باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در زمان تصدی این پست در آمریکا، معماران فرانک گهری و مایا لین را در میان 21 دریافت کننده نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری، بالاترین افتخار غیرنظامی این کشور، معرفی کرد. این جایزه به شکل کنونی از سال 1963 توسط جان اف کندی، به اشخاصی که کمکهای شایسته ویژه ای به امنیت یا منافع ملی ایالات متحده، برای صلح جهانی یا فرهنگی کرده یا دیگر تلاشهای قابل توجه خصوصی یا عمومی انجام داده اند، اهدا می گردد.
اوباما طی بیانیه ای گفت که نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری نه تنها بالاترین افتخار غیر نظامی است، بلکه این مدال یک ادای احترام است به این ایده که همه ما، بدون توجه به اینکه از کجا آمده ایم، شانس بهتر کردن این کشور را داریم. این 21 نفر شامل دانشمندان، بشردوستان، خدمتگذاران مردم، فعالان، ورزشکاران و هنرمندان، آمریکا را به جلو رانده و الهام بخش میلیونها نفر در سراسر جهان در طول راهشان بوده اند. معماران قبلی برنده این نشان شامل میس ون در روهه (1963)، باکمینستر فولر (1983) و آی.ام.پی (1993) هستند.

فرانگ گهری به خاطر نقش خود در تعریف معماری معاصر به استناد آثار مشهورش، تالار کنسرت والت دیسنی در لس آنجلس، خانه رقص در پراگ و موزه گوگنهایم در بیلبائو اسپانیا، توسط کاخ سفید مورد قدردانی قرار گرفت.

مایا لین برای آثارش در معماری، مجسمه سازی و هنر منظر تحسین شده است؛ به ویژه طراحی بنای یادبود سربازان ویتنام در واشنگتن و همچنین فعالیتهای زیست محیطی اخیر که در پروژه جاری او با نام «چه چیزی گم شده است؟»  دیده می شود.
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

مطلب قبلیتبدیل فضاهای پرت به چشم انداز و اثر هنری با استفاده از زباله
مطلب بعدیروبرت گودمن
دانشجوی کارشناسی ارشد معماری موسسه آموزش عالی آ.ب.آ آبیک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید