ما عادت به دیدن فضاهای سبزی داریم که در محوطه ‌های وسیع گسترده شده باشند. اغلب پارکها و پروژه‌ های منظر عمومی، حتی در شهرهایی که قیمت زمین بیشتر است، تنها یک طبقه را پوشش می‌دهند. زمانی‌که تمام این فضاها مورد استفاده قرار بگیرند، چه اتفاقی برای شهرهای ما رقم خواهد خورد؟

Vertical Times 01

 نظرتان درباره توسعه‌ عمودی چیست؟

این پرسش گروه معماری منظر “۱۰۰ معمار” که پارکی جدید در شش طبقه در شهر نیویورک طراحی کرده اند را به خود علاقه ‌مند کرده است. ۱۰۰ معمار متخصص پروژه‌ های معماری و مداخلاتی در فضاهای عمومی است که کاربران را به تعامل با حرکتهای اجتماعی دعوت و به وقوع آنها تشویق می‌کند. این گروه در سال ۲۰۱۳ در شانگهای چین پایه‌ گذاری شد.

هدف پروژه

هدف پروژه تایمز عمودی به تصویر کشیدن این موضوع است که اگر یک پارک شهری در وسط میدان تایمز قرار داده شود، موقعیت شهر نیویورک چگونه به نظر خواهد رسید. به منظور کارآمد بودن، طرح باید هدف و عملکرد داشته باشد و تاثیر مثبتی را در شهری که اکنون هم به راحتی تاثیرپذیر است، ارائه کند.
ما در دورانی زندگی می‌کنیم که در آن همه چیز در ابعاد بزرگ و مرتفع ساخته می‌شود، بنابراین بدون توجه به این‌که چه چیزی ساخته می‌شود، باید مرتفع باشد. گروه ۱۰۰ معمار فکر کردند که چه نوعی از فعالیتهای تفریحی می‌تواند در این فضا جوابگو باشد و به یک توالی جالب از برنامه ‌ها برای هر طبقه یا سطح رسیدند.

Vertical Times 03ایده مفهومی تایمز عمودی در تکثیر فضای موردنظر برای تفریحات عمومی به روشی عمودی نهفته است. میدان تایمز در حال حاضر فضایی بی ‌نظیر در شهر نیویورک است، چرا که ترافیک زیادی را – هم از مردم محلی نیویورک و هم از توریستها – به خود جذب می‌ کند. این “شگفتی عمودی” در یک فضای عمومی باید بسیار خلاقانه و تعاملی باشد. این پروژه برای استفاده تمام افراد در شهر در نظر گرفته شده است.

عمودیت و تراکم

این فرم می‌تواند به عنوان یک استوانه تقریبی با قطر ۱۲ متر توصیف شود. سطوح به صورت عمودی تا ارتفاع ۵۵ متر سازماندهی شده ‌اند و کل سازه تنها ۱۱۳ مترمربع فضا اشغال می‌کند. این پروژه به منظور رهایی طبقه همکف از هر المان سازه ای به صورت ستون مرکزی طراحی شده است.
سازه سیستمی، ترکیبی از بتن و فولاد و متکی بر هسته ‌ای مرکزی از بتن مسلح است که به عنوان ستون اصلی علاوه بر جای دادن آسانسور مرکزی، بارها را به زمین منتقل می‌کند. تیرهای فولادی شعاعی هر سطح را پشتیبانی می ‌کنند. سازه‌ فرعی دیگری هم در قسمت خارجی استوانه وجود دارد که لرزه ‌ها را جذب می ‌کند.

شش طبقه سرگرمی و تفریح

سطح اول یک زمین بازی چرخ و فلکی برای کودکان است، مشابه چرخ و فلک هایی که معمولاً در یک کارناوال یا یک پارک مشاهده می‌شود. سطح دوم استخر توپ است. این دو طبقه ابتدایی محدوده کودکان هستند. از سطح سوم، پلازایی معلق را خواهید یافت که در آن می‌توانید آرامش داشته باشید و بخشهای مختلف شهر را از زاویه جدیدی مشاهده کنید.
طبقه چهارم باغی در ارتفاع است، با وجود گیاهانی مثل بامبوی بهشت (Nandina Domestica) و ممرز (Carpinus betulus)، می‌توانید در میان شهر با طبیعت همراه باشید. در طبقات پنجم و ششم، شما یک رستوران و بار در ارتفاع خواهید یافت، جایی که بزرگسالان می‌توانند از فضای داخلی آن لذت ببرند.

Vertical Times 02

اتفاق بزرگ آتی معماری منظر

این پروژه، ایده و طرحی هوشمندانه است که می‌تواند اتفاقی عظیم در آینده معماری باشد. گروه ۱۰۰ معمار به نتیجه کاملی در ساخت یا ایجاد چیزی دست یافته ‌اند که الزامات پارکهای شهری را به این شهر می ‌آورد. این تنها یک طرح پیشنهادی است، ممکن است در صورت ساخته شدن رایگان نباشد، اما قطعاً فضایی خواهد بود که باید دیده شود.
با توسعه‌ این ایده‎ جذاب، طراحان به ما شانسی داده‌ اند تا درک کنیم که معماری، طراحی و منظر در آینده ممکن است به کدام سمت هدایت شوند. نمایش این ایده بر روی کاغذ به ذهنهای مبهم وضوح می‌ بخشد و امکانات را برای معماران و معماران منظر آینده ارتقاء می ‌بخشد.

Vertical Times 01این شیوه عمودی ایجاد فضا می‌ تواند با ارتقای کارآمدی شهرها از نظر زمینها، منابع و مصرف انرژی، تاثیر مثبتی بر شهرها و اثرات اکولوژیکی‌ آنها داشته باشد. این شیوه یک نوع ریخت ‌شناسی تفکر شهری، موقعیتهای فضایی، عملکرد و دانش محیط است.
این شیوه راهی جدید برای افزایش فضای عمومی در یک فضای شهری است که ایجاد فضا در جایی که ناممکن فرض میشد را ممکن می ‌سازد. این شیوه نشانه ‌ای است از چیزی که در آینده اتفاق خواهد افتاد و به سازه ‌های ساده و مربع شکل اجازه نمی ‌دهد که تعیین کننده چگونگی ظاهر فضاهای شهری باشند. با توسعه به شکل عمودی، ما ماهیت مکتب قدیم معماری را حفظ می ‌کنیم اما تحولی در این باره که این حوزه واقعاً چگونه می‌تواند باشد را نیز ایجاد می‌کنیم. هنر معماری و معماری منظر، ایجاد زمینه حضور مردم است. با دانستن این که شهر به چه چیزی نیاز دارد، این ایده می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید