برج مسکونی ۲۷ طبقه Solaire از شیشه­ و آجر ساخته شده و در قسمت پایین منهتن در Battery Park City در نزدیکی سایت مرکز تجارت جهانی سابق واقع شده است و با هر دو قانون اخیر ایالت نیویورک که شامل اعتبار مالیاتی ساختمان سبز و امتیاز گواهینامه USGBC Gold LEED مطابقت دارد. این پروژه که اولین برج بلند مسکونی سبز در آمریکای شمالی است در ماه اوت سال ۲۰۰۳ میلادی تکمیل شد. این ساختمان توسط رافائل پلی (Cesar Pelli & Associates) در پاسخ به یک مجموعه بلندپروازانه از دستورالعملهای جدید معماری سبز که به وسیله اداره Battery Park City اعمال شده بودند، طراحی شده است. این برج مسکونی سبز اتصال جدیدی بین معماری، محیط شهری و منظر ایجاد کرده است.

The Solaire 01گروه بالموری در زمینه تکمیل فناوری بام سبز در زیرساختهای هیدرولوژیکی ساختمان با گروه طراحی همکاری کرد. ویژگیهای محیطی فراوان در دو بام سبز که چشم اندازی از پارک باتری و رودخانه هادسون ارائه می دهد، دیده می شود؛ یک تراس سبز متمرکز با مساحت بیش از ۴۵۰ مترمربع در طبقه نوزدهم و یک بام سبز گسترده غیرقابل دسترس ۴۴۵ مترمربعی در طبقه بیست و هشتم.
این بام سبز به منظور حفظ تقریباً ۷۰ درصد از آب باران طراحی شده است که بیشتر آن در زیر بستر خاک برای استفاده های بعدی گیاهان ذخیره شده است. هر گونه آب اضافی که توسط پوشش گیاهی جذب نمی شود، همراه با آبهای پسماند ساختمان به یک مخزن زیرزمینی هدایت می شود؛ جایی که برای استفاده مجدد در آبیاری بام سبز و پارکهای مجاور تصفیه می شود. ساختمان سبز Solaire به عنوان پروژه برتر از بین ۱۰ پروژه سبز AIA برای سال ۲۰۰۴ برگزیده شد و همچنین در سال ۲۰۰۴ جایزه ساختمانهای سبز برای شهرهای سالم را در بخش مسکونی به دست آورد.

The Solaire 02بر اساس گزارش AIA، این ساختمان که برای مصرف ۳۵ درصد انرژی کمتر طراحی شده بود، موفق شد تقاضا برای برق را تا ۶۵ درصد و نیاز به آب آشامیدنی را تا ۵۰ درصد کمتر از یک ساختمان بلند مسکونی معمولی کاهش دهد. یک مجموعه از پنلهای فتوولتائیک ۵ درصد انرژی ساختمان را در بازه اوج مصرف بارگیری می کنند. یک سیستم تصفیه آب سیاه و سیستم استفاده مجدد، آب مورد نیاز برج خنک کننده و توالت ساختمان را تامین می کند. سیستم آبرسانی توسط مدیریت روان آب باران، آبیاری را برای هر دو بام سبز فراهم می کند. بیش از ۹۳ درصد زباله های ساختمانی برای این پروژه بازیافت شده است. این ساختمان به طور گسترده ای راه اندازی شده و سیستمهای نظارتی پیچیده ای دارد.
در دسترس بودن اعتبار مالیاتی، توسعه دهنده را که قبلاً علاقه شدیدی به پروژه های زیست محیطی داشت، تشویق کرد تا با این ساختمان سبز در جهت کاهش هزینه های ساخت و ساز اقدام کند. سیستم آمریکایی بام سبز هیدروتک در هر دو باغ استفاده شده و شامل یک غشاء ضد آب و ضدعفونی کننده گرم، حائل ریشه ای، لایه ای از عایق، یک لایه تخلیه، حفظ و احتراق هوای فاضلاب، پارچه فیلتر و محیط کشت سبک وزن (مواد معدنی گسترش یافته توسط استالیت مخلوط با مواد آلی) است. در طراحی باغ بام حدوداً چهار توده بزرگ بامبو قرار دارد. گونه های انتخاب شده به خوبی با خاک کم عمق سازگاری دارند و باعث ایجاد ایجاد ریشه متراکم می شوند که می توانند آنها را به خاک متصل کنند و در برابر بادهای قوی مقاوم باشند. در بسترهای کاشته شده در اطراف درختان و در امتداد لبه تراس، تعدادی از درختچه ها، گیاهان علفی و گیاهان چند ساله قرار می گیرند که در دسته بندی های متراکم، توده هایی از رنگهای شاد با ارتفاع و بافت متفاوت را ایجاد می کنند.
سطح باقیمانده بام با ۱۵ سانتی متر خاک زیرزمینی پوشیده شده و از انواع سدیم و پوششهای زمینی تشکیل شده است که یک فرش ضخیم و سرسبز را تشکیل می دهد. سنگهایی که به صورت هندسی قرار می گیرند، به بازدیدکنندگان اجازه می دهند که در طول باغ و در امتداد لبه های سقف قرار گیرند. این گیاهان محیطی، خنک تر را بر روی پشت بام ایجاد می کنند و به کاهش آلودگی هوا نیز کمک می کنند. بام سبز در طبقه ۲۸ دارای حدود ۸ سانتی متر محیط کشت است و با ترکیبی از سدیم با رنگهای مختلفی از گیاهان سبز، شکوفه ها و انواع بافت پوشیده شده است.

منبع: +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید