همگی با جایزه نوبل و تاریخچه آن آشنایی داریم. می دانیم که نوبل بعد از اشتباه تاریخی خود در ساخت دینامیت، بنیانگذار این جایزه شد. این جایزه به کسانی اهدا می شود که در جهت رشد، سلامت و تعالی بشر با به کارگیری نبوغ خود در توسعه علوم گام بر می دارند. اما در بین رشته های این جایزه جای معماری خالی است. یعنی به کسی بابت معماری جایزه نوبل نمی دهند! البته در مورد نقش معماری در شکل گیری انسان و … مباحث زیادی مطرح می شود که جای آنها در این مطلب نیست. بنابراین به نظر می رسد جای آن در بین جوایز نوبل خالی است.
اما بین معماران جایزه ای وجود دارد که از آن به عنوان نوبل معماری یاد می شود. جایزه معماری پریتزکِر جایزه‌ای است که هر ساله از سوی بنیاد هایت به یک معمار زنده اعطا می‌گردد. این جایزه که در سال ۱۹۷۹ از سوی جی آ. پریتزکر پایه گذاشته شده و توسط خانواده پریتزکر مدیریت می‌شود، برترین جایزه معماری در جهان به شمار می‌آید. بنیاد هایت دارای هتل های معروفی در سراسر دنیاست. خانواده پریتزکر در امور مربوط به معماری و هنر در حوزه های مختلفی مانند بورس تحصیلی و اهدای جوایز فعالیت می کند. وقتی سری به سایت این جایزه بزنید می توانید لیست هیئت داوران را ببینید.
اما نکته جالب توجه اسم معمار مشهور ریچارد راجرز است که از سال 2015 به عضویت این هیئت در آمده است. راجرز به عنوان معمار سبک “های تک” خود یکی از برندگان این جایزه است. این معمار برجسته جایزه پریتزکر را در سال 2007 کسب کرد. او به داشتن سبک در حوزه استفاده از فناوری مدرن و مبتکرانه معروف است که در دهه 1970 و 80 با ساختمان هایی از قبیل مرکز پمپیدو در پاریس (با همکاری رنزو پیانو) و لوید در لندن اسم خود را به ثبت رسانده است.

ریچارد راجرز جدیدترین عضو هیئت داوران جایزه پریتزکر
ریچارد راجرز

بعد از آن، به دلیل مشاوره در تعدادی از موضوعات شهری، منصوب شدن توسط دولت بریتانیا برای ارائه گزارش درباره شهرهای بریتانیایی با عنوان “به سوی یک رنسانس شهری” و نقش فعال در سیاست به عنوان عضوی از مجلس اعیان به شهرت رسید. از این رو ریچارد راجرز جدیدترین عضو هیئت داوران جایزه پریتزکر نیز لقب گرفته است.
تام پریتزکر، رئیس بنیاد هایت و پسر بنیانگذاران جایزه پریتزکر (جی و سیندی پریتزکر) در مورد این عضو جدید می گوید: “ریچارد راجرز معماری را در بافت بزرگ تر آن درک کرده و نقش حیاتی او در ساخت شهرهای قابل زیستن کاملا محسوس است.” علاوه بر یک عضو برجسته در پریتزکر، دیدگاه انسان گرایانه ریچارد راجرز به هیئت داوران و رسالت آنها که اصل مهم سازمان است کمک به سزایی خواهد کرد.
لرد پیتر پلامبو، رئیس هیئت داوران این جایزه نیز در مورد این معمار بزرگ می گوید: “ریچارد راجرز یک معمار، یک طراح شهری و یک بشر دوست با سبک معماری بالا است که انتصاب ایشان به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران جایزه پریتزکر توسط دنیای معماری و تمام افراد وابسته به سازمان پریتزکر بسیار مورد توجه قرار گرفته و ارج نهاده شده است.”
ریچارد راجرز نیز اعلام کرد: “باعث افتخار است که از اینجانب دعوت شده تا به اعضای هیئت داوران بنیاد جایزه پریتزکر؛ معتبرترین جایزه سازمانی برای معماری بین المللی؛ بپیوندم. من از معماری تمام دنیا الهام می گیرم و بررسی بهترین آثار با کمک بهترین همکارانم بسیار برایم مهیج خواهد بود.”
داوران پریتزکر چند سالی را به عنوان یک داور در این بنیاد می گذرانند تا از طریق ملاقات های اشتراکی، پیوستگی خود به سازمان را تضمین نمایند. مسلماً رویکرد و دیدگاه این معمار بزرگ بریتانیایی در انتخاب های سال های آتی بنیاد پریتزکر تاثیر خواهد گذاشت.

منبع: +

مطلب قبلیویلا به سبک مدرن در هلند
مطلب بعدیکارخانه ای همساز با زمین
دانشجوی کارشناسی فضای سبز دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید