همه چیز برای جایلز رینر (Giles Rayner) از زمانی شروع شد که وی در ۱۶ سالگی عاشق مجسمه سازی با سرامیک شد. سالها بعد، او به کار با فلز علاقه مند شد. از آن زمان او مجموعه ای فوق العاده متنوع از مجسمه های آبی را ساخته است. او دارای توانایی ساخت مجسمه هایی است که نه تنها به طراحی و مقیاس پاسخگو هستند، بلکه جاودانه نیز هستند. به همین دلیل کارهای او تقریباً می تواند در هر جایی از یک حیاط تا باغی مدرن در یک فضای شهری قرار بگیرند. آثار وی رمزآلود هستند؛ آنها در عین داشتن ظرافت و زیبایی در ترکیب با آب انرژی تولید می کنند. او آب را تنها با هدف زیبایی به کار نگرفته. بلکه از آن به عنوان عنصری که طرحها را با زندگی واقعی در بر می گیرد، نظم را با هرج و مرج پیوند می دهد و نهایتاً گاهی به هیجان و گاهی به صلح دست پیدا می کند، استفاده می کند.

Castle Hill Water Sculpture Topiary
مجسمه آب درخت مانند تپه قلعه
جایلز رینر

اگر دقیق تر به آثار وی نگاه کنیم، این احساس را خواهیم داشت که گاهی اوقات او توانسته تا غیرممکن ها را شکست دهد و انرژی واقعی را در هر یک از آثار خود گذاشته است. به عنوان مثال مجمسمه آبی برگهای معلق را در نظر بگیرید. این مجمسمه ۱۲ فوتی شامل پنج مثلث برگی شکل از مس تقویت شده است. آب از برگهای بالایی جاری می شود و به کمک جریان تند آب و گذشتن از میان هر برگ به حوضی می رسد. مطابق با اندازه هر برگ، حجم متفاوتی از آب در هر تقاطع به هم می رسند. همه اینها بدون دیده شدن حتی یک از لوله اتفاق می افتد.

Falling Leaves Water Sculpture
مجسمه آب ریزش برگها
چالشهای ذهنی که تنها جایلز رینر می تواند به آنها پاسخ دهد

یکی دیگر از مجمسمه های چالش برانگیز وی Whirlpool sculpture است، مجمسمه ای با حوضی هرمی شکل که از مس تقویت شده ساخته شده است. آب به شیب بیرونی کاسه می چسبد و به آرامی سرریز می شود، در گرداب مکنده در مرکز حوض به سمت پایین کشیده می شود. در هر دو مجسمه ذکر سده معلوم نیست آب چگونه به سمت بالا رانده می شود؟

Whirlpool Copper Bowl Sculpture
مجسمه آبی گرداب کاسه مسی
برخورد ظریف نیروها

یک نمونه عالی از ترکیب ظرافت و نیروهای خشن، مجسمه Lasso است، در یک حرکت سه بعدی شش لوله از جنس فولاد ضد زنگ از نوعی واترجت های همگرا که باعث ایجاد اثر انفجاری در مرکز است. این ظرافت همچنین در مجسمه Serpent نیز دیده می شود؛ مارپیچی از نوع فولاد ضد زنگ. این مارپیچ با پایه ای پهن شروع می شود و انتهایی کوچک در بالا دارد، جایی که آب به وسیله یک واتر جت به سمت پایین می آید.

Serpent
مار؛ یکی ازجفتها از مجموع ۹ مجسمه آب نصب شده در خانه کورسک. فولاد ضد زنگ
Lasso Water Feature Stainless Steel
مجسمه آبی طناب مانند. فولاد ضد زنگ
سیستم واترجت همگرا

همه مجسمه ها جوششی، ممزوج و مرجانی بوده که همگی دارای سیستمهای واترجت نیز هستند. توجه جایلز رینر به جزییات واضح است. واترجت ها در وسط دایره گردهم می آیند، نه کمی پایین تر یا بالاتر. کار دقیقی لازم است تا مطمئن شوید که جت های پایینی قدرت کافی و سایر آنها انرژی کمتری برای رساندن آب به نقطه یکسان را دارند.

Implosion Stainless Steel Water Feature
مجسمه انفجار از فولاد ضد زنگ
Fusion Water Feature Jets
مجسمه واترجت های ادغامی
Coral Water Sculpture 2002 Original
مجسمه مرجان
کارهای شگفت انگیز بیشتر

مجسمه تیغه در نگاه اول فقط یک اثر برنزی است (از یک ساختار فولادی ضد زنگ). ولی این مجسمه آبی یک کار هنری ارزشمند قابل بررسی است. تیغه شامل ۳۱ قطعه است که شبیه پولکهای ماهی با هم همپوشانی دارند. مقیاسها در پایین بزرگتر بوده و وقتی به سمت بالا می روند، کوچکتر می شوند. از بالا در سراسر حجم آب به سمت پایین جریان پیدا می کند، به طوری که حتی قطعه کوچکی هم خشک نمی ماند.

Blade Water Sculpture
مجسمه تیغه
استفاده از مس تقویت شده

مجسمه Twiggy، فواره ای متشکل از تعداد زیادی لوله تو خالی از جنس مس تقویت شده است. این مجسمه شبیه یک مشعل بزرگ یا درخت به  نظر می رسد، بارش آب از شاخه های آن بیانگر فوران انرژی است. وقتی یک پمپ کمکی روشن می شود، آب با فشار زیادی مانند رگبار پاشیده می شود. ظاهر مجمسمه در ترکیب با نور در روز و شب متفاوت است

Fountain Twiggy Water Sculpture Night
مجسمه شاخه ای در شب
به هیجان آوردن احساسات

مجسمه های جایلز رینر، احساسات را به روش دیگری برمی انگیزد. ترکیبی از نور، آب و حرکت، بُعد کاملاً جدیدی را ایجاد می کند. گاهی اوقات تفکر و پیچیدگی مجسمه ها به خاطر ظاهر ساده آنها نادیده گرفته می شود. این همان چیزی است که از جایلز رینر یک هنرمند و مجسمه ساز برجسته در بکارگیری آب ساخته است.
تصاویر دیگر مجسمه های آب این هنرمند در ادامه آمده است:

Coriolis Water Sculpture Sunset
غروب خورشید؛ مجسمه کوریولیس
Twister Water Sculpture Norfolk
مجسمه چرخان نورفولک
Globe Water Sculpture Tectonic Chelsea Flower Show
مجسمه تکتونیک گلوب با نمایش گلهای چلسی
Copper Nebula Rotating Water Sculpture
مجسمه مسی سحابی چرخان
Charybdis Water Sculpture Large Whirlpool
مجسمه گردابهای متداخل چاریب دیس

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید