دیوار سبز یا نمای سبز در ایران به اندازه کشورهای دیگر فراگیر نشده است. شاید هزینه نگهداری از آن یا عدم مسئولیت پذیری ساکنان یک بنا در حفاظت از آن از جمله دلایل این امر باشد. اما با رجوع به خانه های پدربزرگ و مادر بزرگ ها می بینیم که داشتن گیاهانی از جنس پیچک و یاس و بعضاً تاک برای بالارفتن از دیوار خانه ها، در سال های نه چندان دور در ایران رواج داشته است. شاید نتوان پوشش ایجاد شده از این گیاهان را نمای سبز نامید اما استفاده از آنها نشان می دهد که استفاده از گیاهان در سطوح عمودی امر پیچیده ای نیست.
در معمار منظر در مورد این نوع پوشش در مطلبی با عنوان باغ های عمودی و نمای سبز مواردی بیان شده است. با توجه به رشد آپارتمان نشینی و بعضاً برج نشینی و کمبود فضای تعامل با گیاهان در مجتمع های مسکونی استفاده از این دیوارها را بسیار پر کاربرد می کند.
اگر در آپارتمان یا برج سکونت دارید حتماً تلاش های مدیر ساختمان برای سرسبز جلوه دادن ساختمان را دیده اید. قرار دادن گل و گلدان در فضای ورودی یا پاگرد پله ها از جمله این اقدامات هستند. واقعاً ایجاد و نگهداری یک دیوار سبز با پوشش گیاهی طبیعی در مجتمع های مسکونی بزرگ به اندازه قراردادن چند گلدان کوچک در پاگردها ارزش ندارد؟ مطمئناً هزینه ها در انتخاب این مورد تاثیر بسزایی دارند. اما جلوه این کار و همچنین تاثیر بصری آن در مقابل گلدان های موردی قابل مقایسه نخواهد بود.
با این توضیحات در این پست پروژه ای را به شما معرفی می کنیم که در آن فضای راه پله یک مجتمع مسکونی با ایجاد یک دیوار سبز به کلی دگرگون شده است. نه تنها این اقدام به فضای داخلی ساختمان جلوه زیبایی بخشیده است که نورپردازی زیبای آن و دیده شدن آن از بیرون ساختمان سبب شاخص شدن ساختمان و البته خاص بودن آن شده است.
این دیوار سبز که نام “جریان” توسط طراحانش برای آن انتخاب شده، در ساختمانی در کشور کانادا ایجاد شده است.
“جریان” با ارتفاع 65 متر، بلندترین دیوار سبز دنیا است که در ساختمان دسجاردینگ در شرق کانادا قرار دارد. این سیستم به طور کامل به صورت هیدروفونیک بر روی ديوار شمالي واقع شده تا باعث بهبود کیفیت هوا و زیبایی فضای داخلی این ساختمان 15 طبقه شود. اين ديوار با طراحی شركت Green Over Gray مثالي از رسالت آنها در خلق آثار هنری زنده به شمار مي رود.

The first stage of the world’s tallest living green wall

همان طور که از نامش مشخص است، در طراحی و نصب “جریان” از آب الهام گرفته شده است. وجود خيابان تاريخي رودخانه Lawrence که براي استان كبك از اهميت بسياري برخوردار بوده و از ساختمان دسجاردینگ نيز قابل مشاهده است در این الهام بی تاثیر نبوده است.
Mike Weinmaster طراح ارشد پرده سبز، پس از مشاهده رودخانه، جریان آب و حرکت انشعابات رود، 5 ماه را صرف طراحی های هنری و انتخاب گیاه برای این پروژه کرد. گیاهان به صورت کلی به وسیله یک سیستم هیدروپونیک کوچک نصب شده اند كه از 1.5 تن بطری ها و جعبه های پلاستیکی آب بازیافتی ساخته شده است. در راستای همخواني با موضوع “جريان”، گياهان در نوارهايي به رنگ سبز، زرد و بنفش با هاي لايت هايي در رنگ هاي سفید، قرمز و نارنجی مرتب شده اند. رنگ گیاهان، بافت و اندازه های استفاده شده، جزئيات ظريف اين كار هنري را پر رنگ تر مي نمايد و در نهايت زيبايي جزر و مد را خلق مي كند.
هدف اصلي از نصب و راه اندازی، بهبود كيفيت هوا در محیط داخلی و کیفیت زیباشناختی ساختمان است و در آن از گياهاني نظير philodendrons, monsteras, sanseviera و scheffleras استفاده شده است. درختان زنجبيل، انجير، موز، سرخس و Clusias تنها نمونه هايي از 42 نمونه گياهاني است كه در اين پروژه استفاده شده اند.

Planting the green wall

بسیاری از میکرو ارگانیسم های زنده در اطراف ریشه ها و در پیرامون محیط رشد گیاهان تولید شده و باعث از بین بردن سموم هوا می شوند. یک نمونه قابل توجه “زنبق صلح” است كه بر اساس تحقيق سازمان هوای پاک ناسا باعث حذف آلاینده هاي هوايي مانند بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن مي شود كه از مصالح ساختمان و دستگاه هاي كپي توليد مي شوند. همین امر سبب کاهش آلودگی در این ساختمان برای کسانی که زندگی در جوار بلندترین دیوار سبز جهان را برگزیده اند، شده است. زنبق ها می توانند در شرایط نور بسیار پایین زنده بمانند و در موارد كاربردي متعددي مانند پاك سازي هوای خانه هاي شخصی در مقياس هاي بالا استفاده می شوند.

Night time display

طراحان:
شركت Green Over Grey Living Walls and Design كه در ونکوور واقع است؛ 10 سال پیش به عنوان یک پروژه تحقیقاتی و در طراحي ديوارهاي سبز در آمريكاي شمالي صاحب مهارت تخصصي شد. آنها به دليل طراحي تسهيلات واقع در فرودگاه ادمونتون، دهكده المپيك ونکوور، دفاتر اصلي مایکروسافت در واشنگتن و در حال حاضر بلندترین دیوار سبز زنده جهان در کبک کانادا به شهرت رسيده است. آنها با طراحي بدون خاك خود، انقلابي در سیستم ديوار سبز به وجود آورده اند.

Worlds tallest green wall

استفاده از پاکت های کوچک و ظروف گیاهان باعث ایجاد محدودیت های طراحی و مشكلات ديگر در نگهداري گياهان شده و در نهایت سبب صرف هزینه های تعمیر و نگهداری می گردند. اين شركت با استفاده از سیستم هیدروپونیک، رطوبت کافی ریشه برای رشد بدون نياز به خاک را تامين مي كند. راه حل طبیعی، ايجاد لایه ای از خزه در سرتاسر دیوار برای حفظ رطوبت و مواد مغزی برای گیاهان است.
باتریک پويراد؛ از بنیانگذاران شركت می گوید: “دیوار به طور کامل هیدروپونیک، یعنی بدون خاک است و شامل ترکیبی از گیاهان است که در محیط های عمودی مشابه در طبیعت رشد مي كنند مانند شاخه درختان و کناره هاي آبشار. نتیجه نهایی، خلق حالت بصری خوشايندي است که باعث تهویه هوای داخل شده و در نهایت تاثیر خودش را بر ارزش ملك می گذارد.”
در حالي كه معماران و معماران منظر به منظور طراحی محیط های سالم، زیبا و امن برای مردم چه در داخل و خارج منزل در حال همکاری با يكديگر هستند، اين مثال نمونه اي بارز در خصوص نحوه ارتقاء زندگي ما به وسيله گياهان را مطرح مي نمايد. بلندترين دیوار سبز جهان به طراحان مي آموزد نه تنها در طول مرحله طراحي بلكه در پروسه هاي ساخت و طراحي نيز می توانند از طبيعت الهام بگيرند.
با توجه به پروژه بررسی شده در می یابیم که صرف هزینه برای ساخت چنین دیواری در یک بنا، یک سرمایه گذاری است و علاوه بر زیبایی بصری و تولید هوای پاک برای ساکنین، در بالا رفتن کیفیت زندگی و همچنین ارزش ساختمان تاثیری مستقیم دارد.

منبع: +

مطلب قبلی5 جلوه بی نظیر معماری منظر در سوئیس
مطلب بعدیپل عابر پیاده و دوچرخه سواری بر روی اتوبان
کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید