با ورود به خیابان لوئیس، انتظار می رود شدیداً تحت تاثیر قوس ورودی و اراضی ملی وسیع و خاطره انگیز جفرسون قرار بگیریم. یادبود آمریکا و بنای خاطره انگیز ملی آن در تاریخچه آمریکا بسیار مطرح است. یادگیری تاریخچه کشور آمریکا و به دست آوردن دانشی در مورد چگونگی پیشرفت توسعه غرب، هیجان انگیز خواهد بود. اما نکته مهم این است که با ورود به این خیابان در می یابید که جواهر جدید آن باغ شهری است؛ یک پارک شهری که در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و جدیدترین چیزی است که در ورودی بازار شهر ساخته شده است. از رودخانه می سی سی پی و قوس ورودی آغاز می شود و به سمت غرب امتداد می یابد. تیم معماری منظر نلسون بایردولتز از ویریجینیا آنرا طراحی کرده اند که تاثیر بسزایی در بافت شهری خیابان لوئیس و ورودی بازار دارد.

بازی آزاد و خوشایند

همراه با کاهش دما در بعداز ظهرها و در پایان روز، مردم به آرامی پارکها را پر می کنند. خانواده ها با بچه هایشان در پارک بازی می کنند و در اطراف فواره ها که عمدتاً با هدف زیبایی شناختی طراحی شده اند، جمع می شوند. در حالی که در دیگر شهرها، معمولاً از شناکردن در فواره های پارک شهری جلوگیری می شود، مسئولین باغ شهری این شادی فرهنگی را به عنوان یک ویژگی پذیرفته اند و مردم نیز رفتار مناسبی از خود در برابر آن نشان می دهند.
هیچ تابلو هشدار دهنده ای در سرتاسر زمینهای پارک وجود ندارد. فواره ها به استخرهایی برای تجمع بچه هایی که هر روز به پارک سرازیر می شوند، تبدیل شده اند. مردم در استخرها بازی می کنند و نورپردازی خلاقانه، شبانه روز بر جذابیت فضا می افزاید. رقص نور طراحی شده استخرها هر شب به نمایش گذاشته می شود و با پرش آب فواره ها منظره زیبایی برای افرادی که از زندگی شبانه لذت می برند، پدید می آورد. زندگی  اجتماعی در کنار یکدیگر در طول نیمکتهای گرانیکی و سنگ آهک زرد سنتی، پیاده روی پویا، دست در دست هم در حال لذت بردن از مجسمه هایی که کل پارک را اعتبار می بخشند، نمونه هایی از سرزندگی اجتماعی است. مجسمه ها در سرتاسر پارک جانمایی شده اند و تنوع و نوآوری در محیط شهری ایجاد می کنند. مجسمه سر از تن جدا شده، خرگوشهای بزرگ سفید، کشتی گیران سامو فلزی، اسبهای بزرگ و … نمایش واقعی از تصاویر عظیمی را فراهم می آورند که برای مردم فضاهایی را برای تعامل ایجاد می کند.
باغ شهری بهترین جاذبه خیابان لوئیساجرای طرح بسیار تاثیر برانگیز است و برای کاربران تنوعی از بافتها، رنگها، صحنه ها و … را فراهم می کند. طرح و عناصر سازنده اش به عنوان انعکاس جغرافیای ناحیه به کار رفته اند. یک دیوار سنگی بلند، به عنوان پرتگاه رودخانه، هویت شهر را به عنوان شهر تپه ای نمایش می دهد. مسیرهای منحنی و گرانیتی به شکل راههای غیرمستقیم با پوشش گیاهی در طول پارک طراحی شده اند و یادآور پیچ و خم های جریانهای فشرده مسیر آبی رودخانه می سی سی پی هستند. تقریبا ۷۵% گیاهان از گونه های بومی هستند که زیست بوم منطقه را به بازدیدکنندگان نشان می دهند و بسیاری از شهروندان، به ندرت در زندگی روزمره شان آنرا تجربه کرده اند.
در طول سالهای گذشته کارکنان پارک سعی داشتند مشکل پیش روی جمعیت خرگوشهایی که در پارک زندگی می کردند را حل کنند. بیش از ۵۰ گونه گیاه در این پارک کاشته شده بود که با توجه به اشتهای زیاد خرگوشها، ۲۰ نوع از آنها به طور کامل از بین رفتند. این پارک وضعیت اقتصادی مرکز شهر را ارتقاء داده است. بیش از ۱۵ درصد اجاره هتلها به خاطر شهرت زیاد رستورانهای افتتاح شده در ۴ سال گذشته در نزدیکی پارک رباد شده است. این پارک در حال حاضر مکانی در شهر ایجاد کرده است که خانواده ها می توانند در آنجا جمع شوند و از فشار ازدحام جمعیت توریستی بازدیدکننده در امان باشند. اکنون شهروندان مکانی را دارند که متعلق به خودشان است.
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر این پروژه به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید