باغستان سنتی قزوین، مدلی برای بازتعریف ارتباط شهر و طبیعت  

0
33

دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین با مشارکت دانشکده ملی عالی معماری مالاکه – پاریس برگزار می کند:

مدرسه تابستانی بین‌المللی قزوین

شهر- باغ- آب : باغستان سنتی قزوین، مدلی برای بازتعریف ارتباط شهر و طبیعت  

باغستان سنتی قزوین که به مانند حلقه‌ای سبز شهر قزوین را در برگرفته‌اند، در ایران و با جرعت می‌توان گفت در جهان، نمونه منحصر به فردی از کنترل و بهره‌برداری از سیلاب‌های فصلی در شکل‌گیری و مدیریت لبه شهر و به شمار می‌رود. این مجموعه باغات یکپارچه و بدون دیوار در سال ۱۳۹۶ با عنوان «دانش بومی تقسیم آب باغات قزوین» در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و امروز با چالش های متعددی دست به گریبان است..
مدرسه تابستانی قزوین با گردهم آوردن اساتید و دانشجویان رشته‌های مخلتف از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی با طرح موضوع ارتباط پایدار میان شهر و باغ‌های سنتی در قزوین به دنبال یافتن پاسخ‌هایی هوشمندانه و فرارشته‌ای برای آینده ارتباط میان شهر قزوین و باغ‌های سنتی آن است که در طی قرن‌ها در این شهر به زندگی خود ادامه داده‌اند.
دوره به صورت کارگاه طراحی فشرده در دو بخش پانل‌های سخنرانی علمی در صبح و آتلیه طراحی پروژه در بعدازظهر برگزار می‌شود.

باغستان سنتی قزوین، مدلی برای بازتعریف ارتباط شهر و طبیعت  

بخش سخنرانی‌های علمی صبح: اساتید کارگاه و اساتید و سخنرانان مدعو با ارائه مباحث مرتبط با برنامه‌ریزی و طراحی پروژه در بستر قزوین و باغ‌های تاریخی آن و مباحث تئوری و عملی مرتبط با اصول طراحی در لبه‌های شهری و همین‌طور تجربه‌های مشابه در نقاط مختلف جهان  می‌پردازند و دانشجویان را برای برنامه‌ریزی و طراحی با موضوع لبه شهر و ارتباط لبه و شهر و طراحی در بستر باغ‌های تاریخی شهر قزوین با ویژگی‌های جغرافیایی، هیدرولوژی، تاریخی و فرهنگی ویژه خود آشنا می‌کنند.

بخش آتلیه‌های طراحی بعدازظهر: دانشجویان ایرانی و فرانسوی در گروه‌های تعیین شده (با راهنمایی اساتید مسئول کارگاه) به برنامه‌ریزی و طراحی پروژه‌های پیشنهادی برای باغستان قزوین می‌پردازند.

اساتید: اساتید مدرسه را اساتید فرانسوی و ایرانی از تخصص های مختلف معماری، معماری منظر، شهرسازی، کشاورزی و مهندسی آب ، جغرافیا و محیط زیست تشکیل می دهد.

 دانشجویان:‌ مدرسه با ۱۵ دانشجو ایرانی و ۱۵ دانشجو فرانسوی که در گروه‌های طراحی به صورت مشترک با هم کار می‌کنند تشکیل می‌شود.

  • سطح دانشجویان شرکت‌کننده : دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و یا فارغ التحصیلان دوره کارشناسی‌ارشد رشته‌های معماری، معماری منظر، شهرسازی، مهندسی آب، طراحی صنعتی و سایر رشته‌های مرتبط می‌باشد.
  • دانشجویان باید از سطح قابل قبول زبان انگلیسی برخوردار باشند و توانایی برقراری ارتباط و حضور در بحث‌ها به زبان انگلیسی را داشته‌باشند.
  • رزومه دانشجویان توسط کارگروه‌ منتخب مدرسه تابستانی قزوین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدرک: مدرک اهدائی در پایان این دوره به صورت مدرک بین‌المللی توانایی در برنامه‌ریزی و طراحی پروژه در گروهی چندرشته‌ای است که توسط دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) از ایران و دانشگاه پاریس شرق (مدرسه ملی عالی معماری مالاکه- پاریس) به صورت مشترک اهدا می‌شود.

زبان مدرسه: زبان مدرسه انگلیسی است و مباحث سمینارها و همین‌طور راهنمایی‌ها و کرکسیون‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

برگزارکنندگان:

  • دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشکده مهندسی عمران، آب
  • مدرسه ملی عالی معماری پاریس- مالاکه
  • کرسی مشارکتی آموزش و پژوهش «معماری آب: شــهر و منـــظر»

زمان:

  • کارگاه فشرده قزوین: ۵ تا ۱۶ شهریور ۱۳۹۸
  • سفر پژوهشی آشنایی با معماری آب در ایران اصفهان و یزد: ۱۶ تا ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

مکان:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام به سایت مدرسه تابستانی مراجعه کنید.

ثبت نام:

می توان در دو سطح در مدرسه تابستانی قزوین شرکت کنید:

  • شرکت در کارگاه مدرسه تابستانی قزوین به عنوان دانشجو شامل کنفرانس های علمی صبح و کارگاه فشرده طراحی بعدازظهر
  • شرکت در کنفرانس های علمی صبح به عنوان مستمع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید