کلوریندو تستا (۱۰ دسامبر ۱۹۲۳ تا ۱۱ آوریل ۲۰۱۳) که در خارج از کشور خود نسبتاً ناشناخته است، یکی از مهمترین معماران قرن بیستم آرژانتین است. تستا که به طور مداوم، طبقه بندیها را مورد هجوم قرار می داد، در دو اثر از نمادین ترین ساختمانهای بوئنوس آیرس، شامل بانک لندن و همچنین کتابخانه ملی، در کنار بسیاری از پروژه های دیگر در طول زندگی حرفه ای خود دست داشته است. تستا، با شخصیتی مبهم و مرموز، با اذعان به تاثیرگذاری لوکوربوزیه می گوید: “من هرگز به سایر معماران توجه نکردم.” خوان فونتانا به عنوان همکار سابق وی در توصیف او می گوید: “تستا زبان بروتالیسم را با لهجه آرژانتینی صحبت می کرد.”

Clorindo Testa

وی در ناپل ایتالیا و از یک مادر آرژانتینی و پدری ایتالیایی متولد شد؛ تنها چند ماه پس از تولدش با همراه خانواده به بوئنوس آیرس نقل مکان کردند. او قبل از انتخاب معماری، مختصراً به تحصیل در رشته مهندسی کشتی و عمران در دانشگاه بوئنوس آیرس پرداخت. بعد از فارغ التحصیلی چندین سال را در اروپا و در سفر به ایتالیا، فرانسه و اسپانیا گذراند.

Bank of London and South Americaاولین ماموریت بزرگ تستا در زمان همکاری او با شرکت SEPRA به منظور برنده شدن در رقابت ساختمان بانک لندن و آمریکای جنوبی در سال ۱۹۵۹ بود. طرح تستا و SEPRA، ساختمانی به سبک بروتالیسم بتنی را به طور هنرمندانه در میان ساختمانهای کلاسیک Beaux Arts در خیابانهای باریک محله مالی بوئنوس آیرس به وسیله پیروی از مقیاس و همسایگی های آن، گنجانده بود. وقتی بانک در سال ۱۹۶۶ افتتاح شد، ۲۵۰۰۰ نفر در افتتاحیه حضور داشتند.

National Libraryدر میان سایر کارهای او، کتابخانه ملی بوئنوس آیرس نشان می دهد که حرفه تستا چگونه دهه پر سر و صدای اواخر قرن بیستم را پوشش داده است. ساختار قهرمانانه، کنسول بیرون زده از محور سازه مانند سایبان یک درخت، اصالتاً در سال ۱۹۶۱ طراحی شده بود. اما تغییرات حکومتی و دیکتاتوری نظامی در سال ۱۹۷۰، ساخت بنا را مکرراً به تاخیر انداخت. در نهایت کتابخانه در سال ۱۹۹۲ با وجودی که عناصر اصلی آن که هنوز ناتمام بود، افتتاح شد.
سایر طرحهای قابل توجه او عبارتند از بیمارستان نیروی دریایی بوئنوس آیرس و عمارت تلا Casa di Tella (که در حال حاضر تخریب شده است). تستا علاوه بر موفقیت حرفه ای خود به عنوان یک معمار، یک نقاش و مجسمه ساز تمام و کمال نیز بود.

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید