همیشه بخشی از روند توسعه یک رشته یا علم و یا حتی هنر در یک جامعه با بروز بیرونی آن و در دسترس قرار گرفتن آن برای عموم محقق می شود. آثار هنری باید برای عده ای حتی چند هنرمند نمایش داده شود تا آن را بشناسند، به نقد و چالش بکشند و تحسین و تمجید کنند تا آثار کم کم قوام پیدا کرده و به سوی تعالی حرکت کنند.
برگزاری نمایشگاه تخصصی منظر و ارائه آثار دانشجویان و جامعه حرفه ای می توانند در ارتقای ایده ها کمک شایانی نماید. حال اگر این ایده ها و طرح ها در سطح بین المللی بازتاب داشته باشد، تاثیر آن دو چندان خواهد بود. آشنایی جامعه حرفه ای ایران با پروژه های جهانی و آشنایی جامعه جهانی با پتانسیل های داخل کشور می تواند از دستاوردهای این نمایشگاه ها باشد.
در بسیاری از موارد هزینه ارسال آثار یا شرکت در این نمایشگاه ها و فراخوان ها برای دوستان حرفه ای داخل مقرون به صرفه نیست و همگان عطایش را به لقایش می بخشند! اما با استفاده از دنیای بزرگ اینترنت و دهکده جهانی بعضی هزینه ها به صفر هم می رسند. در همین زمینه نشریه معماران منظر جهان که به نشر آثار روز جامعه معماری منظر دنیا می پردازد در اقدامی جالب در ابتدای سال 2015 برای دوستان مشتاق به ارائه اثر یا دیدن اثر دیگران یک سورپرایز ویژه در آستین دارد.
با آغاز سال 2015 مجله معماران منظر جهان (WLA (World Landscape Architecture از کسانی که در حوزه منظر فعالیت می کنند دعوت کرده است تا پروژه هایشان را برای انتشار در این نشریه بفرستند. این فراخوان ارسال آثار برای چاپ در نشریه معماران منظر جهان – WLA در حالی صورت می گیرد که تنها چند روز از آغاز سال نو میلادی گذشته است. شماره جدید این مجله که تم خاصی هم ندارد، ایده های طراحی یا پروژه های منظر ساخته شده شما را در هر جای دنیا و با هر مقیاس و نوعی را برای ثبت نام می پذیرد.

WLA18-CALL

خب پرسشی که پیش می آید این است که چگونه آثار خود را بفرستیم؟

– گام اول این است که 5 تا 10 تا از بهترین عکس های خود را که حداقل اندازه 1200 پیکسل در عرض تصویر با رزولوشن 150 DPI دارند را با فرمت JPEG انتخاب کنید.
– یک مطلب در حدود 300 تا 1000 کلمه در مورد کار یا ایده خود بنویسید. البته نباید فراموش کنید که این مطلب به زبان انگلیسی باشد. فرمت متن شما تحت نرم افزار ورد باشد یا متن را در ایمیل تایپ کرده باشید. (در هر صورت فرمت PDF پذیرفته نیست)
– لیستی از ایده ها، آثار، مکان اجرای آنها و البته دست اندرکاران طراحی و اجرا اعم از مهندسین و مشاورین و البته هزینه طراحی و اجرا را هم تهیه کنید.
– اگر پروژه تحت نظر مهندسین مشاور یا شرکت مهندسی خاصی تهیه شده است، با رعایت و حفظ کپی رایت، اطلاعات مربوط به خود یا شرکت را نیز در ابتدای متن بنویسید. متوجه باشید در صورت پذیرفته شدن اثر شما قرار است در سایت نشریه و همچنین نسخه چاپی آن منتشر شود. بنابراین سعی کنید در متن تهیه شده رعایت نکات نگارشی و حرفه ای را بکنید.
– فایل ها و متن تهیه شده را به این ایمیل ارسال نمایید. در بخش موضوع ایمیل طبق فرمت زیر عمل کنید:
“WLA18– Project Title– Designer”
به همان ترتیبی که ذکر شده است: نام طراح یا طراحان-عنوان پروژه-WLA18 (که شماره نشریه ای که قرار است چاپ شود)
– سایت نشریه توصیه کرده است برای ارسال فایل هایی با حجم بیشتر از 10 مگابایت از سایت های wetransfer.com و یا yousendit.com استفاده کنید! در هر صورت با سایت های اشتراک گذاری فایل معتبر مثل دراپ باکس چندان میانه خوبی ندارند!
در ضمن این نشریه از پذیرش یا دانلود فایل های بیشتر از 100 مگابایت و یا ثبت نام هایی که مجموع حجم فایل های آنها بیش از 100 مگابایت شود نیز ممانعت به عمل خواهد آورد.

چه کسانی می توانند پروژه های خود را در این فراخوان ثبت کنند؟

شرکت های طراحی، دانشجویان، طراحان، اهالی دانشگاه، شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی می توانند در این فراخوان شرکت کنند.

چه نوع پروژه هایی قابلیت ثبت نام را دارند؟

پروژه های مفهومی و ایده پردازی، پروژه های ساخته شده اعم از باغ، طراحی محوطه مجتمع های مسکونی و تجاری، طراحی شهری، طرح های جامع، آثار طراحی شده برای مسابقات، طراحی های دانشگاهی دانشجویان، آثار هنری مانند لند آرت و اینستالیشن و کلیه پروژه های هم سنخ در هر مقیاسی قابلیت ثبت در این فراخوان را دارند. تنها کاری که شما باید بکنید این است که مطمئن شوید 2 تا 3 تصویر خوب و البته مختصر توضیحی درباره اثر خود دارید.

تصاویر ازسالی در چه فرمتی باشند؟

قبلا هم توضیح داده بودم. تصاویر حداقل دارای 1200 پیکسل در عرض با رزولوشن 150 DPI باشند. البته تصاویر بزرگتر با رزولوشن بالاتر هم پذیرفته می شود. فرمت تصاویر هم JPEG و TIF باشد.

ویژگی تصاویر ارسالی چه باشد؟

تصاویر ارسالی شما نباید عکسی باشد که از پلات یا شیت کار خود گرفته اید. تصویر می بایست فایل اصلی طراحی شما باشد. اگر تصویر شما دارای پس زمینه کپی رایت است یا متنی تصویر را پوشانده، می بایست تصویر را اصلاح کنید.

چگونه از موفق بودن ثبت نام خود مطمئن شویم؟

سایت بعد از ثبت نام در صورت عدم مغایرت فایل های ارسالی با موارد خواسته شده از طریق ایمیل ثبت نام شما را تایید خواهد کرد. اگر ایمیلی دریافت نکردید به این معنی است که ثبت نام شما پذیرفته نشده است.

ثبت نام در فراخوان هزینه دارد؟

به هیچ وجه!
ثبت آثار در این فراخوان و چاپ آثار در صورت پذیرفته شدن کاملاً رایگان است. همین امر هم این فراخوان را تبدیل به فرصت خوبی برای دانشجویان و طراحان منظر در ایران کرده است.

با توجه به توضیحات بالا اگر باز هم سوالی در زمینه شرکت در فراخوان برای شما خواننده عزیز پیش آمد می توانید از طریق همان ایمیل ثبت نام با مجله مکاتبه نمایید یا به صفحه فراخوان در سایت مجله معماران منظر جهان مراجعه کنید.
شما با ثبت اثر در این فراخوان تضمین می کنید که اثر ارسالی متعلق به شما بوده و هیچ حقوقی از آن اثر مربوط به شخص حقیقی و یا شرکت حقوقی و سازمان خاصی نمی باشد. ضمناً شما با شرکت در این فراخوان به این نشریه حق انتشار پروژه خود چه به صورت دیجیتال و چه به صورت چاپی را خواهید داد.
البته ممکن است بسیاری از دوستان مانند من به جز ارسال اثر به دنبال دیدن آثار دیگران بعد از چاپ نشریه باشند. با توجه به قیمت 4 دلاری شماره قبلی نشریه، احتمالاً نسخه دیجیتال شماره بعدی آن هم با همین قیمت فروخته خواهد شد. البته ممکن است نسخه های غیررسمی و رایگان نشریه نیز در اینترنت قابل دسترسی باشد.
امیدوارم شاهد آثار فاخری از ایران عزیز و طراحان و فعالان حوزه منظر در این نشریه باشیم.

مطلب قبلیباغ های عمودی و نماهای سبز
مطلب بعدیرکوردهای معماری شهر یزد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید