نشست “برنامه ریزی اقتدارگرا” که به رونمایی کتاب “نقد و بررسی طرح جامع تهران ۸۶” اختصاص دارد، توسط پژوهشکده نظر برگزار می شود.
از ده سال پیش که طرح جامع در دست تهیه قرار گرفت و به تدریج اشکالاتی رویه ای آن آشکار گشت، گروه هایی از دانشگاهیان و متخصصان به روند و محتوای نتایج آن اعتراض کردند. مبنای نظر آنها چنین بود که طرح با دو اشکال عمده مدیریت می شود:

  • روش غیر علمی
  • مداخلات دستوری

اولی ره به ترکستان می برد و دومی، حتی دست آوردهای طبیعی یا تصادفی را تخریب می کند.
تلاش خودجوش عده ای از استادان دانشگاه، که با حمایت گروهی از متخصصان همراه شد و به تشکیل ده جلسه مناظره در ایسنا گذشت، مثال خوبی برای ارزیابی جایگاه نظر کارشناسی در روند طرحهای توسعه شهری در ایران است. کتاب حاضر خلاصه مباحث ده جلسه مناظره مذکور است.
محتوای این ده جلسه، که اغلب دست اندرکاران تهیه و تصویب طرح را به صورت علنی یا در پشت صحنه مجبور به مداخله و اعلام نظر کرد، سند معتبری برای اثبات حاکمیت روش غیر علمی در تهیه طرح جامع تهران است.
Authoritarian Planningهدف از انتشار این کتاب، توجه به این نکته است که عقب ماندگی ما در شهر و معماری، نه محصول نادانی، که نتیجه اقتدارگرایی و جزم اندیشی مدیران است. جامعه ما به شهادت آنچه که در این کتاب آمده، از توان علمی بالایی برخوردار است. نکته آن است که تاکنون «قرار» نبوده شهر و معماری با تکیه بر نظر کارشناسان ساخته شود. بلکه سلیقه، مد، سیاست، پول و ریا با چاشنی قدرت خرابی های امروز را به بار آورده است. این جمله مشهور که دارالفنون امیرکبیر، پیش از پلی تکنیک توکیو تأسیس شد اما نتوانست توسعه علمی و فنی ایران را به پایه ی ژاپن برساند نتیجه غلبه اراده سیاسی بر نظر کارشناسی در معیشت و زندگی مردم است.
این کتاب سندی برای درستی این مدعاست؛ بی آنکه قصد داشته باشد که به انکار یا تمجید کسی بپردازد، تلاش می کند تا در برابر فقر تاریخی جامعه معاصر ایران، که کارشناسان دلسوز در حاشیه و کارشناسان تابع و قلم به مزد در متن قرار می گیرند، روشنگری کند. در عین حال محتوای مباحث برای مدیران، دانشجویان و محققان مطالعه شهری مفید است. (سید امیر منصوری – ۹۳/۱۲/۱۷ – پیشگفتار کتاب)
این نشست با حضور اساتید دانشگاه، مدیران شهری زیر برگزار می شود:

  • ناصر براتی؛ هیئت علمی دانشگاه امام خمینی قزوین، معاون نهاد تهیه کننده طرح جامع در سال ۸۴
  • علیرضا عندلیب؛ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، رئیس سابق نهاد مطالعات و تهیه طرح جامع تهران
  • سید امیر منصوری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، رئیس پژوهشکده نظر
  • امین کریم الدینی؛ دبیر وقت سرویس مطالعات راهبردی ایسنا
  • احمد مسجد جامعی؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران
  • سید موسی پورموسوی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، مشاور شهردار تهران در امور توسعه و مدیریت شهری
  • مرتضی هادی جابری مقدم؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
  • مجید غمامی؛ کارشناس معماری و طراحی شهری، راهبر مشاوران تهیه کننده طرح جامع

زمان: چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۵، ساعت ۱۷ الی ۲۰
مکان: پژوهشکده نظر، خیابان آزادی، خیابان دکتر قریب، شماره ۲۳

حضور برای عموم در این نشست آزاد و رایگان است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید