بیش از یک دهه است که دانش و هنر معماری منظر به عنوان یک رشته دانشگاهی و تخصص حرفه‌ای ادبیات رو به رشد خود را در ایران تبیین نموده و جایگاه منحصر به فردی در میان گرایش‌های طراحی محیطی از جمله معماری،‌ برنامه‌ریزی و طراحی شهری دارد. این نکته در حالی مطرح است که رشد شهرنشینی، افزایش تراکم جمعیت در سکونت‌گاههای انسانی، استفاده فزاینده از منابع طبیعی و ضرورت همزیستی با محیط، جهت‌گیریهای پژوهشی و حرفه‌ای معماری منظر را بیش از گذشته عمق و معنا بخشیده است. البته همسو با رشد برنامه‌های درسی در رشته معماری منظر، محورهای تخصصی همایشها و کنفرانس‌ا در داخل کشور نیز در زمینه‌های پژوهش و آموزش این رشته، در حال رشد هستند.
در این راستا گروه معماری منظر در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با توجه به سوابق موجود آموزشی و پژوهشی قصد دارد تا به کمک کلیه متخصصان و پژوهشگران برجسته کشور در حوزه معماری منظر و زمینه­‌های مرتبط نیز افق هایی تازه بگشایند. اولین همایش ملی معماری منظر با هدف معرفی، تبیین تعریفهای پایه و دامنه نظری این رشته در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در آبان‌ماه ۱۳۸۷ برگزار شد. دومین همایش ملی معماری منظر با هدف گسترش زمینه‌های پژوهشی و ارتقاء علمی، مخصوصاً تبیین رویکردهای تخصصی متاخر و میان رشته‌ای با عنوان “معماری منظر در ایران: حال و آینده” در روزهای نوزدهم و بیستم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، برگزار می‌گردد.
امید برگزارکنندگان همایش آن است که اینگونه نشست های علمی و تخصصی بتواند به پیشبرد اهداف آموزشی و پژوهشی رشته معماری منظر در ایران، تقویت زمینه ها و بومی ساختن روشهای فنی در طراحی، ساخت و مدیریت بهره برداری محیط‌­های طبیعی و فضاهای سبز، به ویژه ترویج و غنای بیشتر مفاهیم پایه و پایداری محیطی کمک نماید.
Second Conference of Landscape Architecture

اهداف همایش

با توجه به اهمیت شرایط بومی و محیط زیست، دومین همایش ملی معماری منظر با تاکید بر یافتن زمینه های تخصصی مشترک و بین رشته‌ای، شناسایی ظرفیت های پژوهشی، آسیب شناسی موانع موجود در همکاریهای مشترک میان دانشگاهها و دستگاههای اجرایی (نظیر وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، شهرداریها و …) است و به منظور تبادل اطلاعات با سایر حوزه‌های تخصصی مرتبط برنامه ریزی و سازماندهی شده است. اهداف دیگر برگزاری این همایش، اهداف زیر را دنبال می کند:

ارتقاء سطح دانش علمی و فنی معماری منظر
معرفی شیوه های نوین آموزش در حوزه معماری منظر
یافتن زمینه های تخصصی مشترک و بین رشته ای
تبیین فعالیتها، شرح خدمات حرفه ای و گزارش تجربه های پژوهشی و کارگاهی
معرفی فناوریهای نو، فنون جدید ساخت،بهره برداری و نگهداری فضاهای سبز و عرصه های باز عمومی
شناسایی کمبود‌ها و موانع موجود بر سر راه همکاریهای مشترک میان دانشگاه و دستگاه های اجرایی و نظارتی
معرفی تجربه های نوین بومی و جهانی در راستای بهسازی و مدیریت محیط و منظر (در مقیاسهای منظر شهری، منظر راه، معماری و …)
نشر مقاله های علمی و کاربردی

محورهای همایش

کمیته علمی از پژوهشگران، صاحبنظران و متخصصین در زمینه معماری منظر دعوت می‌نماید تا نتایج پژوهشهای انجام شده و مقاله های علمی – پژوهشی خود را در زمینه های اهداف کلان نامبرده و به ویژه پیرامون سه محور اصلی به شرح زیر، از طریق وبگاه همایش ارسال نمایند:

آموزش معماری منظر

رویکردهای نو در معماری منظر ایرانی
رویکردهای جهانی و محلی در آموزش معماری منظر
تکنیک ها و رویکردهای آموزشی معماری منظر
تجربه‌های آموزش معماری منظر
هنر و فرهنگ اسلامی-ایرانی در آموزش معماری منظر

رویکردهای حرفه‌ای معماری منظر

فرآیندهای طراحی در حرفه‌ معماری منظر
چگونگی پیوند نیازهای حرفه‌ به آموزش معماری منظر
چالش‌های حرفه معماری منظر
معرفی و نقد پروژه‌های اجرایی معماری منظر در داخل کشور
حوزه‌های مفهومی و حرفه‌ای مشترک با سایر رشته‌ها
حوره‌های مغفول در حرفه: تفکرات گمشده در مصادیق واقعی
ارزیابی پس از اجرا: چرخه اتصال پژوهش-آموزش-حرفه 

یافته‌ های نو در معماری منظر

راهبردهای مدیریت جامع منابع آبی در منظر و توسعه پایدار
برنامه‌ریزی و معماری منظر راه و منظر بزرگراهی
فناوری‌های نوین در معماری منظر
سایر زمینه‌های پژوهشی

تاریخ های مهم

بر اساس آخرین اعلام در سایت همایش، زمان ارسال چکیده مقالات تا ۱۰ اسفند تمدید شده است. پاسخ به داوری چکیده ها تا ۲۰ اسفند مشخص خواهد شد و پذیرفته شدگان تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ برای ارسال اصل مقاله فرصت خواهند داشت. این زمان تمدید شده فرصت مناسبی را برای دانشجویان این رشته ایجاد کرده که می توانند با شرکت در این همایش، به بالا بردن سطح دانش خود کمک کنند.
ارسال مقاله به این همایش باید دارای فرمت خاصی باشد که در فرمت آن در این لینک قابل دریافت است. البته برای شرکت در این همایش باید هزینه پرداخت کرد. جدول هزینه بر اساس سمت شخص نویسنده متغیر است. پذیرش مقاله نیز از طریق فرم ثبت نام موجود در سایت همایش خواهد بود.

دست اندرکاران همایش

کمیته علمی، اجرایی و همچنین لیست اعضای هیئت داوران همایش در سایت همایش آمده است. به نظر می رسد اتحاد جامعه معماری منظر در نظام ساختاری این همایش کاملاً مشهود است و این می تواند نوید دهنده فعالیتهای مشترک آینده باشد.

0/5 ( 0 نظر )

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید