معمار مشهور، اولگا تاراسو، ریاست هیئت داوران بین المللی این دوره از این جایزه را بر عهده خواهد داشت. این مسابقه هر دو سال یکبار با موضوع فضای شهری عمومی برگزار می شود. این جایزه از سال 2000 اعطاء می گردد. این مراسم به پیشنهاد هفت نهاد اروپایی با هدف شناسایی و تبلیغ تازه ترین آثار ایجاد و بازیابی شده یا توسعه یافته فضای شهری در شهرهای اروپایی برپا شده است.
مرکز فرهنگ معاصر بارسلون (CCCB)، هم اکنون خبر فراخوان ثبت نام دهمین مراسم دریافت جایزه برای تجلیل از آثار رقابتی را منتشر کرده است و طی آن جوایزی به بهترین و تاثیرگذارترین فضاهای شهری عمومی در شهرهای اروپایی اهدا خواهد شد. نماینده CCCB در این دوره به عنوان ریاست هیئت داوران بین المللی که در تصمیم گیریها، برنده نهایی جایزه پروژه های انجام شده را اعلام می دارد، اولگا تاراسو برنده جایزه در سال 2016 و 2017 با تجربه طولانی همکاری با پروژه های بی نظیر فضای شهری در چندین نقطه اروپا بوده است. دیگر اعضای هیئت داوران عبارتند از:

  • پیتر چاکولا شمل، مدیر موزه معماری دویچ (فرانکفورت)
  • ماتوژ چلیک، مدیر موزه معماری و طراحی (لیوبلیانا)
  • آنجلیکا فیتز، مدیر مرکز معماری وین
  • هانس آیبلینگز، مورخ و منتقد معماری از هلند
  • یولیا کاسو، مدیر موزه معماری فنلاند (هلسینکی)
  • ایوا پ. پوربسکا، معمار و سردبیر مرکز معماری ورشو
  • فرانسیس رامبرت، مدیر موسسه معماری فرانسه (پاریس)
  • الیس وودمن، مدیر بنیاد معماری لندن

زمان ثبت نام از 15 ژانویه تا 21 فوریه 2018 (25 دی تا 2 اسفند 1396) است. قوانین جایزه و تمام اطلاعات مربوط به ارائه را می توان در وب سایت آن مشاهده کنید.

منظور از جایزه اروپایی فضای عمومی شهری چیست؟

اعطای جایزه اروپایی برای فضاهای عمومی شهر، ابتکار مرکز فرهنگ معاصر بارسلون (CCCB) با همکاری بنیاد معماری لندن، مرکز معماری وین، مؤسسه معماری فرانسه در پاریس، موزه معماری فنلاند (هلسینکی)، مرکز معماری فرانکفورت و موزه معماری و طراحی لیوبلیانا است.
این جایزه ماهیت ارتباطات و اجتماع فضای عمومی شهری اروپا را نمایان می سازد و تنها جایزه ای است که فقط محدوده به یک قاره است و به دو بخش مؤلف یا بانی طرح و شهردار یا دیگر مؤسسات پیشرو با هدف بهبود زندگی شهروندان تعلق می گیرد. از دیگر اهداف این مراسم می توان به ارتقاء مدلهای باز و جمع و جور با دسترسیهای عمومی و تضمین همزیستی هماهنگ شهروندان، استفاده چندگانه، پویایی پایدار ساکنان و مشارکت آنها در طراحی فضاهای عمومی اشاره کرد.

خدمات اجتماعی در دهمین جایزه اروپایی فضای شهری

یکی از بزرگترین کمکهای اروپا به جهان، روش به خصوص آنها برای درک و فهم زندگی در شهر است. فضای عمومی شهری، فرمی فیزیکی است که از ارزشهای سیاسی، غیرمادی و معنوی پر شده است. این مراسم در دهمین دوره به طور مشخص با اهدافی نظیر ارتقاء اهمیت جایگاه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تاریخی فضای عمومی در برگزار خواهد شد.

مطلب قبلیمشارکت در کار خیر نمونه ای از رسوم منطقه ای
مطلب بعدیدانشگاهی همساز با اقلیم در مراکش
کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید