درباره پروژه

حجم پیش بینی شده توسعه مسکن در روسیه تا سال 2025 در حدود 900 میلیون مترمربع خواهد بود. بنابراین برنامه ای برای فراهم‌ سازی خانه برای 30 میلیون روسی در دستور کار قرار دارد. طرحی با این مقیاس مستلزم توسعه راه حلهای با کیفیتی است که از یک سو می تواند هزینه ها را در تمامی مراحل پروژه، از جمله نگهداری و مرمت به حداقل برساند و از سوی دیگر، به طور قابل توجهی کیفیت محیط مسکونی را در شهرهای روسیه بهبود بخشد.
موضوع این رقابت عبارت است از توسعه کانسپتهای معماری ساختمانهای مسکونی برای یکی از مدلهای هدف محیط شهری، مطابق با “استاندارد توسعه یکپارچه مناطق” که توسط سازمان رهن مسکن (موسسه ملی بنیاد توسعه مسکن) در همکاری با شرکت KB Strelka توسعه یافته است.
این استاندارد سه مدل هدف را ارائه می کند: مسکن کم ارتفاع، مسکن با ارتفاع متوسط و مدل مرکزی. هر شرکت کننده مسابقه تا 4 نوع خانه آپارتمانی را برای مدل هدف موردنظر خود که در طول پروسه ثبت نام انتخاب کرده‌، ارائه می‌دهد. جزئیات موردنیاز برای کانسپتهای معماری در دستورالعمل مسابقه ارائه شده و این سند در صفحه پروفایل شرکت کننده و پس از فرآیند ثبت نام قابل دسترسی خواهد بود.

هدف رقابت

هدف از این مسابقه، خلق مسکن نوآورانه و پایدار است که مطابق با الزامات مدرن فراهم سازی آسایش و امنیت محیط زندگی بوده و  با استفاده از فناوریهای پیشرفته ساخت و ساز تکمیل شده باشد. وظیفه شرکت کنندگان، ایجاد راهکارهای بهینه‌ برنامه ریزی است که به راحتی بتواند با شرایط مختلف شهری و آب و هوایی و همچنین تغییرات ایجاد شده در مرحله اجرای پروژه سازگاری یابد.

شرکت در مسابقه

معماران بین المللی و روسی امکان شرکت در این مسابقه را دارند. شرکت کنندگان باید فرم درخواست را در وب سایت مسابقه ارسال کنند. هزینه های مشارکت در این مرحله بر عهده ثبت نام کنندگان است. ثبت شرکت کنندگان به عنوان اشخاص حقوقی یا کارآفرینان خصوصی برای مرحله اول مسابقه ضروری نیست. این رقابت برای مشارکت معماران با تجربه و جوان فرصتی برابر فراهم می کند. برای شرکت در مرحله دوم رقابت، فینالیستها باید به عنوان اشخاص حقوقی یا مالکان انحصاری طبقه بندی شوند و همچنین از تیمها یا افراد خارجی برای شرکت در کنسرسیومی با شرکتهای روسی دعوت می‌شود.

انتخاب برگزیدگان

این رقابت در دو مرحله برنامه‌ ریزی شده است. ارسال درخواستها از 11 اکتبر (19 مهر) آغاز شده و تا 25 دسامبر 2017 (4 دی ماه 1396) ادامه می‌ یابد. در تاریخ 20 فوریه 2018  (1 اسفند 1396) فینالیستها توسط هیئت داوران انتخاب شده و در طی مرحله دوم، این فینالیستها با توجه به توصیه متخصصان، اصلاحاتی به کار خود می‌افزایند. در نیمه آوریل 2018 (فروردین 1397) برگزیدگان نهایی معرفی خواهند شد.

معیارهای ارزیابی

معیارهای معمارانه: میزان ارتباط راه حل مفهومی، کیفیت سازماندهی عملکردی و فضایی پروژه، انعطاف پذیری راهکارهای برنامه‌ ریزی، سازش‌ پذیری اجرای کانسپت با مناطق آب و هوایی متفاوت، سازش پذیری اجرای کانسپت با رده های هزینه ای متفاوت
معیارهای فنی: هزینه ساخت و نگهداری، راهکارهای مهندسی و راهکارهایی برای بهره وری انرژی، راهکارهای ساخت، مطابقت پارامترهای اقتصادی و فنی پروژه با معیارهای مقررات فنی، پیروی کلی از الزامات و محدودیتها.

جوایز

هر یک از 20 فینالیست مرحله اول پاداشی برابر با 1 میلیون روبل روسی (حدود 60،000،000 تومان) دریافت خواهند کرد. در پایان مرحله دوم، جایزه به صورت زیر تقسیم خواهد شد:

  • به 5 برنده برای جایگاه اول 2 میلیون روبل روسی (برای هر نفر) تعلق خواهد گرفت.
  • به 5 برنده برای جایگاه دوم جایزه ای برابر با 1.5 میلیون روبل روسی
  • و تا ده نفر برگزیدگان جایگاه سوم جایزه 1 میلیون روبلی تعلق می گیرد.

در هر دو مورد، تمام ارقام شامل مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد شخصی و سایر مالیاتها و هزینه های مرتبط با مبادله روبل با ارز خارجی است.

هیئت داوران

هیئت داوران شامل نمایندگان موسسه ملی بنیاد توسعه مسکن، وزارت ساخت و ساز روسیه و همچنین معماران برجسته روسی و بین المللی و کارشناسان در زمینه توسعه مسکونی خواهد بود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد می توانید به وب سایت آن مراجعه کنید.

مطلب قبلینمونه کلاسیک؛ سوزن فضایی (برج سیاتل) اثری از جان گراهام
مطلب بعدیبازگشت زندگی به شهر با احیای یک فواره مرده
کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه بین المللی امام خمینی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید