معمارمنظر
جستجو
Close this search box.

فضای بازی پلات 5 در شرق لندن

فضای بازی پلات 5، نقش میدان عبوری را دارد که در خدمت کارکردهای فضای عمومی است و از طرفی ناحیه‌ بازی استانداردسازی نشده ای را به نمایش می‌گذارد.

نویسنده:

مشخصات مطلب

یک گوهر پنهان

فضای بازی پلات 5 در شرق لندن، یک نمونه فضای عمومی پر جنب و جوش در استرتفورد است. طبیعت سرزنده و شاداب آن یک جاذبه واقعی برای بازدیدکنندگان و ساکنان این محله مسکونی جدید است. این فضا بین بلوکهای ساختمانی، به عنوان یک مسیر جانبی فرعی گسترش یافته است، اما هنوز هم در توسعه شهری کلان اهمیت دارد.

یک دیالوگ از فعالیتهای متغیر

گروه کارو، حوزه این فضای بازی عمومی را به گونه‌ای طراحی کرد که به عنوان یک “فضای مشترک” کار کند، بنابراین این فضا باز و دسترسی به آن آسان است. همیچنین، این فضا فعال است و تعاملات را برمی انگیزد. مناطق توسط “مرزهای غیررسمی” مانند نشیمن ها و لبه های بتنی تعریف شده اند که اجازه می دهند فضا را بدون ایجاد هرگونه مانع فیزیکی تعریف کنند.

شکل مثلثی جذاب ساختمان مجاور الهام بخش ایجاد الگوی منظمی است که به عنوان پایه طراحی عمل می کند. الگوی پایه آرگایل (به دست آمده از ترکیب دو مثلث) به طور یکپارچه مناطق بازی، فضای پیاده رو و خود ساختمان را ادغام می کند.

فضای بازی پلات 5 در شرق لندن
تپه ها و ابرها به عنوان فضای بازی

پلات 5 از تپه ها و ابرها تشکیل شده است. یک دنباله از فضاهایی که به همه امکان می دهد در تجربه بازی شرکت کنند. تپه‌ها از بلوکهای قرمز صدفی ساخته شده اند که یک مارپیچ مخفیانه و ماجراجویانه را تشکیل می دهند. کودکان می توانند مسیرهای مختلفی را در میان تپه ها بررسی کنند، از آنها بالا بروند تا نگاهی به اطراف بیندازند یا از میان آنها راهی پیدا کنند تا از دوستان خود مخفی شوند.

ابر، سازه ای 4 متری از بلوکهای آبی روشن است که بالای زمین شناور است. این سازه از ماژولهای مختلف تشکیل شده است که مسیرهای متعددی برای کشف به وجود می آورد. این امر بچه های بزرگتر را به چالش می کشاند تا بالا بروند و مکانهایی برای استراحت و لم دادن پیدا کنند که از طریق پوسته نیمه شفافش از بالا به دوستان خود نگاه کنند.

بلوکها اشکال ساده‌ای دارند تا کودکان را به بازی با “عملکرد باز” سوق دهند و در نتیجه خلاقیت و داستان سرایی آنها را برانگیخته کنند. طراحان به طور عمد فضاهای بازی را ایجاد کرده اند که از تعاریف فردی مشخص و قطعی (از پیش تعیین شده) جلوگیری کنند.

فضای بازی پلات 5 در شرق لندن
انتخاب مصالح

بلوکهای آرگایل از ورقهای فلزی سوراخ شده ساخته شده اند که ظاهر سبک سازه را همراه با یک ظاهر نیمه شفاف تضمین می کند. کودکان می توانند از احساس بودن در دنیای خود لذت ببرند و در عین حال به راحتی از بیرون تحت نظارت باشند.

راهنمایی های رنگارنگ

محدوده های فضای بازی به دلیل تنوع رنگهای قرمز مرجانی و آبی روشن که به نمای خارجی ساختمانهای اطراف وابسته هستند، برجسته و متمایز است. این رنگها روشن هستند و می توانند پس زمینه شهر را دوباره زنده کرده و با آسمان اغلب ابری لندن، تضاد چشمگیری ایجاد ‌کنند.

ارتباط با طبیعت

در این پروژه 50 درخت جدید وجود دارند که سایه اندازی را فراهم کرده و مناطقی از گیاهان همیشه سبز و گیاهان دارویی نیز لکه هایی رنگارنگ را در طول فصول مختلف فراهم می کنند. در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که درختان الگوی آرگیل را شکسته اند، اما در واقع به طور کامل با آن ادغام شده اند. هنگام نزدیک شدن به منطقه تراس، فرش متراکم و سبزتر می شود. گونه های درختی انتخاب شده برای پروژه، در هماهنگی با گونه های پارک نزدیک، ویکتوری، ارتباط سبز پیوسته ای را ایجاد می کنند.

فضای بازی پلات 5 در شرق لندن
بازی غیرمعمول

به جای اعتماد به تجهیزات معمولی مهد کودکها که اغلب در تعیین چگونگی بازی، محدود و سخت گیرانه هستند، رویکرد طراحی به سمت ایجاد مناظر قابل بازی متمایل است. این مناظر ممکن است از فضاها یا اشیاء جمع و جوری تشکیل شده باشند که انعطاف پذیری لازم برای پذیرفتن معناهای مختلفی بسته به زمان، کاربران و شرایط همواره در حال تغییر داشته باشند. در یک شهر بزرگ مانند لندن، هدف این است که مناطقی دوستانه و جذاب برای ایجاد بازی و تشویق کاربران برای کشف تمامی امکانات آنها طراحی شود. هدف این است که مکانهایی ایجاد شود که ساکنان به آنها جذب شده و زمان خود را صرف بیرون بودن و ارتباط برقرار کردن با همسایگان خود کنند.

برای طراحان، فضای بازی طراحی شده، نقش میدان عبوری بین فضاهای جامعه‌ را دارد که در خدمت کارکردهای فضای عمومی است و از طرفی ناحیه‌ بازی استانداردسازی نشده ای را به نمایش می‌گذارد.

∴ Landezine.com 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *