تا به حال برای شما پیش آمده است که به پروژه منظرین خود نگاهی بیندازید و از خود بپرسید چه گیاهانی برای طرح کاشت این پروژه مناسب تر از بقیه هستند؟ حتی متخصص ترین معماران منظر نیز در این مقطع از پروژه، قبل از تصمیم گیری نهایی کمی تامل کرده و نمی توانند به راحتی در مورد آن به نظر قاطعی برسند. چون علاوه بر دید و منظر مورد نظر معمار منظر، خود گیاهان به عنوان موجودات زنده نیاز به شرایط مساعد برای رشد دارند. این شرایط را بهتر از من می دانید: نور کافی، خاک مناسب، درجه حرارت و رطوبت مطلوب و …
از طرفی قرار دادن گیاهان کنار یکدیگر و رسیدن به ترکیب ایده آل در ترسیم چشم انداز مناسب بسیار تاثیرگذار خواهد بود. راه های بسیاری برای یافتن گیاهان ایده آل برای پروژه های منظرین شما وجود دارد. خوشبختانه در این زمینه چند ابزار خوب در دسترس ماست که می توانند به ما یاری برسانند. در این پست من می خواهم یکی از این ابزارها که سایت plantselectr هست را به شما معرفی کنم. این سایت ساخته دست سون هنریک کارلسون است.

ابزاری آسان برای پیدا کردن گیاه مناسب جهت استفاده در پروژه های منظر
در همان لحظه اول و به محض دیدن سایت احتمالاً در خواهید یافت که این سایت یک موتور جستجوی قوی در مورد گیاهان است و در این مورد حدس شما کاملاً درست است. در این سایت 15 فیلد ورودی وجود دارد که شما با وارد کردن اطلاعات هر کدام لیستی از گیاهان مطلوب را به دست خواهید آورد. بعضی از این فیلدها نیز به شرایط زیستی گیاه مربوط می شوند که شما می توانید بسته به شرایط اقلیمی بستر طراحی خود آنها را پر کرده و گیاه مناسب را پیدا کنید. البته معماران منظر کمتر به جنبه های گیاه شناسی توجه دارند و هدف و مقصود آنها از انتخاب گیاه بیشتر به رنگ، ارتفاع، بافت و زوایای زیبایی شناسی و یا حتی بعد تجاری مثل قیمت و یا در دسترس بودن آن معطوف می شود که باز هم سایت در این زمینه می تواند به کمک شما بیاید.
palnetselectr home pageاحتمالاً شما برای رسیدن به گیاه مورد نظر خود بسیاری از فیلدها را پر خواهید و بعد از آن نیز با مشکلی مواجه خواهید شد که سایت هیچ پیشنهادی برای شما ندارد. اصلاً ممکن است شما تفاوت بین گزینه های انتخابی یک فیلد را تشخیص ندهید. کنار هر فیلد آیکونی وجود دارد که به شما در مورد فیلتر کردن آن فیلد اطلاعاتی می دهد. حتماً قبل از استفاده از هر فیلد سری به این راهنما بزنید.
به محض اینکه شما پارامترهای خود را وارد کنید، لیستی از گیاهان مورد نظر شما ظاهر می شوند. با کلیک بر روی تصویر هر گیاه به صفحه ویژه آن منتقل می شوید که اطلاعات قابل توجه ای از آن گیاه را از سایت ویکی پدیا دریافت و در اختیار شما می گذارد. گیاهان زیادی در بانک اطلاعاتی این سایت هستند؛ هر چند تعداد کمی از آنها دارای اطلاعات دقیق هستند. البته این برای معماران منظر مشکلی ایجاد نمی کند و اطلاعات دقیق گیاهشناسی به کار آنها نخواهد آمد.
palnetselectr plant detail

منابع اندازه گیری
این سایت کلیه مقیاس ها اعم از اندازه ها، درجه ها و … بر مبنای مقیاس انگلیسی است و کلیه نام ها و نشانه ها نیز بر اساس دپارتمان کشاورزی آمریکا ذکر شده است. بنابراین اگر مشخصات یک گیاه را خواندید به ابعاد آن که بر اساس فوت و درجه حرارت مناسب رشد که بر مبنای فارنهایت است توجه کنید و در صورت نیاز به تغییر، از مبدل های اینترنتی یا برنامه های ویژه آن استفاده کنید تا مقیاس اندازه گیری شما را به اشتباه نیندازد.

ورود اطلاعات فنی
بر خلاف آنچه تصور می کنیم شناخت شرایط آب و هوایی و خصوصیات یک گیاه تنها پارامترهای انتخاب آنها نیستند. شاید مواردی هم باشند که زیاد به چشم ما معماران منظر نیایند اما عدم توجه به آنها می تواند انتخاب ما را با شکست مواجه کند. به عنوان مثال شرایط خاک در رشد و نگهداری گیاه مهم است. اما عموما داشتن اطلاعات در مورد خاک سایت نیاز به آزمایشگاه دارد. این سایت پیشنهاد می دهد حداقل شرایط خاک شهری که در آن کار می کنید را بدانید. اطلاعات عمومی مانند میزان PH و شوری خاک نیاز به دانش زیادی ندارد اما به شما در انتخاب کمک می کند.
palnetselectr result pageبعضی اوقات شناسایی این پارمترها نیاز به آزمایشگاه هم ندارد. شما می توانید اطلاعاتی را با نگاه کردن به خاک سایت به دست آورید. بر اساس توصیه انتشارات یکی از دانشکده های کشاورزی و محیط زیست، لکه های خاکستری رنگ یا مایل به قهوه ای را بر روی خاک سایت جدی بگیرید. البته گیاهی اگر اطراف سایت باشد می تواند به شما در تشخیص خصوصیات خاک کمک کند. فایل PDF این توصیه ها نیز از طریق این لینک قابل دریافت است. هر چند به زبان انگلیسی است اما اگر وقت داشتید خواندنش خالی از لطف نیست.
این سایت به شما به عنوان معمار منظر، یک باغبان گاه و بیگاه و یا حتی یک دانشجوی علوم محیطی کمک می کند تا به منظر طراحی شده خود مبنایی علمی ببخشید و حتی در فصول مختلف چشم انداز طراحی خود را در آینده تصور کنید. هر چند همیشه داشتن یک مشاور چیره دست گیاه شناس بهتر از هر چیز دیگری است اما در عصر اطلاعات سری به اینترنت زدن و بالا بردن دانش پایه نیز مفید خواهد بود.

منبع: +

مطلب قبلیمعماری منظر چيست؟
مطلب بعدیطراحی استخر مفهومی که ذهن ناظر را به بازی می گیرد
مدیر سایت و مدرس دانشگاه

3 دیدگاه‌ها

  1. البته معماران منظر بیشتر به جنبه های گیاه شناسی توجه دارند و هدف و مقصود آنها از انتخاب گیاه علاوه بر رنگ، ارتفاع، بافت و زوایای زیبایی شناسی و یا حتی بعد تجاری مثل قیمت و یا در دسترس بودن آن، به پایداری گیاه در اکوتایپ موجود هم معطوف می شود!
    به نظر من طراحان فضای سبز فقط به موارد ارتفاع و تجاری در ایران معطوفند نه معماران منظر، چون رسالت معماران منظر سوای این هست که نوشته اید.
    میلاد گلمحمدی دانشجوی معماری منظر دانشگاه شهیدبهشتی تهران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید