مسابقه باکمینستر فولر که برگزاری آن از سال ۲۰۰۷ آغاز شد، به واسطه عنوان «عالی ترین جایزه طراحی اجتماعی» که از سوی مجله متروپولیس دریافت کرد، به سرعت مشهور شد. امسال برای اولین بار، گروهی مختص دانشجویان به صورت مجزا از متقاضیان عمومی مورد بررسی قرار گرفت. اما در هر صورت، معیارهای بررسی طبق روال سابق است؛ جامعیت، قابلیت اجرا، قابلیت تکرار، سازگاری با محیط زیست، چگونگی تحقق پذیری و زمانبندی. دانشجویان مرکز سکونتگاه انسانی و تکنولوژی جایگزین (CHHAT)، به واسطه ساخت گنبدهای بامبویی مدولار سبک و منعطف که از مواد طبیعی، بومی و قابل بازیافت تهیه شده بود، مدعی دریافت جایزه بودند.
Bamboo Geodesic Domes 01این مرکز، ابتکاری خودجوش و دانشجو محور است که در آکادمی طراحی وادودارا (Vadodara) در هند تاسیس شده است. شرکت کنندگان پروژه های این مرکز، تمامی برنامه های معماری پنج ساله آکادمی را می گذرانند. ساپان هیرپارا، یکی از موسسان مرکز، که اکنون از دانشجویان دانشگاه احمدآباد هندوستان است، با امید خلق طرحی برای ساخت سریع پناهگاههای قابل گسترش که بتواند به کاربردی و اقتصادی کردن سکونتگاههای خودجوش انسان کمک کنند، در برنامه شرکت کرد.
در حال حاضر، این گنبدها در محوطه آکادمی وادودارا، جهت پاسخگویی به نیازهای فوری مورد استفاده قرار گرفته اند اما کاربری موردنظر گنبدها در آینده این است که به عنوان فضاهای موقتی برای فعالیتهای روستایی و کشاورزی و همچنین پناهگاههایی برای کارگران مهاجر و بی سرپناه و مردمی که در مناطق شهری غیرمتعارف زندگی می کنند، به کار روند. همچنین زمان کوتاه موردنیاز برای ساخت این بناها، آنها را برای استفاده به عنوان اقامتگاههای اضطراری در زمان وقوع بلایای طبیعی، از قبیل سیل و زلزله، ایده آل می سازد. این سازه های ساخته شده از بامبو، بعدها می توانند به عنوان مکانهای جمعی برای مدارس، فضاهای نمایشی یا کمپهای پزشکی مورد استفاده واقع شوند.
Bamboo Geodesic Domes 02مفصلهای فولادی، سازه های بامبو را که با پوشش حصیر بامبو، لایه عایق یونولیت و در نهایت ورقه های منعطف و ضدآب پی وی سی پوشیده شده، به یکدیگر متصل می کنند. در مسقف کردن سرتاسر محیط گنبد، فضایی به اندازه ارتفاع قد یک انسان، جهت ایجاد فضای باز و تهویه بهتر در نظر گرفته شده است. اسکلت بامبو در طرحهای بزرگتر می تواند در زمانی در حدود پنج ساعت و نیم ساخته شود و چهار ساعت دیگر زمان لازم است تا کاملاً مسقف و برای اسکان آماده شود. مرکز سکونتگاه انسانی و تکنولوژی جایگزین، علاوه بر سکونتگاههای عمومی، اقدام به برپایی چادری برای تعداد کمتری از ساکنان نموده است که برپایی آن تنها ده دقیقه زمان می برد. با این حال، تمرکز و تخصص این مرکز در زمینه سایبانهای مدور تداوم داشته است، چرا که در شش سال گذشته، گزینه های گنبدی شکل مختلفی را مطالعه کرده و ساخته اند و فعالیت آنها در چالش مسابقه فولر به اوج خود رسیده است.
Bamboo Geodesic Domes 03مصالح بومی و ابزارهایی با کاربری آسان، امکان همکاری دانشجویان با حرفه مندان منطقه را که می توانند در این طرح مشارکت کنند، فراهم نموده و نشان می دهد که طرح خوب چگونه می تواند جوامع را گردهم آورده و با جامعه در تعامل باشند. خوشبختانه مزایای گنبدهای ژئودزیک این امکان را فراهم می کنند که سازه های موقت در جایی که حرفه مندان حضور ندارند، با موفقیت برپا شود و امکانات را به طور گسترده در اختیار تمام کسانی که از نیازهای اولیه انسانی، همچون امنیت، حفاظت و پناهگاه برخوردار نیستند، قرار دهد. طبق گفته باکمینستر فولر امروزه تمامی بشریت می توانند امر ساختن را به کمک مزایای قوه تعقل، کشف قوانین و چارچوبها و توانایی بکارگیری آنها برای گرفتن بیشترین بازدهی از کمترین امکانات به صورت موفقیت آمیز و پایدار انجام دهند.

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید