دیوارهای سبز که با نامهای دیوارهای زنده، بیو – دیوار، اکو – دیوار یا باغهای عمودی نیز شناخته می شوند، دیوارهایی هستند که همه یا بخشی از آنها با گیاهان پوشانده شده است. بعضی از آنها شامل یک محیط رشد مانند خاک هستند و بقیه در سیستمهای هیدروپونیک رشد داده می شوند که روشی برای پرورش گیاه با استفاده از محلول مواد معدنی در آب و بدون خاک است. دیوارهای سبزی که به خاک نیاز دارند، معمولاً سیستم آبیاری هم به همراه خواهند داشت.
این دیوارهای زنده در تمامی دنیا پیدا می شوند و ممکن است درون ساختمان یا بیرون آن باشند، منفرد باشند و یا به دیوار دیگری متصل باشند و در اندازه ها و اشکال مختلف مشاهده شوند. اما کدام ویژگی است که دیوارهای سبز را اینقدر فوق العاده می کند؟ در ادامه لیستی از ۵ حقیقت در مورد دیوارهای سبز آمده است که از بقیه شاخص تر هستند و ثابت می کنند که شیوه نوین رشد، رشد عمودی است.

مخترع دیوار سبز

اولین دیوار سبز به سال ۱۹۳۸ باز می گردد که در آن پروفسور استنلی هارت وایت از دانشگاه ایلینویز “سیستم و ساختار ساختمانی حامل نباتات” خود را ارائه کرد. خوشبختانه این نام بعداً کوتاه تر شد.  اختراع او روشی برای “تولید یک سازه ساختمانی با هر اندازه قابل ساختن، که سطح قابل رویت یا نمایش آن به صورت پیوسته با گیاهان در حال رشد پوشانده شده باشد” را  توصیف می کند. وایت با استفاده از تصاویر و توصیفها، تکنولوژی و هنر جدید به کار رفته در این اختراع را توضیح داده و فرمی جدید از باغ را کشف می کند که تا پیش از مرگش به صورت کامل شناخته نشد.

Green Walls 01

بلندترین دیوار سبز در فضای داخلی

این دیوار سبز با نام جریان، ۶۵ متر ارتفاع دارد و در ساختمانی در کبک کانادا قرار گرفته است. گروه طراحی آن ۱۱۰۰۰ گیاه از ۴۲ گونه مختلف را در یک سیستم هیدروپونیک به کار گرفت تا دیواری الهام گرفته از رودخانه سنت لارنس که از داخل ساختمان قابل مشاهده است را ایجاد کند. این دیوار نه تنها یک اثر هنری زنده است، بلکه یک سیستم تصفیه هوای کاملاً طبیعی برای ساختمان است.

متنوع ترین دیوار سبز

این دیوار هم توسط طراحان بزرگترین دیوار سبز طراحی شده و در بریتیش کلمبیا قرار دارد. این دیوار به کتابخانه عمومی و ساختمان پلیس سلطنتی چسبیده است، ۱۰۰۰۰ گیاه و بیش از ۱۲۰ گونه را داراست. این دیوار همچنین وظیفه ای دوگانه بر عهده دارد. از بیرون لانه ای برای پرندگان، زنبور ها و سایر حشرات است که هوای بیرون را هم تصفیه می کند. دیوار مذکور به عنوان یک عایق هم عمل می کند که هزینه های انرژی ساختمان را کاهش می دهد.

Green Walls 02

بزرگترین دیوار سبز در فضای بیرونی

این دیوار با ارتفاع شش طبقه که در سنگاپور طراحی شده اند، تنها متعلق به یک بنا نیست، بلکه هفت ساختمان را می پوشاند. دیوار در سال ۲۰۱۲ در بنای ساختمان انستیتوی آموزش فنی سنگاپور بنا شده است و دیوارهای رو به غرب را از خورشید استوایی مصون می دارد. این دیوار پایداری زیست محیطی را به عنوان یکی از برنامه های استراتژیک خود مطرح کرده است. مقصود طراحان این است که آگاهی بالاتری میان ذی نفعان به وجود آورده و عملیاتهای سبز را در عین توسعه شایستگی اقتصاد سبز سنگاپور، گسترش دهند.

کشور دارای بیشترین دیوارهای سبز

این عنوان باید متعلق به سنگاپور باشد که خانه صدها باغ عمودی است. در سال ۲۰۱۳، این کشور دارای حدود ۶۴۰۰۰ متر مربع باغ عمودی بوده است. این وضعیت با سنگاپور کثیف و خطرناک گذشته بسیار فاصله دارد. امروزه سنگاپور در بسیاری از زمینه ها شامل تعهد قوی به تمام اقدامات سبز موفق بوده است. سنگاپور پایداری محیطی را به عنوان روشی نه تنها برای افزایش کیفیت زندگی شهروندان، بلکه همچنین برای جذب کسب و کار و کمک به اقتصاد و پایداری کشور پذیرفته است.

Green Walls 03دیوارهای سبز در تمامی دنیا یافت می شوند و می تواند بزرگ یا کوچک باشند. با این حال تمامی دیوارهای سبز اشتراکاتی با یکدیگر دارند. همگی آنها هوا را تمیز می کنند و هزینه انرژی را کاهش می دهند که هم برای ساکنین ساختمان و هم برای شهر مفید است.
در نهایت، دیوارهای سبز فرصتی برای طبیعت گرایی در سازوکار شهری که ممکن است در آنها استفاده از انواع دیگر کاشت گیاه مقدور نباشد را فراهم می کنند و سطحی دیگر برای طراحان به وجود می آورند که در طراحی یک فضا مدنظر داشته باشند.

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید