ایده این پارک محلی ۱.۴ هکتاری در مرکز توسعه مسکونی با تراکم بالا، ایجاد یک اکوسیستم مشارکتی است. این سیستم چندمنظوره و سازگار، فعالیتهای روزانه افراد در فضای باز، حفاظت از محیط زیست و مدیریت تصفیه آب آشامیدنی را متعادل می سازد. سایت دارای تالاب ماهیان آلوده و تخریب شده بود که در حال حاضر به یک پارک محله اجتماعی و محیطی پایدار تبدیل شده که یک فضای معنی دار برای تفریح، آموزش محیط زیست و ارتباطات اجتماعی با جامعه رو به رشد فراهم می کند.

hillside eco park 01
تماشای تصاویر در آینه های محدب و مقعر

این پارک محلی در حومه چانگشا، پایتخت استان هونان واقع شده است. این سایت در مرکز یک جامعه با تراکم بالا به مساحت ۱۸.۸ هکتار که ظرفیت اسکان حدوداً ۱۰ هزار نفر را داراست، قرار دارد. به معمار منظر، فرصتی برای توسعه یک استراتژی جامع و دقیق برای یک پارک همگانی جهت رسیدگی به دو چالش داده شده بود؛ پایداری زیست محیطی و فضای باز تفریحی چند منظوره فشرده.
معمار منظر به عنوان پاسخ به چالش، پارک را با مفهوم دربرگیرنده عملکردهای مشارکتی و اکولوژیکی طراحی کرده و آنها را با یکدیگر هماهنگ ساخته است. در حالی که پارک، برنامه پیچیده و نیازهای فنی را برآورده می کند، به هدف ساختن مکانی که زندگی شهری بتواند با طبیعت آشتی کند نیز دست یافته است.

تکنیک های طراحی
سیستم تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب چند منظوره
معمار منظر یک سیستم تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب چند منظوره خلاقانه را برای مقابله با چالشهای پیچیده ای که پارک هیل ساید با آنها رو به رو است، به پارک معرفی کرد. این سیستم، فضاهای باز متنوعی را با هم ادغام می کند که مردم می توانند روند تصفیه آب را مشاهده و با آن ارتباط برقرار کنند.

hillside eco park 02
تخته های مخصوص نقاشی

تفریحات یکپارچه با طبیعت
کودکان در پارک هیل ساید، همچنان که رشد می کنند، فرصت احساس کردن، لمس کردن، یاد گرفتن و لذت بردن از طبیعت را خواهند داشت. عناصر طبیعت مانند نور خورشید، گیاهان، گلها، باران، نهر، تالاب، حوضچه، آبشار، پرنده، ماهی، قورباغه، کرم شب تاب، پروانه ها، حشرات و …، بخشی از زندگی روزمره آنها هستند و تأثیر مثبت مادام العمری بر روی آنها خواهند گذاشت. طراحی جامع زمین بازی، فعالیتهای متعددی را برای گروههای سنی مختلف ارائه می دهد. این امر، نیازهای تفریحی مردم و کیفیت محیط را متعادل می کند. زمین بازی دارای سرسره، دیوارهای صعود، گودال ماسه ای و اسباب بازیهای حشره مانند بزرگ است و در لبه تپه حافظت شده طراحی شده است.

hillside eco park 03
اسباب بازی حشره مانند

آموزش محیط زیست
این طرح  فرصتهای آموزش محیط زیستی مختلفی را در پارک محله فراهم می آورد. این سیستم نمادین نه تنها اطلاعات پایه را فراهم می کند، بلکه اطلاعاتی را در مورد گیاهان، فرآیند تصفیه و سایر دانشهای زیست محیطی، برای درک بهتر مردم در اختیار آنها قرار می دهد.

∴ لینک متن کامل خبر ∴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید