پایانه­ ها و توقفگاهها را توسعه می­ دهید. این قطعاً امکان­پذیر است؛ تنها باید این موضوع را در گفتگوهای برنامه ­ریزی و توسعه­ جدید شهری مطرح کرد.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *