Ziya Imren Architects برنامه ­های خود را برای بازسازی مجدد در ترکیه، به عنوان یک پروژه طراحی شهری به مساحت 8 کیلومتر، در اطراف رودخانه Kizilirmak منتشر کرده­ است. Kizilirmak به عنوان طولانی ترین رودخانه داخلی در ترکیه، به نام رودخانه سرخ نیز شناخته می­ شود. پس از پیشرفتهای اخیر شهری، بسیاری از مناطق اطراف رودخانه برای رقابت طراحی با هدف یکپارچه ­سازی و مجاورت با بافت موجود در شهر دارای پتانسیل هستند.
در تلاش برای رهایی از دوگانگی معمول طبیعت و شهر، این پروژه بر ادغام طبیعت در سه بخش تمرکز دارد که با اقتباس از نوشته های چان دیسکون یعنی طبیعت، طبیعت بدون تغییر و طبیعت تغییر یافته توسط مداخله انسان، طراحی شده است. بنابراین با همپوشانی این نوع ­شناسی طبیعت و ارتباط بین رودخانه و شهر، ایجاد “رابط کاربری نفوذپذیر” بین دو چشم­ انداز می­ تواند بهتر شود.
این پروژه علاوه بر این، ادغام فرهنگ، به ویژه فرهنگ شهر سیواس که هم ­مرز با رودخانه است را از طریق “مسیر فرهنگ” که مرکز شهر و محیط اطراف رودخانه را به هم متصل می­ کند، مدنظر قرار می دهد. این مسیر شامل یک سیستم راه آهن با سرعت بالا خواهد بود که نه تنها طبیعت و شهر را متصل می کند بلکه برای اتصال سیواس به شهرهای دیگر است.
تالابهای طبیعی در این پروژه حفظ خواهند شد و انتظار می رود که چشم انداز مهم و تنوع زیستی نیز حفظ شود. معماران می­ گویند اصول اولیه آنها، به حداقل رساندن میزان مداخله به طبیعت و به حداکثر رساندن مشارکت اجتماعی و فرهنگی است که حضور آب را در زندگی روزانه شهروندان شهر به ارمغان خواهد آورد. در نتیجه آب به نقطه کانونی اصلی شهر و همچنین محل برگزاری برنامه های جدید، مانند کشاورزی شهری در مقیاسهای مختلف و مراکز اجتماعی برای ورزش، سرگرمی، استراحت و … تبدیل خواهد شد.
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر این پروژه به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

مطلب قبلیمواد ابداعی و متحول کننده صنعت ساخت و ساز
مطلب بعدیربکا سُلنیت
دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید