معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

مزایای پارکها برای شهرها به خوبی پذیرفته شده است. با این حال، امروزه تنها قرار دادن آنها به عنوان بخشی از شهر کافی نیست؛ بلکه چگونگی طراحی پارک نیز مهم است.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

گفتن این جمله که پارکها برای شهرها مهم هستند، نکته جدیدی نیست؛ مزایای چنین فضاهایی به خوبی شناخته و پذیرفته شده است. از آغاز جنبش باغشهر در دهه 1900 میلادی، اهمیت فضاهای سبز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود، امروزه تنها قرار دادن پارکها به عنوان بخشی از شهرهایمان کافی نیست؛ بلکه چگونگی طراحی پارک نیز مهم است. پارکها نمادی از مکانی برای زندگی بهتر هستند.
آثار محیط هایی مانند پارکها می تواند بسیار زیاد و بزرگ باشد. دلایل متعددی برای اینکه چرا این محیط ها زندگی ما را بهبود می بخشند وجود دارد، که این دلایل را در ادامه با ذکر مثال توضیح می دهیم. در این مطلب به شش پارک منحصربفرد که به صورت قابل توجهی به جوامع خود کمک کرده اند، نگاهی انداخته ایم و به دنبال این هستیم که دریابیم پارکها چه چیزی به ما ارائه می دهند؟

فرصتی برای پایه گذاری دوباره پلهای ارتباطی اجتماعی

مثال خوبی برای این موضوع، پارک فرهنگی Tianjin در چین است. این پارک به مرکز فرهنگی شهر متصل است، اما طراحی به این پارک اجازه داده است که خود تبدیل به یک فضای فرهنگی شود. تنوع جزئیات پارک مانند حضور آب در فضاها، درختان و گیاهان بومی، یک تئاتر بزرگ روباز و بسیاری دیگر، پارک را به فضایی که مردم در آن آرامش دارند، تبدیل کرده است و به منظور هدایت کردن فعالیتها، خلق ارتباطات اجتماعی در آن میسر شده است. این پارک مکانی برای تعاملات اجتماعی است، جایی که رویدادهای شهری در آن شکل می گیرند و تجربه ای غنی برای شهروندان به وجود می آورند.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

قدرت تغییر دادن

برخی فضاها مانند سایتهای صنعتی قدیمی رها شده به عنوان فضاهایی شناخته می شوند که مردم از رفتن به آنها امتناع می ورزند یا به زبان ساده دلیلی برای بازدید آن را ندارند. منظر کلید تبدیل این فضاها به فضاهای زنده را در دست دارد. پارک MFO در سوییس نمونه ای فوق العاده برای نشان دادن این نکته است که پارکها چگونه قدرت دارند که محیط را تغییر دهند. این پارک بخش وسیعی از طرح توسعه مجدد یکی از صنعتی ترین پهنه های زوریخ است. این بخشی از چشم اندازی است که توسعه های مسکونی در ناحیه را تغییر می دهد و ساختار این پارک گامی خوب و مهم در جهت تبدیل عناصر قدیمی سایت به طراحی جدید و معاصر است و به مردم اجازه می دهد که از طرق مختلف از فضاها استفاده کنند.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

فرصتی برای تاریخ فرهنگی با هویت

پارک و باغهای Agodi در نیجریه به عنوان یک نمونه بسیار قوی برای هویت فرهنگی عمل می کند. پارک Agodi سنبلی از یک پارک شهری آفریقایی واقعی است، به دلیل آنکه محیطی برای جنگلهای بومی و ساوانا فراهم آورده، نماینده ای از طبیعت و فرهنگ آفریقایی شده است؛ علاوه بر این گستره ای از فعالیتها را برای مردمی که در نزدیکی آن زندگی می کنند، فراهم می آورد. در نتیجه به یک فضای اجتماعی تبدیل شده است.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

ساده ولی تاثیرگذار

پارک Freundschaftsinel Potsdam در آلمان بهترین نمونه برای این مورد است. این پارک که ورودی شبکه ای از پارکها است، بلافاصله به مکانی محبوب برای مردم بومی تبدیل شده است. این پارک طراحی بسیار ساده ای دارد. گاهی سادگی بهتر است. کمتر بودن جای بیشتر بودن را می گیرد. این پارک به دلیل سادگی حس آزادی به کاربران می دهد.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

زمین بازی برای یادگیری

پارکها می توانند مکانی باشند که از آن یاد بگیریم. باغ Mary که در موزه کودکان Sonoma County در کالیفرنیا طراحی شده است، مثالی فوق العاده برای این موضوع است. طراحی آن کودک محور است، جایی که کودکان نه تنها می توانند خوش بگذرانند بلکه به وسیله تجربه کردن می توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند و به عنوان محیطی تعاملی به کودکان اجازه می دهد تا آموزش و الهام بگیرند.
هدف این پروژه اضافه کردن منظر اطراف به طراحی به وسیله ارتباط برقرار کردن با رودخانه اصلی شهر بوده است که به پارک شخصیتی محیطی می دهد. اگر چه گروه کودکان هدف اصلی هستند، بزرگسالان نیز می توانند چیزهای زیادی از فضا یاد بگیرند.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی

مزایای اقتصادی

در حالی که برخی معتقدند که پارکها هدر رفت مالی بالایی دارند، افراد زیادی بر عکس آن را نشان داده اند. اگر پارکها به درستی طراحی شوند، منبعی برای سودهای مثبت اقتصادی خواهند بود. با بالا بردن ارزش داراییها، بالا بردن منافع شهری، دعوت کارگران و خریداران مسکن به محدوده و جذب توریست اینکار را انجام خواهند داد.
پارک Perk در Cleveland اوهایو مثالی است که این موضوع را توضیح می دهد. دستفروشهای غذا، کافه ها و فعالیتهای اقتصادی دیگر که پس از ساخت پارک ایجاد شده اند، فرصتهایی را برای فرآیندهای اقتصادی ایجاد می کنند. این سرمایه گذاریهای اولیه نتیجه داده اند و اجتماعی سرزنده را شکل داده اند که سرزندگی خود را به محله نیز منتقل می کنند.

طراحی پارک ابزاری برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگینه تنها ساخت پارک مهم است، بلکه ساخت آن به دلیلی درست نیز اهمیت دارد. اینکه چگونه به اطرافش متصل شود، چه چیزی را برای جامعه به ارمغان می آورد و تا چه اندازه می تواند متعامل باشد؟ همچنین نمونه هایی وجود دارد که پارک به بستر خود چیز خاصی را اضافه نکرده است، اما اگر به درستی طراحی شده باشد، می تواند به نقطه جذب کننده ای بزرگ تبدیل شود که جامعه ای را که در آن قرار دارد، بهتر کند و در نتیجه جهان را مکانی بهتر برای زندگی کند.

منبع: +

یک پاسخ

  1. سلام
    وقت بخیر درباره رشته معماری منظر در مقطع ارشد و دکترا اطلاعات میخاستم و یک کتاب مفید در این باره برای راهنمایی.
    باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *