از جهات مختلف، “مجموعه بالای شهر” به منزله توسعه بین دو دنیای متفاوت است. این منطقه در فاصله ای کمتر از ۱۵۰ متری از ایستگاه راه آهن در ناحیه فونیکس در بالای شهر، بین یک شاهراه شلوغ تجاری و یک ناحیه مسکونی تاریخی واقع شده است. به لحاظ بافت شناسی می توان در این محل مرز بین خانه های تک خانواری و مجتمع های چند خانواری را مشاهده کرد. این منطقه بخشی از شهری متکی به اتومبیل است اما به صورت فعالانه در حال حرکت به سمت استفاده از حمل و نقل عمومی است. این طرح خاکستری ده واحدی توسط یک شرکت نوپا مستقر در فونیکس به نام Ranch Mine طراحی شده است و توسط شرکت Boxwell Southwest ساخته شده است. این طرح با ایجاد هماهنگی بین محله های مختلف و اتصال و بازیابی عناصر گوناگون و مجتمع های مدرن توسعه پیدا کرد.
هدف از این توسعه، ایجاد یک فضای دوستانه پیاده روی خانوادگی در مرکز منطقه شهری مبتنی بر اتومبیلها بوده است. نقشه سایت دو ناحیه کاملاً مشابه دارد؛ ساختمانهای متقارن، تقریباً به اندازه ساختمانهای تجاری به سمت غرب و جنوب هستند. هر ساختمان مشتمل بر پنج خانه شهری است که ابعادی مشابه به خانه های قدیمی در سمت شرق داشته و مقیاسی مشابه محله های همسایه دارد. هر کدام از این واحدها از طریق پیاده رویی که از میان منطقه گلکاری شده و دیوارهای بلوک گذاری شده می گذرد، قابل دسترسی است که فرصتی جهت آشنایی بیشتر همسایگان ایجاد می کند.

Uptown Row

در خصوص نحوه قرارگیری پنجره ها و اتاقها، توجه ویژه به عمل آمده تا دید به خیابان داشته باشند. واحدهای جلویی دارای دفاتری در طبقه همکف با ورودی جداگانه هستند تا پاسخگوی تعداد فزاینده افرادی که در خانه کار می کنند، باشند. پنجره های استیل که در پنجره های جلویی استفاده شده به عنوان پوسته ای فلزی به منظور ایجاد سایه تعبیه شده اند. تمامی واحدها دارای دربهای شیشه ای کشویی هستند که فضای داخل را به حیاط های اختصاصی مرتبط می سازند تا فضای دلبازتری ایجاد شود.
در این مجموعه، سه ماده اولیه در فرآیند توسعه به کار رفته اند؛ فولاد زنگ زده، آجرهای نمای خشتی و گچ. فولاد زنگ زده ذهنیت استفاده از مصالح سنگین صنعتی را به سمت محله های غرب و جنوب سوق می دهد و به عنوان روکش فلزی جلوی ساختمان و حیاط بکار رفته است. مرتفع ترین قسمت ساختمان در قسمت جلویی با آجرنما پوشیده شده است که یادآور خانه خشتی نود ساله واقع در گوشه خیابان است که قدیمی ترین خانه این بلوک است. سازه های گچی و بلوکهای بتنی خمیده دیوارها از مصالح رایج مورد استفاده در محله های اطراف ساخته شده است.
سه طبقه ساختمان بر این مبنا طبقه بندی شده اند؛ فضای نشیمن در طبقه اول، اتاق خوابها در طبقه دوم و فضای آزاد در طبقه سوم. این فضای آزاد شامل یک بار نوشیدنی است و به فضای پوشیده بام دارای باربیکیو منتهی می شود و در واقع فضای سرگرمی داخلی- خارجی ایده آلی ایجاد می کند که منظره جذاب شهر، کوهستان و آسمان بر فراز دشت را به تماشا می گذارد.
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر این پروژه به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید