يک محوطه سبز با كاركرد مناسب براي محيط زيست به فضا سلامتی و سازگاری می ‌بخشد. در این مطلب چند راه برای تبديل فضای سبز به منظر دوستدار طبیعت ذکر می شود.
هیچ داده ای یافت نشد

مشخصات مطلب

یک محوطه سبز، بیش از یک چشم انداز سبز فایده دارد و با کارکرد مناسب برای محیط زیست به فضای شما سلامتی و سازگاری بیشتری می ‌بخشد. محوطه ‌سازی سبز و منظر دوستدار طبیعت جنبه های اقتصادی مشخصی نیز دارد، زیرا راهی برای خلق، طراحی و نگهداری فضای شما با صرفه ‌جویی در هزینه، زمان و انرژی است.

این فرآیند جهت ایجاد سلامت و ارتقاء کیفیت فضا موثر است و آلودگی هوا، روند تضعیف حیات وحش و اثرات مخرب بر آب و خاک را کاهش می ‌دهد. یکی از فعالیتهای موثر در زمینه دوستدار طبیعت استفاده از منابع انرژی تجدید شدنی مانند انرژی خورشیدی برای روشنایی منظر و فضا است. در ادامه مطلب به چند راه برای تبدیل فضای سبز به منظر دوستدار طبیعت اشاره خواهد شد.

راههای تبدیل محوطه سبز به منظر دوستدار طبیعت

گياهان و کفپوشهای سبز

گیاهان شکل دهنده اصلی منظر سبز یک منطقه هستند. بنابراین شناسایی گیاهان بومی که با شرایط محیطی منطقه سازگار باشند، امری ضروری است. صرف اینکه یک گیاه بومی یک کشور باشد، دلیلی برای سازگاری آن با مناطق مختلف آن کشور نیست. کمک یک کارشناس محلی شما را از احتمال انتخاب گونه‌ گیاهان بومی تهاجمی یا پیش‌رونده باز خواهد داشت. به عنوان مثال باید از انتخاب گیاهانی از قبیل لوسسترایف ارغوانی که در مناطق وحشی گسترش می‌ یابد و باعث خفگی گیاهان دیگر می‌ شود، پرهیز کرد.

از طرفی می‌ توان از کفپوشهای سبز استفاده کرد. سنگفرشهای نفوذپذیر یک راه سازگار با طبیعت برای مستحکم کردن مسیرهای عبور و مرور است که به جای هدر رفتن آب در دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، فاضلابها و سایر منابع آبی، به فرآیند جذب آب در زمین کمک می‌کنند.

استفاده از مواد و مصالح قابل بازیافت

از مصالح قابل بازیافت مانند آجر، شیشه، سنگ و قطعات سخت برای ساخت قسمتهای جدید مورد نیاز فضای محوطه استفاده نمائید. همچنین می ‌توانید از پلاستیکِ قابل بازیافت یا مواد سازگار با محیط زیست جهت ساخت ورق یا حصار استفاده کنید. این امر نه تنها به صرفه ‌جویی مالی منجر می‌ شود، بلکه میزان ضایعات را کاهش می ‌دهد.

مراقبتهای آبی

در گرمای تابستان فضای سبز را آبیاری نکنید. مثلاً چمن به طور طبیعی تمایل به حالت ایستا دارد، لذا در فواصل زمانی منظم آنرا آبیاری کنید. در اطراف درختان و کف باغ جهت جلوگیری از رویش علفهای هرز و همچنین حفظ رطوبت خاک، از کود گیاهی استفاده کنید.

زمانی که آب کمیاب است یا با بحران آب مواجه هستید، از توصیه ‌های مناسب و سازگار با فضاهای خشک استفاده کنید. همچنین می‌توانید از گیاهان و طرحهای خاصی جهت ایجاد ظاهر دلنشین بدون استفاده از آب اضافه، استفاده نمائید. یک راه ساده جهت جمع ‌آوری آب، ذخیره آب باران در مخازن آبی است. البته به طور کلی توصیه می‌ شود از این روش جهت الزامات آبیاری باغ استفاده کنید.

منظر حامی انرژی

طرح کاشت هوشمندانه به حفظ انرژی کمک می‌کند. به علاوه هدایت نسیم تابستانی به سمت بنا، در صرفه ‌جویی انرژی خانه نیز موثر است. محل منطقه خود را روی نقشه حوزه انرژی کشور خود بیابید تا راهکارهای مفید مربوط به صرفه ‌جویی انرژی جهت ایجاد ظاهر زیبا و دلنشین را بیابید.

کاهش یا اجتناب از مواد شیمیایی

تا جایی که امکان دارد، سعی کنید از بکارگیری ضد آفتها، کودها و علف کشهای شیمیایی خودداری کنید. این مواد شیمیایی بر حال ‌و هوای گیاهان اثرگذاری بیشتری دارند. به جای آنها می توانید از مواد ارگانیک از قبیل کود حیوانی و خون جهت غنی کردن خاک استفاده کنید. این رویکرد تاثیر جادویی بر سلامت خاک خواهد داشت و این امر کیفیت سراسر باغ شما را ارتقاء می ‌بخشد. در صورت نیاز در طول فصول پاییز و بهار به میزان کمی از کود نیتروژنی استفاده کنید؛ این کار یقیناً منجر به تسریع رشد گیاهانی مانند چمن خواهد شد.

سریع الوصول نبودن منظر دوستدار طبیعت

محوطه‌ سازی و فضای سبز به مالکین خانه‌ ها در صرفه‌ جویی پول، زمان و منابع برای رشد گیاهان کمک می ‌کند. بکارگیری کودهای ارگانیک برای تقویت و رشد گیاهان، امر عاقلانه ‌ای است. فرآیند ایجاد مزرعه دوستدار طبیعت، امری سریع ‌الوصول یا راه حلی کوتاه مدت نیست. انجام بعضی اقدامات و کسب نتایج، خود را در درازمدت نشان خواهد داد.

∴ Land8.com ∴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *